יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  סוגי מכלי חמצן והיכן ניתן להשיגם

  קופות החולים מספקות מחוללי חמצן או חמצן לבלונים (המבוטח משתתף בעלות). קיימת גם אפשרות לשאול בלון חמצן משומש מעמותות שונות

  עודכן לאחרונה:30/03/22

  לחמצן יש תפקיד הכרחי בתפקודו התקין של הגוף. זקנים הסובלים ממחלות ריאה, ממחלות נוירולוגיות או ממחלות קשות אחרות עשויים להזדקק לחמצן באופן קבוע על מנת לספק לגופם את החמצן הדרוש. שימוש בחמצן רפואי בביתו של החולה מותנה באישור או במרשם מרופא מוסמך, אשר יקבע מתי יש להשתמש בחמצן, ולמשך כמה זמן. הרופא גם יחליט על המינון ( מס' ליטרים לדקה) של החמצן לו זקוק החולה.

  הדרכים לאספקת חמצן בבית

  קיימות שלוש דרכים לאספקת חמצן בביתו של האדם. הראשונה היא גז דחוס המאוחסן בתוך גליל שבקצהו יש וסת המאפשר לשלוט בזרימת החמצן. הדרך השנייה היא חמצן נוזלי המגיע בתוך מכל או כלי שדומה בצורתו לתרמוס. עם שחרור הנוזל הוא הופך לגז והאדם יכול לנשום ממנו בדיוק כמו מגליל חמצן. האופציה השלישית לאספקת חמצן בבית היא מחולל חמצן. מחולל חמצן הוא מכשיר הפועל על חשמל, אשר מסוגל להפריד את החמצן מהאוויר בחלל בבית, לרכז אותו ולספק אותו לאדם בהתאם למינון הנדרש לו.

  ההבדל בין השימוש בגליל חמצן למחולל חמצן

  שימוש במחולל חמצן זול יותר משימוש בגליל חמצן, זאת משום שגליל חמצן דורש מילוי בכל פעם שהוא נגמר. מחולל חמצן, לעומת זאת, לא זקוק למילוי מחדש.

  יתרון נוסף של מחולל החמצן הוא העובדה שכיום קיימים מחוללי חמצן ניידים שניתן להעביר בקלות ממקום למקום. את המחוללים ניתן להפעיל על סוללה נטענת, כך שאין צורך בשקע חשמל.

  יתרון חשוב לא פחות של מחולל החמצן על פני גליל חמצן הוא הבטיחות שבשימוש בו. גליל חמצן בנפח גדול עשוי להכיל חמצן דחוס בלחץ של עד 200 אטמוספירות. במקרה כזה קיימת סכנה במקרה שהגליל ייפול. סכנה זו לא קיימת במחולל חמצן.

  כיצד מחשבים את כמות החמצן בבלון ולכמה זמן יספיק

  על בלון החמצן מצוין הנפח שלו. על מנת לחשב את כמות החמצן שבבלון ולכמה זמן הוא יספיק, יש להכפיל את הנפח בלחץ המופיע על השעון של הבלון כשהוא מלא (לחץ טבעי קבוע נע בין 150 ל-200 אטמוספירות).

  אם, לדוגמה, ברשותו של האדם בלון בנפח 20 ליטר והלחץ בו 150 ליטר, יש להכפיל 20 ב-150. התוצאה תהיה 3000 ליטר חמצן שמצויים בתוך הבלון.

  בשלב זה יש לחלק את התוצאה בספיקה (flow). אם, למשל, הזקן צורך 5 ליטרים בדקה, התוצאה הסופית תהיה 600 דקות. המשמעות במקרה זה היא שבצריכה קבועה של 5 ליטרים לדקה, הבלון יספיק ל-600 דקות.

  היכן ניתן לשאול בלון חמצן

  קופות החולים מספקות מחוללי חמצן או חמצן לבלונים. לצורך כך יש להגיע אל המרפאה הקרובה לביתכם מצוידים בהמלצה של רופא ריאות מומחה או המלצה של רופא מומחה לטיפול נמרץ נשימתי. המבוטח משתתף ב-10% מהעלות. חולים במחלות קשות (על פי הגדרת משרד הבריאות) פטורים מתשלום ההשתתפות העצמית.

  קיימת גם אפשרות לשאול בלון חמצן משומש מעמותות כמו: "יד שרה", "עזר מציון", עזרה למרפא". לעמותות אלה יש סניפים ברחבי הארץ וניתן לשאול מהן בלון חמצן לתקופה של 3 חודשים, עם אפשרות להארכת תקופת ההשאלה. הבלונים ניתנים תמורת הפקדה של צ'ק פיקדון, המוחזר עם החזרת הבלונים.

   

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  .

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן