יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  סוגי שיקום בזיקנה

  מהם סוגי השיקום הקיימים, מה כולל התהליך השיקומי, והיכן ניתן לקבל טיפולים שיקומיים?

  עודכן לאחרונה:07/08/22

  תהליך השיקום נועד לעזור למטופל שתפקודו היום-יומי נפגע לחזור לתפקוד מרבי ולהתמודד עם המוגבלות. תהליך השיקום יכול להתקיים במסגרות ובשירותים בקהילה או במסגרת אשפוזית. לתהליך שיקומי זקוק מי שעקב מחלה או אירוע נפגע תפקודו הפיזי, הקוגניטיבי או המנטאלי.

  תהליך שיקום כולל: מעקב רפואי ובניית תכנית רפואית, טיפולים פארא-רפואיים, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, ייעוץ דיאטני, קלינאי תקשורת ועובד סוציאלי אשר ילווה את המטופל, ויבחן באופן שוטף את התקדמותו. העו"ס יסייע למטופל בהתנהלות מול ביטוח לאומי והשירותים השונים ויקל על השתלבותו בקהילה עם סיום תהליך השיקום. במהלך השיקום עוקב הצוות הרב מקצועי המטפל  אחר התקדמות המטופל ועוזר לו ולמשפחתו להתכונן לקראת סיום התהליך וליצירת שגרת חיים חדשה המתאימה למצבו התפקודי והבריאותי. לקראת השחרור מתבצעת הערכה מסכמת של תפקוד המטופל, במטרה לקבוע את יכולתו להסתגל למסגרת הביתית. בנוסף, ניתנות המלצות לשינויים אפשריים בבית לצורך התאמה למצב התפקודי החדש. בתום האשפוז, המטופל משוחרר מהמחלקה לביתו או, בהתאם למצבו, להמשך טיפול במחלקות הכרוניות.

  שיקום אורתופדי

  שיקום אורתופדי ניתן לאחר מקרים של שברים במפרק הירך, שברים בגפיים, קטיעת גפיים, החלפת מפרקים, ניתוחים במפרקים או דלקות פרקים חריפות. נזק אורתופדי ייגרם כתוצאה מפגיעות בעצמות השלד, השרירים, הגידים, הרצועות או המפרקים. נזק זה, בין אם זמני או קבוע, יכול לבוא לידיי ביטוי בקשיים בתנועה ובתנועת גפיים.

  שיקום אורתופדי יתבצע לרוב ע"י ניתוח ולאחר מכן טיפול פיזיותרפי, בו יבנה המטפל תכנית אישית, בה יקבע גם משך הטיפול.

  מטרת השיקום הינה להביא את המטופל למצב האופטימאלי. השיקום הוא תהליך ארוך. במקרים רבים נדרשים עזרים שונים באופן זמני או קבוע. עזרים אלו יכולים להוות תמיכה פאסיבית או אקטיבית בתנועות הגוף השונות.

  שיקום נוירולוגי

  נזק נוירולוגי נגרם כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים המרכזית או ההיקפית שיכולה לנבוע מגורמים רבים כגון: כתוצאה ממחלות כלי דם של המוח כגון אירוע מוחי, פגיעות ראש טראומטיות, טרשת נפוצה מחלות עצביות ניווניות, גידולי מוח, מחלה נוירולוגית היקפית, מחלות הפוגעות בחוט השדרה ומשפיעות על תפקוד מוטורי, שליטה בסוגרים ויציבה.

  נזק נוירולוגי יכול לבוא לידיי ביטוי בקשיים בתנועה, קשיים בתנועת גפה או גפיים, קשיים בדיבור, פגיעות קוגניטיביות, פגיעות ביכולות חברתיות, פגיעות רגשיות.

  תכנית שיקום נוירולוגי כוללת סיוע בפעילויות יום-יומיות, ריפוי בדיבור, פעילויות לשיפור איזון השרירים ופעילויות לשיפור ליקוי קוגניטיבי כמו קושי בקשב, ריכוז וזיכרון.

  שיקום נשימתי

  קושי נשימתי משפיע על ירידה בתפקוד הכללי ובפעילות היום-יומית ולכן יש צורך להקל על קושי זה. שיקום נשימתי ניתן במקרים של מחלות ריאה, מחלות ניוון שרירים למיניהן, טראומות (פגיעות עקב תאונות דרכים, סיבוך לאחר ניתוח, פעולות מלחמה ועוד), סיבוכים לאחר ניתוחים או לאחר דלקת ריאות חריפה, מחלות לב, עודף משקל משמעותי, תת משקל ותת תזונה או כל גורם אחר.

  מטרת הגישה הטיפולית של שיקום נשימתי היא שיפור יכולת התפקוד הנשימתי הכללי ע"י חיזוק שרירי הנשימה, הגמשת בית החזה ושיפור היכולת לסילוק הפרשות.

  תכנית שיקום נשימתי, יכולה להיות מיושמת בחולים במחלות שונות ובדרגות חומרה שונות והיא כוללת: הערכת החולה ומצבו, תרגילי נשימה, פיזיותרפיה נשימתית וכללית, פעילות גופנית המותאמת לחולה (לחולים שיכולים לבצע), הערכה וטיפול תזונתי, ריפוי בעיסוק, תמיכה נפשית, פעילות טיפולית אינטראקטיבית, הנשמה מלאכותית לא חודרנית, הנשמה מלאכותית חודרנית לאורך זמן, גמילה מהנשמה והוצאת צינור ההנשמה.

  שיקום גריאטרי

  שיקום גריאטרי נעשה כתוצאה ממחלה או פגיעה גופנית בגיל מבוגר אשר עלולות בדרך כלל להוביל להתדרדרות וירידה בתפקוד. החלמה וחזרה לתפקוד הן מורכבות, קשות, ומחייבות לרוב תהליך שיקומי. בעקבות שינויים המתרחשים בשל תהליך ההזדקנות, הופך הקשיש לאדם עם חולשה גופנית, נטייה לנפילות, שברים והתמודדות עם מחלות כרוניות רבות אשר עלולות לגרום לירידה ברמת התפקוד העצמאי. שיקום גריאטרי ניתן לאדם הסובל ממחלות כבד וכליות, סוכרת במצב מתקדם, פרקינסון, אלצהיימר, סרטן ועוד; שיקום לאחר מחלות, ניתוחים ופגיעות, טיפול סיעודי, שירותים קהילתיים וטיפולים בהתאם למצבו התפקודי–רפואי.

  מטרת השיקום היא ללמד את הזקן להתמודד עם האתגרים החדשים בעקבות המחלה או הפציעה. לעתים, לאחר השיקום, ישוב הקשיש לשגרת חייו ולעתים יזדקק לעזרה. בהתאם לאופי הפציעה או המחלה מותאם לקשיש סוג הטיפול: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, פודיאטריה (לפגיעות בכף הרגל), עובד סוציאלי, קלינאי תקשורת ואחות שיקומית אשר תסייע לקשיש בצרכיו היום-יומיים.

  שיפור איכות החיים של החולה, בעקבות שיפור מצבו התפקודי, הבריאותי והמנטאלי של הקשיש לאחר השיקום, תלוי במידה רבה בסיבה שבגינה הוא נזקק לשיקום אך גם במידת שיתוף הפעולה של הזקן ומשפחתו בתהליך השיקומי.

  (תמונה להמחשה צילום גיל דור)

  שיקום_בזקנה

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן