מי זכאי לגמלת סיעוד (חוק סיעוד)?

הקריטריונים לקבלת גמלת סיעוד (חוק סיעוד) מהביטוח הלאומי

עודכן לאחרונה:10/02/20

למי נועדה גמלת סיעוד (חוק סיעוד)?

גמלת סיעוד נועדה לסייע בטיפול בזקנים בקהילה בשני מצבים עיקריים:

  • מצבים בהם יש קושי בתפקוד היום-יומי- עזרה טיפולית לזקנים המתקשים בביצוע פעולות בסיסיות יום-יומיות (כגון: הלבשה, רחצה, ניידות וכד’). זקן הסובל ממחלות שונות, אך אינו זקוק לעזרה בתפקוד היום-יומי, לא יהיה זכאי לגמלת סיעוד.

  • מצבים בהם יש צורך בהשגחה- המצב השני קשור לזקנים שמצבם מצריך השגחה גם אם מצב תפקודם הפיסי/ תפקודי אינו ירוד באופן מיוחד. דוגמה אופיינית לכך היא זקנים בעלי ירידה ביכולות שכליות (דמנציה) שיש חשש לפגיעה בעצמם או בסביבתם עקב היעדר השגחה. במקרה של צורך בהשגחה צמודה וקבועה יש  לשקול הבאת עובד זר או מעבר לסידור מוסדי.

איך מקבלים גמלת סיעוד?

 

תנאי סף בסיסיים לקבלת גמלת סיעוד (חוק סיעוד)

קיימים תנאי רקע בסיסיים הקובעים את הזכאות לגמלת סיעוד עוד בטרם יבדקו המוגבלויות בתפקוד היום-יומי או הצורך בהשגחה.
על המבקש להיות תושב ישראל ובגיל פרישה. עליו להתגורר בקהילה ולא במוסד, מתוך הנחה כי אדם הנמצא במוסד, מקבל את הטיפול במסגרת המוסד. מגורים ב”דיור מוגן” לא נחשבים לצורך העניין כמגורים במוסד, ועל כן יש אפשרות לזקן החי בהם לבקש גמלת סיעוד.
כמו כן, אין כפל גמלאות, כלומר, אדם המקבל קצבה כלשהי מהמוסד לביטוח לאומי או גמלה לטיפול אישי או להשגחה צמודה מאוצר המדינה לא יהיה זכאי לגמלת סיעוד, למעט אנשים הזכאים לשירותים מיוחדים אשר יוכלו לבחור בין המשך קבלת השירותים המיוחדים לבין גמלת סיעוד.

מבחן הכנסות לקבלת גמלת סיעוד (חוק סיעוד)

תנאי נוסף לקבלת הגמלה קשור להכנסותיו של המבקש. מעל תקרת הכנסה מסוימת, הנקבעת ע”י ביטוח לאומי, תוענק רק מחצית הגמלה או לא תינתן כלל. כמו כן, מתחשבים בקביעת גובה הגמלה גם בהכנסות בן/ בת הזוג. ההתחשבות בהכנסות המבקש קשורה לעקרון הבסיסי של הביטוח הלאומי לפיו, לנזקקים יותר מגיע יותר. (למאמר המלא על מבחן הכנסות לחץ כאן).

במידה והזקן עומד בכל הקריטריונים הנ”ל, ובמידה שהבדיקה שבוצעה בבית הזקן על ידי איש מקצוע מטעם הביטוח הלאומי הוכיחה כי הוא זקוק לעזרה בתפקוד היום-יומי, הוא יהיה זכאי לגמלה. התקופה בה האדם יהיה זכאי לגמלה תקבע מראש. במקרים בהם ההגבלה בתפקוד היא זמנית, תינתן גמלה זמנית. במקרה של דחיה, הזקן זכאי לערער על ההחלטה לבית הדין לעבודה, בתוך ששה חודשים מיום קבלת הדחייה. בתוך תקופה זו הזקן זכאי להגיש בקשה חדשה המתבססת על ירידה תפקודית הניתנת להוכחה (ע”י מסמכים רפואיים) מאז הבדיקה הקודמת.

לייעוץ בחינם השאר את פרטיך

*מידע מפורט אודותייך יאפשר לנו לעזור לך יותר *

שם

דוא"ל

טלפון

נושא

ישוב (לא חובה)

גיל (לא חובה)

(תמונה להמחשה unsplash)