יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  נוירופתיה היקפית

  נוירופתיה היקפית מתפתחת כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים ההיקפית ומתבטאת בחוסר תחושה ועקצוצים בכפות הרגליים או הידיים

  עודכן לאחרונה:24/08/23

  נוירופתיה היקפית (Peripheral Neuropathy) מתפתחת כאשר המערכת העצבית בגפיים כמו ידיים, רגליים וזרועות נפגעת, ותסמיניה תלויים בעצבים המושפעים. על פי הערכה, כמעט 1 מכל 10 מבני ה-55 ומעלה מושפעים מנוירופתיה היקפית.

   תסמיני הנוירפותיה ההיקפית וסוגיה

  מערכת העצבים ההיקפית היא רשת עצבים שנמצאת מחוץ למערכת המרכזית (המח וחוט השדרה), וכוללת סוגים שונים של עצבים עם תפקודים ייחודיים משלהם, כגון: עצבים תחושתיים האחראים על העברת תחושות כמו כאב ומגע; עצבים מוטוריים האחראים על השליטה בשרירים; עצבים אוטונומיים האחראים על ויסות התפקודים האוטומטיים של הגוף, כמו לחץ דם ותפקוד שלפוחית ​​השתן.

  התסמינים העיקריים של נוירופתיה היקפית יכולים לכלול חוסר תחושה ועקצוצים בכפות הרגליים או הידיים, כאבים, שריפה, דקירה או תחושת ירי באזורים הפגועים, אובדן שיווי משקל וחולשת שרירים, בעיקר בכפות הרגליים. התסמינים בדרך כלל קבועים, אך עשויים להופיע לסירוגין.

  לנוירופתיה היקפית סוגים וגוונים שונים ואפיונה יוגדר ממספר העצבים המעורבים. נוירופתיה על עצב אחד בלבד תוגדר כמונונורופתיה, וכאשר ההשפעה הינה על מספר עצבים תוגדר כמונונאוריטיס מולטיפלקס, פגיעה בכלל עצבי הגוף מוגדרת כפוליאנאורופתיה.

  פוליאנאורופתיה היא הסוג הנפוץ ביותר ומתחילה בהשפעה על העצבים הכי ארוכים. בדרך כלל התסמינים יופיעו בכפות הרגליים ועם הזמן ההשפעה תופיע בהדרגה גם על עצבים קצרים יותר, כך שהתחושה תהיה כמתפשטת כלפי מעלה בגוף, ובשלב מאוחר יותר תורגש גם בידיים.

  גורמים לנוירפותיה היקפית

  הגורם השכיח ביותר לנוירופתיה היקפית הינה מחלת הסוכרת (סוג 1,2), כאשר עם הזמן רמות סוכר גבוהות בדם הקשורות למחלה יכולות לפגוע בעצבים. נזק עצבי זה מכונה פולינאורופתיה סוכרתית.

  נוירופתיה היקפית יכולה להיות גם בעלת מגוון רחב של סיבות אחרות כגון: פגיעה חבלתית ופיזית בעצבים, זיהום נגיפי כמו שלבקת חוגרת, תופעת לוואי של תרופות מסוימות, חשיפה לחומרים רעילים, או שתיית יתר של אלכוהול.

  טיפול בנוירפותיה היקפית

   הטיפול בנוירופתיה היקפית תלוי בתסמינים ובסיבה הבסיסית, כאשר לא תמיד ניתן לטפל בכל הגורמים  לנוירופתיה, לדוגמה: אצל חולי סוכרת שליטה טובה יותר ברמת הסוכר בדם עשויה להקל בתסמינים ולמנוע נזק עתידי. גם הפסקת עישון והקטנת צריכת אלכוהול עשויות להקל על התסמינים.

  ניתן לטפל בכאבים נוירופתיים בתרופות ייעודיות לכאב עצבי (לדוגמה: ליריקה, סימבלטה, אלטרול, גבאפנטין) מאחר ומשככי כאבים רגילים וסטנדרטיים לרוב אינם יעילים.

  לעתים, בתסמינים אחרים הקשורים לנוירופתיה היקפית, יידרש טיפול פרטני אחר, לדוגמה – טיפול בחולשת שרירים העשוי לכלול פיזיותרפיה ועזרי הליכה.

  הסיבוכים והפרוגנוזה של נוירופתיה היקפית משתנים בהתאם לסיבה הבסיסית ולעצבים שנפגעו. במקרים מסוימים התסמינים עשויים להשתפר עם הזמן אם מטפלים בגורם הבסיסי ובמקרים אחרים הנזק עשוי להיות קבוע ולהחמיר עם הזמן בהדרגה. במידה ולא מטפלים בגורם הבסיסי לנוירופתיה קיימת סכנה  להתפתחות סיבוכים חמורים, כגון כיבים ברגליים המובילים לנמק ובמקרים חמורים קטיעת הרגל. נוירופתיה היקפית עלולה להשפיע על העצבים השולטים בתפקודים האוטומטיים של מערכת הלב ומחזור הדם ואף לצורך בטיפול להעלאת לחץ הדם או במקרים נדירים קוצב לב.

   

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן