לוגו דף הבית JDC

מידע חשוב על הכרה בדמנציה (שיטיון) לניצולי שואה מעגל ראשון

מה הקריטריונים להכרה בדמנציה?ומה ההטבות הניתנות בעקבותיה?

מאת:  עמותת "אביב" לניצולי השואה
א א א
תקציר:

כללי

הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר (להלן: "הרשות") מכירה במחלות שהוכח כי נגרמו עקב הרדיפות לגבי ניצולי שואה המקבלים קצבה חודשית (המוכרים לפי חוק נכי רדיפות הנאצים, או בקרן סעיף 2 של ועידת התביעות (ומקבלים השלמה חודשית מהאוצר) או כיוצאי מחנות וגטאות במסגרת חוק ההטבות).

קריטריון להכרה בדמנציה

ניצול שואה שמוכר על ידי הרשות ומוגדר כמעגל ראשון (אלו ניצולים שהיו במחנות, גטאות, מסתור או זהות בדויה תחת כיבוש ישיר, עובדי כפיה ואף ניצולים שהוכרו על בריחה/ גירוש ושהו במהלך המלחמה בסיביר) זכאי לקבל הכרה במחלת הדמנציה בשיעור ¼ ע״ח הרדיפות (25% נכות+תקנה 12). הכרה זו תגרום לתוספת משמעותית בקצבה החודשית המשולמת לניצול השואה. חשוב לציין כי-  לא מדובר בכל ניצולי השואה, אלא רק במעגל ראשון שמקבל קצבה חודשית מהרשות (כל אלה שמקבלים רק מענק שנתי אינם זכאים).

השתתפות בהוצאות למוכרים בדמנציה

ניצול אשר הוכר על מחלת הדמנציה יהיה זכאי להשתתפות בהוצאות הנלוות הבאות:

1. השתתפות בתשלום עבור אשפוז במחלקה סיעודית/ מחלקת ביניים, עקב מחלת הדמנציה ונזקק למעשה להשגחה 24/7 – השתתפות בסך 1400 שקלים בחודש, לשם קבלת ההשתתפות יש להציג לרשות מכתב מהמוסד על כך שהניצול מאושפז במחלקה סיעודית וכן קבלה על תשלום

או

השתתפות במימון אחזקת עובד זר – השתתפות בסך 1000 שקלים בחודש.

2.  השתתפות במוצרי ספיגה – השתתפות בסך 180 שקלים בחודש. יש להציג אישור מרופא המשפחה בדבר שימוש במוצרי ספיגה עקב מחלת הדמנציה.

את הבקשות האמורות, הן להכרה במחלת הדמנציה* והן להשתתפות בהוצאות למוכרים במחלה*, יש להגיש לרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, רח' יצחק שדה 17, תל אביב.

(*מצ"ב דוגמאות לטפסים אלו).

בכל שאלה ניתן לפנות לעמותת אביב לניצולי השואה (המסייעת לניצולי שואה במיצוי זכויות ללא תשלום) דרך צור קשר באתר http://www.avivshoa.co.il/  או במספר טלפון 072-2424404.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה