לוגו דף הבית JDC

מי זכאי ללחצן מצוקה

לחצן מצוקה בבית ההורים המזדקנים משרה תחושת ביטחון ומסייע משמעותית במקרי חירום

מאת:  יובל סויברט / משפחה מטפלת
א א א
נושאים:
תקציר:החשש מנפילה או ממצוקה כתוצאה מבעיות בריאות, קיים יותר אצל אנשים בגיל הזקנה. חשש זה מוביל בגיל המבוגר להתקנה של לחצן מצוקה בבית

החשש מנפילה או ממצוקה כתוצאה מבעיות בריאות, קיים יותר אצל אנשים בגיל הזקנה. חשש זה מוביל בגיל המבוגר להתקנה של לחצן מצוקה בבית. לחצן המצוקה הוא מתג או לחצן אשר באמצעותו מתאפשרת התחברות למוקד, מגן דוד אדום, משטרה או מוקד פרטי. גורמים אלו מבטיחים הגשת עזרה במקרה של מצוקה במשך כל השנה, 24 שעות ביממה.

השירות של לחצן מצוקה מוצע כחלק מסל השירותים הניתן לזקנים הזכאים לגמלת סיעוד מביטוח לאומי. השירות ניתן בהמרה של כרבע שעה ממכסת השעות שמקבלים במסגרת גמלת הסיעוד.

הזמנה של לחצן מצוקה במסגרת גמלת הסיעוד, מתבצעת באמצעות העובדת הסוציאלית, במחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית (רווחה).

יוצרים קשר מכל מקום

לחצן מצוקה הוא מכשיר קשר אלחוטי דו כיווני המקשר בין המנוי למוקד במקרה של מצוקה רפואית או בטיחותית. קיימים מספר סוגים של לחצני מצוקה: עם דיבור חופשי דו-כיווני (לא צריך להחזיק את המכשיר ביד בעת הדיבור), מקושר למוקד.
לחצני המצוקה המסופקים לזכאים במסגרת גמלת סיעוד מותקנים באמצעות חברות שקיבלו אישור לכך מביטוח לאומי. לחצן המצוקה המותקן בביתו של הזקן מאפשר שירות של הזעקת עזרה במקרה של מצוקה, ללא צורך של חיוג או הגעה למכשיר הטלפון. משדר המצוקה מופעל כאשר האדם לוחץ על הלחצן המותקן בביתו. פעולה זו גורמת להפעלה של אינטרקום המותקן בבית ויכול לקלוט את ההורה בכל מקום ברחבי הדירה ללא צורך במכשיר טלפון.
ישנם מספר סוגים של לחצני מצוקה. ישנם לחצני מצוקה קבועים המותקנים בבית במקום קבוע ולחצני מצוקה הנישאים על היד. היתרון של לחצני המצוקה הנישאים הם באפשרות להשתמש בהם בכל מקום בבית בו נמצא האדם גם בזמן המקלחת, במקרה של מצוקה כתוצאה מהחלקה. החברות הפרטיות מציעות ללקוחותיהם לחצני מצוקה או פעמוני מצוקה משוכללים יותר.

מי זכאי לאיזה לחצן ומתי?

קהילה תומכת איך מקבלים גמלת סיעוד זכויות לאוכלוסיה המבוגרת משרד הבטחון קהילה תומכת

מי זכאי ללחצן מצוקה
מי זכאי ללחצן מצוקה

אדם  שהוגדר על ידי הביטוח הלאומי כזכאי לגמלת סיעוד, יכול לקבל במסגרת השירותים הניתנים לחצן מצוקה. כאמור,הבקשה ללחצן מצוקה נעשית באמצעות פנייה לעובדת הסוציאלית במחלקה לשירותים חברתיים, ברשות המקומית. את השירות יספקו חברות שהוכרו על ידי הביטוח הלאומי כנותני שירותים.
לחצן המצוקה מאפשר הזעקה של עזרה, אך הוא אינו כולל כיסוי של תשלום עבור העזרה, הרופא או האמבולנס שהוזמנו.

אלמנות והורים שכולים ,המטופלים במשרד הבטחון, זכאים  אף הם למשדר מצוקה . על הקריטריונים לזכאות, ניתן לקרוא במאמר "זכויות לאוכלוסיה המבוגרת- זכאי אגף משפחות והנצחה , משרד הביטחון".

בנוסף, ישנה אפשרות לקבל לחצן מצוקה במסגרת שירותי קהילה תומכת.

ניתן לקבל לחצן מצוקה גם באמצעות עמותת "יד שרה" המפעילה מוקד מצוקה המיועד לחולים, קשישים  או אנשים בודדים. "יד שרה" המפעילה מוקד מצוקה עצמאי, אינה גובה מהמינויים למוקד תשלום עבור שרות חודשי בסיסי. אך השרות כרוך בדמי התקנה ועלות גיבוי סוללה חד פעמיים ודמי פיקדון. בנוסף ניתן לרכוש מנוי ללחצני מצוקה מחברות פרטיות.

למידע על חברות המציעות שירות קריאות מצוקה או שירות קהילה תומכת לחץ כאן.

עוד באותו הנושא:

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה