יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  מה כלול בתשלומים לבית אבות עבור זקנים סיעודיים/ תשושי נפש?

  קיים איסור גביית תשלום נוסף עבור שירותים בבתי אבות לזקנים סיעודיים/ תשושי נפש

  עודכן לאחרונה:01/08/23

  בכניסה לבית האבות חותמים הדיירים החדשים על חוזה אשר מסדיר את תנאי התשלום ואת השירותים המגיעים להם מהמוסד. עם זאת, לכל דייר צרכים שונים ולעתים הוא יזדקק למוצרים או שירותים מסוימים, שלא נמצאים בהישג יד ודורשים קנייה נפרדת. לכן, חשוב לדעת על אילו מוצרים ושירותים חל איסור גביית תשלום נוסף מעבר לתשלום שעליו הוסכם מראש. מאמר זה יתמקד בזקן הסיעודי ו/ או תשוש הנפש.

  מהם השירותים שחייבים לספק בתי האבות?

  כל בית אבות חייב לספק את צרכיו הבסיסים של הדייר- מגורים נאותים, מיטה, תזונה המתאימה לבריאותו, 3 ארוחות וכד'. המוסדות מספקים בד"כ תנאים נוספים לדייר מעבר לתנאים הנדרשים ממנו בחוק. לגבי אלו, יש לברר בזמן חתימת הסכם הקבלה אליו, ולוודא אילו שירותים ניתנים בתשלום נוסף ואילו כלולים בתשלום החודשי.

  מהם השירותים שחייבים לספק המעונות לחולים סיעודיים ו/ או תשושי נפש?

  במסגרת המחלקות לחולים סיעודיים או תשושי נפש המוסד חייב עפ"י חוק לספק את צרכיו הרפואיים של החולה וזאת מטבע הטיפול המיוחד שמצבם התפקודי של אנשים במצב זה דורש. הטיפול הרפואי, סיעודי והאחזקתי הכללי כלול במחיר החודשי. עם זאת במקומות מסוימים נוטים לגבות תשלום על שירותים ספציפיים ולא תמיד ברור מה בדיוק מגיע לדייר לקבל ומה לא.

  על אלו שירותים נוספים חל איסור גביית תשלום כשמדובר במוסד סיעודי?

  איסור הגבייה חל על מספר שירותים שהחוק קבע כי הם בסיסיים ומהווים חלק מהטיפול הרפואי או הסיעודי ההכרחי:

  מעבר לאשפוז ב"קוד"- על פי החוק קיים איסור לגבות תשלום ממשפחות עבור המעבר מאשפוז פרטי למעבר לאשפוז בקוד בסיוע משרד הבריאות.

  חדרי אשפוז- ברוב חדרי האשפוז נמצאות בין שתיים לארבע מיטות. מוסדות מסוימים עלולים לצמצמם את מספר המיטות ולאפשר מגורים גם של אדם אחד תמורת תשלום מבני המשפחה. דבר זה אסור עפ"י החוק במוסדות ציבוריים.

  תרופות- אין ספק שהתרופות הן חלק הכרחי מהליך הטיפול ולכן משרד הבריאות אף הכניס את עלות התרופות הנמצאות בסל התרופות למחיר יום האשפוז. אין לגבות מחיר נוסף עבור תרופות.

  מוצרי ספיגה- הטיפול במוצרי ספיגה למבוגרים נקבע כטיפול רפואי לכל דבר ואסור לגבות עבורם כסף. מוסדות פרטיים אף מתוגמלים על השימוש בטיטולים. יחד עם זאת, ישנו תחום אפור, מכיוון שאין חובה לספק טיטולים כל עוד לא הופסק השימוש בקטטר ובפנרוס.

  כביסה אישית- המעון מחויב לכבס את בגדיו של הזקן ולא רק במקרה והוא לובש את בגדי המוסד אלא גם אם הוא לובש את בגדיו הפרטיים.

  גילוח, תספורת, טיפול בציפורניים- ההיגיינה האישית חשובה גם היא להמשך הטיפול והיא אינה מוכרת כמותרות. על המוסד לספקם כחלק מהתהליך הרפואי בפרקי זמן הגיוניים.

  הסעת חולים סיעודיים לטיפול ואשפוז בבתי חולים כלליים-  במידה ולא ניתן לטפל בזקן הסיעודי במסגרת המוסד עקב סיטואציה רפואית ייחודית, הזקן יועבר לאשפוז חיצוני כשההסעות צריכות להיות כלולות בתעריף החודשי של מוסדות ציבוריים. גם השוהים במוסדות פרטיים לא צריכים להוסיף תשלום על הסעות אלו, שכן המוסד רשאי להגיש חשבונות ללשכת הבריאות שאשפזה את החולה ולדרוש החזר תשלום. באופן חד משמעי – אין לדרוש תשלום מהמשפחות על הסעות לבתי חולים.

  יש לעבור היטב על החוזה ולדעת לדרוש את המגיע לכם מהמסגרת, בין אם מדובר במקום ציבורי, פרטי.  דבר זה ימנע אי נעימויות סביב הנושא הכספי.

  פורסם: 21.1.2015

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן