לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

סדים אורתופדיים

מה זה סד? מתי משתמשים בו ואיך בוחרים את הסד המתאים?

מאת:  אדוה בובליל/ משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-03/10/19
א א א
תקציר:סדים אורתופדיים מסייעים לקיבוע מפרקי גפיים פגועות ובהקלת הכאב הכרוך בהנעתן. הכל אודות המצבים בהם משתמשים בסד והיכן ניתן לבחור את הסד המתאים.

מה זה סד?

סד הוא אביזר עזר אורתופדי המותקן על מפרק הגפה ומשמש לתמיכה וקיבוע של גפה פגועה. הסד עשוי מחומרים פלסטיים (כאשר לחלק מהסדים נוספות ידיות מתכת) והוא משפר את תפקוד הגפה בכך שהוא מקבע את טווח וזוויות התנועה שלה.

למה הסד מיועד?

אנו נעזרים בסדים אורתופדיים בעיקר על מנת לקבע את מפרקיהן של גפיים פגועות. הסדים גם מספקים הגנה ותמיכה לגפה ומסייעים בהקלת הכאב הכרוך בהנעתה. פעמים רבות, הנטייה של גפה שנפגעה היא לנוע באופן המפצה על הפגיעה, ותנועה ממושכת כזו עשויה להוביל לעיוותים בגפה. השימוש בסד עוזר למנוע עיוותים כאלה ואף מתקן עיוותים שכבר נגרמו.

באלו מצבים משתמשים בסד?

שימוש בסד נעשה במצבים בהם הזקן סובל משיתוק חמור בשרירים המחזיקים את כף הגפה– כף הרגל וכף היד. שיתוק כזה נקרה "צניחת הכף" והוא גורם לכך שהכף נמצאת במצב שמוט לחלוטין. מצבים כאלה יכולים להיות תוצאה של מספר מחלות או פגיעות, ביניהן ניתן למנות מחלות מפרקים (כגון דלקת פרקים), פגיעות במערכת העצבים המרכזית או הפריפריאלית (עקב אירוע מוחי, לדוגמה), טונוס שרירים גבוה (ראה ספסטיות ומומים מולדים). כמו כן, לאחר כוויות קשות בגפיים או פציעות גידים, ניתן להיעזר בסד לקיבוע הגפה.

צניחת הכף נוצרת כתוצאה מתפקוד שרירים בעייתי, חולשה, שבעקבותיה הכף נשמטת כלפי מטה, או ספסטיות של השריר, שמותחת את הכף כלפי מטה. במקרים של צניחת כף הרגל, בין אם כתוצאה מחולשה ובין אם כתוצאה מספסטיות, נוצרת הפרעה בהליכה. טווח התנועה של כף הרגל משתבש ומוגבל, דבר המוביל להליכה שאינה בריאה או בטוחה, ועלולה להוביל לעיוותים נוספים בגפה ולמעידות ונפילות.

למי פונים על מנת להתאים סד?

במקרה והזקן סובל מהתופעות שהוזכרו מעלה וזקוק לסד אורתופדי, ניתן לפנות לצוותי ריפוי בעיסוק  המתכננים  ומייצרים סוגים שונים של סדים, סטטיים או דינמיים, העשויים מחומרים פלסטיים או חומרים רכים.

לייעוץ בחינם השאר את פרטיך

השם שלך (חובה)

האימייל שלך (חובה)

טלפון

נושא

ישוב / אזור מגורים

גיל


*מידע מפורט אודותייך יאפשר לנו לעזור לך יותר *

*במהלך חגי תשרי יינתן מענה חלקי*

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה