יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  סוכרת – שאלות ותשובות

  מהם הערכים הנורמליים של סוכר בדם? איזה סוגי סוכרת קיימים? איך מאבחנים סוכרת ומה הטיפול?

  עודכן לאחרונה:07/10/21

  מהי סוכרת?

  סוכרת היא מחלה מטבולית שבאה לידיי ביטוי בהפרעה בחילוף החומרים שגורמת לעלייה ברמת הסוכר בדם ובשתן.

  איזה סימפטומים יש לסוכרת?

  לסוכרת סימפטומים שונים, בהם: הטלת שתן תכופה; צמא; ראייה מטושטשת; רעב תמידי; פצעים שאינם מגלידים; תחושת נמלול בכפות הרגליים ובידיים.

  מה נחשב לערכי סוכר תקינים בדם?

  רמת הסוכר נמדדת ביחידות של מ"ג לד"ל (מיליגרם לדציליטר) ערך של עד 100 מ"ג לד"ל נחשב תקין.

  איך מאבחנים סוכרת?

  בדיקת רמות סוכר בדם: בדיקת דם שמבוצעת בבוקר לאחר צום של 8 שעות. ערך של עד 100 מ"ג לד"ל (יחידות המדידה של רמת הסוכר הן מיליגרם לדציליטר) מעיד שהנבדק בריא. ערך של בין 100 ל-125 מעיד על סוכרת גבולית וערך גבוה מ-126 מעיד על סוכרת.

  בדיקת המוגלובין A1C: A1C – המוגלובין מסוכרר נוצר לאחר שהסוכר בדם נקשר להמוגלובין. ככל שרמת הסוכר בדם גבוהה כך עולה גם כמות הסוכר שנקשרת להמוגלובין. הבדיקה בודקת את רמת הגלוקוז הממוצעת בדם לשלושת החודשים שקדמו לבדיקה. ערכי A1C  בין 5.7% ועד 6.4% מעידים על סוכרת גבולית. ערכים מעל 6.5% מתאימים לאבחנת סוכרת.

  בדיקת רמות סוכר בשתן: אצל אדם בריא אין סוכר בשתן, כך שנוכחות גלוקוז בשתן מעידה על סוכרת.

  העמסת סוכר: בדיקה שמבוצעת כאשר קיים חשד לסוכרת וכאשר תוצאות בדיקת רמות הסוכר בדם גבוליות. בבדיקה נבדקים ערכי הסוכר בדם כשעתיים לאחר העמסת הסוכר. ערכים של עד 140 מ"ג לד"ל מעידים שהנבדק בריא, ערכים בין 140 ל-199 מעידים על סוכרת גבולית וערכים מעל 200 מעידים על סוכרת.

  מהי סוכרת סוג 1?

  סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) מופיעה בעקבות הרס של תאים שמייצרים אינסולין (הורמון שאחראי על ויסות הגלוקוז) בלבלב וכתוצאה מכך מביאה להפסקת הפרשת האינסולין.

  מהי סוכרת סוג 2?

  סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים): בסוכרת מסוג 2 קיימת פגיעה חלקית ביכולת הלבלב לייצר אינסולין והגוף לא מסוגל לנצל באופן יעיל את האינסולין שמופק. סוג זה של סוכרת מתפתח לאט וחלק לא מבוטל מהחולים חיים איתה שנים מבלי לדעת.

  מה זה היפרגליקמיה?

  היפרגליקמיה היא מצב שמאפיין חולי סוכרת בו רמת הגלוקוז בדם גבוהה מהנורמה. להיפרגליקמיה תסמינים מוקדמים בהם – מתן שתן מוגבר (בעיקר בשעות הלילה), תחושת צמא חריגה ותשישות. בטווח הארוך יכולה היפרגליקמיה לגרום לתסמינים כמו בחילה והקאות, כאבי בטן, יובש בפה ונשימה עם ריח פירותי.

  מה זה היפוגליקמיה?

  היפוגליקמיה בקרב חולי סוכרת היא מצב של תת סוכר בדם שנוצר כאשר רמת הסוכר בדם יורדת באופן קיצוני מהרמה הנורמלית (פחות מ-70 מ"ג לד"ל). היפוגליקמיה מלווה בתסמינים שונים בהם זיעה קרה, רעב, בלבול, טשטוש ראייה, שינוי במצב הכרה, פרכוסים, דפיקות לב. מצבו של חולה סוכרת שחווה היפוגליקמיה ונמצא בהכרה ישתפר לאחר אכילת סוכר, משקה ממותק או דבר מתיקה אחר, פרי. במקרה של היפוגליקמיה יש לדווח לרופא על מנת שהוא יוכל לאבחן את הסיבה.

  איזה סיבוכים נגרמים כתוצאה מסוכרת?

  שבץ מוחי: שבץ מוחי שכיח פי 4-3.5 בקרב חולי סוכרת. אצל חולה סוכרת שלקה באירוע מוחי הסיכוי לחוות אירוע נוסף גבוהים פי 2.

  – טרשת עורקים: עלולה לגרום למחלות לב, לנמקים, לאירוע מוחי ולאימפוטנציה.

  – אובדן ראייה: רמות סוכר גבוהות בדם פוגעות בכלי הדם ברשתית ובמקרים חמורים עלולות להביא לאובדן ראייה מוחלט. התדרדרות בראייה כתוצאה מסוכרת יכולה להתבטא גם ברגישות גבוהה לשמש וליצירת מקטעים חשוכים בתמונה הנראית.

  רגל סוכרתית.

  – אי ספיקת כליות שמחייב דיאליזה או השתלת כליה.

  האם אפשר להחלים מסוכרת?

  סוכרת מסוג 1 היא בלתי הפיכה וסוכרת מסוג 2 לרוב בלתי הפיכה. מי שמאובחן כחולה סוכרת יצטרך לקחת טיפול תרופתי לכל אורך חייו. כאשר אדם מאובחן במצב של טרום סוכרת מסוג 2 המצב הפיך על ידי שינוי של אורח החיים (פעילות גופנית סדירה, תזונה נכונה, שמירה על משקל תקין).

  מה זה רגל סוכרתית?

  רגל סוכרתית מוגדרת כזיהום, כיב ו/ או הרס של רקמות בגפה התחתונה של חולה הסוכרת והיא מהסיבוכים הקשים של המחלה ומהווה את הסיבה העיקרית לכריתת רגליים שלא כתוצאה מקטיעה. הגורם אשר מגדיל את הסיכון לקטיעה הוא פגיעה בעצבי התחושה ברגליים של חולה סוכרת אשר כתוצאה מכך אינו חש בפצעים ולא מטפל בהם בזמן. מאחר ואצל חולי סוכרת ישנה פגיעה בכלי הדם ברגליים פחות דם מגיע לפצעים והדבר פוגע בהחלמה.

  איזה טיפולים יש לסוכרת?

  הטיפול בסוכרת מתחיל במניעה של הפיכת מצב טרום סוכרתי למצב סוכרתי. המניעה כוללת שמירה על אורח חיים בריא – הקפדה על תזונה נכונה, שמירה על משקל תקין, פעילות גופנית קבועה ומנעות מעישון.

  לאחר שמחלת הסוכרת מתעוררת הטיפול מושתת על שמירה רמת סוכר מאוזנת, מעקב אחרי רמות ההמוגלובין המסוכרר (A1C).

  הטיפול התרופתי כולל טיפול באמצעות כדורים או טיפול באמצעות אינסולין.

  איזה זכויות יש לחולי סוכרת?

  • תקרת השתתפות עצמית ברכישת תרופות: חולי סוכרת שמוגדרים כחולים כרוניים זכאים לתשלום מופחת עבור תרופות (כולל מזרקים, מקלונים לבדיקת רמות סוכר וכדומה) ושירותים שבסל הבריאות (עד תקרה שנקבעת על ידי קופות החולים).
  • ציוד שמספק משרד הבריאות: משרד הבריאות משתתף במימון רכישת מכשירי שיקום, הליכה וניידות לבעלי נכות קבועה עקב מחלה.
  • קצבאות בביטוח הלאומי: ישנם גמלאות ושירותים שחולה סוכרת עשוי להיות זכאי להם לפי מבחנים של הביטוח הלאומי (גמלת נכות, קצבה לשירותים מיוחדים לנכים קשים, קצבת ניידות, שיקום מקצועי לאנשים עם נכות, הבטחת הכנסה).
  • הנחה במס הכנסה למי שנקבעה לו נכות רפואית של 90% ומעלה.
  • הנחה במסי ארנונה (בהחלטת הרשויות המקומיות).
  • סיוע בשינויים בתנאי הדיור בבית למוגבל בניידות

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  מזרק

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן