לוגו דף הבית JDC

מי זכאי ללחצן מצוקה?

לחצן מצוקה בבית ההורים המזדקנים משרה תחושת ביטחון ומסייע משמעותית במקרי חירום

מאת:  יובל סויברט/ משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-20/05/19
א א א
נושאים:
תקציר:החשש מנפילה או ממצוקה כתוצאה מבעיות בריאות, קיים יותר אצל אנשים בגיל זיקנה ומוביל להתקנה של לחצן מצוקה בבית.

לחצן המצוקה הוא מתג או לחצן אשר באמצעותו מתאפשרת התחברות למוקד, למד"א, למשטרה או למוקד פרטי. גורמים אלו מבטיחים הגשת עזרה במקרה של מצוקה במשך כל השנה, 24 שעות ביממה.

השירות של לחצן מצוקה מוצע כחלק מסל השירותים הניתן לזקנים הזכאים לגמלת סיעוד מביטוח לאומי וניתן בהמרה של כרבע שעה ממכסת השעות שהם מקבלים במסגרת גמלת הסיעוד.

השירות כולל: לחצן הפעלה קבוע המותקן על הקיר; לחצן הפעלה נייד על גוף הקשיש; שירותי מוקד במשך 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה; מענה לקריאות המצוקה; יצירת קשר מיידי עם בני משפחה ואזעקת גורמי טיפול רפואיים.
הזמנה של לחצן מצוקה במסגרת גמלת הסיעוד מתבצעת באמצעות העובדת הסוציאלית, במחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית (רווחה).

יוצרים קשר מכל מקום

לחצן מצוקה הוא מכשיר קשר אלחוטי דו כיווני המקשר בין המנוי למוקד במקרה של מצוקה רפואית או בטיחותית. לחצני המצוקה המסופקים לזכאים במסגרת גמלת סיעוד מותקנים באמצעות חברות שקיבלו אישור לכך מביטוח לאומי. לחצן המצוקה המותקן בביתו של הזקן מאפשר שירות של הזעקת עזרה במקרה של מצוקה, ללא צורך בחיוג או בהגעה למכשיר הטלפון. משדר המצוקה מופעל כאשר האדם לוחץ על הלחצן המותקן בביתו. פעולה זו גורמת להפעלה של אינטרקום המותקן בבית ויכול לקלוט את הלוחץ עליו בכל מקום ברחבי הדירה ללא צורך במכשיר טלפון.
ישנם לחצני מצוקה קבועים המותקנים בבית במקום קבוע ולחצני מצוקה הנישאים על היד. היתרון של לחצני המצוקה הנישאים הם באפשרות להשתמש בהם בכל מקום בבית בו נמצא האדם (לדוגמה- גם בזמן המקלחת, במקרה של מצוקה כתוצאה מהחלקה).

החברות הפרטיות מציעות ללקוחותיהם לחצני מצוקה או פעמוני מצוקה משוכללים יותר.

מי זכאי לאיזה לחצן ומתי?

מי שזכאי לקצבת סיעוד יכול לקבל שירותי לחצן מצוקה. ניתן לקבל את השירות תמורת רבע שעת טיפול בשבוע, ללא עלות נוספת. לדוגמה, מי שזכאי לקצבת סיעוד ברמה 2, יוכל לקבל לחצן מצוקה ו-9.45 שעות טיפול בשבוע, במקום 10 שעות טיפול ללא לחצן מצוקה.

קהילה תומכת איך מקבלים גמלת סיעוד זכויות לאוכלוסיה המבוגרת משרד הבטחון קהילה תומכת

מי זכאי ללחצן מצוקה

כאמור, הבקשה ללחצן מצוקה נעשית באמצעות פנייה לעובדת הסוציאלית במחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית. את השירות יספקו חברות שהוכרו על ידי הביטוח הלאומי כנותנות שירותים.
לחצן המצוקה מאפשר הזעקה של עזרה, אך הוא אינו כולל כיסוי של תשלום עבור העזרה, הרופא או האמבולנס שהוזמנו.

אלמנות והורים שכולים, המטופלים במשרד הביטחון, זכאים אף הם למשדר מצוקה. על הקריטריונים לזכאות, ניתן לקרוא במאמר "זכויות לאוכלוסייה המבוגרת- זכאי אגף משפחות והנצחה, משרד הביטחון".

בנוסף, ישנה אפשרות לקבל לחצן מצוקה במסגרת שירותי קהילה תומכת, וכן, ניתן לקבל לחצן מצוקה באמצעות עמותת "יד שרה" המפעילה מוקד מצוקה המיועד לחולים, קשישים או אנשים בודדים. "יד שרה", המפעילה מוקד מצוקה עצמאי, אינה גובה מהמינויים למוקד תשלום עבור שירות חודשי בסיסי אך, השירות כרוך בדמי התקנה ועלות גיבוי סוללה חד פעמיים ובדמי פיקדון. בנוסף ניתן לרכוש מנוי ללחצני מצוקה מחברות פרטיות. (למידע על חברות המציעות שירות קריאות מצוקה או שירות קהילה תומכת לחצו כאן).

 

נושאים נוספים העשויים לעניין אותך:

עוד באותו הנושא:

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת
טלי שטרן קדמון
טלי שטרן קדמון
מתנדבת במרכז המידע רעות- אשל, מומחית לייעוץ בנושא זקנה

אין תגובות עדיין

השאר תגובה

ייעוץ חינם ליקיריכם

מלאו פרטיכם והיועצים יחזרו אליכם

שם מלא

טלפון

דוא"ל

ישוב (של האדם שבקשר אליו פנית)

 אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני

הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל

שיחת ייעוץ חינם

לוח אירועים

יונ
15
ש
09:43 קורס למובילי שינוי תרבותי וקהילה...
קורס למובילי שינוי תרבותי וקהילה...
יונ 15 @ 09:43 – דצמ 30 @ 09:58
רוצים להיות  חלק משמעותי מהשינוי התרבותי המתחולל בישראל בתחום הסיעודי? רוצות לפתח קהילות במוסדות ובמרכזי היום לגיל השלישי? בשנה הקרובה[...]

רשימת הדיוור

פרסומות

תגובות אחרונות

  • ההבדל בין סיעודי לסיעודי מורכב

    רויטל שלום, כאשר יש לאדם פצע לחץ מדרגה 2 ומעלה הוא מוגדר כסיעודי מורכב. הסידור הוא במימון קופת חולים עם השתתפות עצמית של החולה. אני מציעה לפנות לעו"ס במסגרת בה היא מאושפזת ולבדק את הנושא. יפעת

  • ההבדל בין סיעודי לסיעודי מורכב

    שלום, סבתא שלי נמצאת במחלקה סיעודית עם פצעי לחץ דרגה ד' האם מחובתם להעביר אותה למחלקה סיעודית מורכבת??? תודה.|

  • תפקידי המטפלים מביטוח לאומי

    היום המטפלות מחפשות לא לעשות את השעות ולא לנקות גם את הנקיון הבסיסי בושה שלקשיש במדינת ישראל כל שני וחמישי צריך להחליף עוזרת בגלל שאין להם כח לטפל.