לוגו דף הבית JDC

מה חשוב לדעת על מכשירי שמיעה ?

המדריך לבחירת מכשיר שמיעה

מאת:  עמותת בקול
עודכן לאחרונה ב-07/03/18
א א א
תקציר:שיקום שמיעה באמצעות מכשירי שמיעה ו/או אביזרי עזר לשמיעה עשוי לשפר את יכולתך התקשורתית ואת איכות חייך ובני משפחתך

אנשים הלוקים בשמיעתם לעתים קרובות מעדיפים לדחות את השימוש במכשירי שמיעה בשל החשש להיתפס בעיני הסובבים אותם כזקנים או חלשים. אולם בפועל אדם שאינו מרכיב מכשירי שמיעה, ועל כן מתקשה בהבנת הנאמר, הוא בולט וחריג יותר מאדם המרכיב מכשירי שמיעה.

כיצד פועל מכשיר שמיעה?

ישנם סוגים שונים של מכשירי שמיעה, החל ממכשיר קטן ונסתר בתעלת האוזן ועד למכשיר מאחורי האוזן (המתחבר לאוזניה). כמו כן, ישנן טכנולוגיות שונות של מכשירי שמיעה (אנלוגי, ממוחשב, דיגיטלי), וישנן חברות שונות של מכשירי שמיעה. מכשירי שמיעה בטכנולוגיה הדיגיטלית מאפשרים כיוון מדויק יותר של המכשירים, המותאם לעקומת השמיעה ולמצבי האזנה שונים.

כל מכשירי השמיעה כוללים מיקרופון הקולט את צלילי הסביבה, מגבר להגברת עוצמת הצלילים הנכנסים, רמקול השולח את הצלילים המוגברים אל האוזן וסוללה המספקת אנרגיה לרכיבים האלקטרוניים במכשיר.

היכן ניתן לרכוש מכשירי שמיעה?

ישנם מספר יבואנים של מכשירי שמיעה ולהם סוכנויות רבות ברחבי הארץ. ישנם גם מספר בתי חולים בהם מתבצעות התאמות מכשירי שמיעה, ובחלקם אף מתבצעת מכירה (בד"כ בבתי החולים בהם מוכרים מכשירי שמיעה, המחירים אינם שונים ממחירי המכשירים בסוכנויות השונות).
לפני התאמת מכשיר שמיעה יש להיבדק ע"י רופא א.א.ג., ולבצע בדיקת שמיעה עדכנית.

סוג המכשיר המתאים לאדם מסוים תלוי בגורמים רבים, וביניהם:

 • ברמת הירידה בשמיעה- בד"כ לירידות קלות עד בינוניות בשמיעה יתאים המכשיר התוך אוזני או מכשיר בהתאמה פתוחה (open fitting) הכולל צינורית דקה בתעלת האוזן, ואילו מכשיר מאחורי האוזן יכול להתאים גם לירידות חמורות יותר.
 • בקשיים הנלווים לירידה בשמיעה, כמו: סבילות נמוכה לרעשי רקע ולעוצמת קול חזקה.
 • בתפקוד המוטורי ומצב הראיה של האדם- יש צורך להכניס ולהוציא את המכשיר מהאוזן, וכן לשים סוללה קטנה.
 • במצב הרפואי של האוזן- האם יש נטייה לדלקות אוזניים, האם יש הפרשת שעווה מוגברת וכו'.
 • באורח החיים והצרכים התקשורתיים

כשעומדים לרכוש מכשיר שמיעה יש לקחת בחשבון מספר גורמים:

 • רצוי שהסוכנות תהיה במרחק סביר ממקום המגורים (התאמה ותחזוקה של מכשיר שמיעה מצריכה ביקורים חוזרים).
 • יש לוודא שהאדם שמתאים את מכשיר השמיעה הוא אדם בעל ניסיון וידע בתחום האודיולוגיה ובהתאמת מכשירי שמיעה.

תקופת ניסיון

יש לסכם מראש שהמכשיר נלקח לתקופת ניסיון.
במכשירים תוך אוזניים-נלקחת מידת האוזן של האדם והמכשיר מיוצר לפי מידה זאת. המכשירים ניתנים לתקופת ניסיון של חודש (במקרים מיוחדים ניתן אף להאריך אותה). במידה והאדם מחליט להחזיר את המכשיר בתום תקופת הניסיון עליו לשלם סכום של עד 10% מעלות המכשיר.
מכשירים מאחורי האוזן- ניתנים לתקופת ניסיון של חודש ללא עלות כספית (למעט האוזניה המיוצרת לפי מידות האוזן).

הסתגלות למכשיר שמיעה

ההסתגלות למכשיר שמיעה היא הדרגתית, ותהליך ההתאמה של מכשיר השמיעה מתבצע במספר שלבים.
הכיוון הראשוני יהיה בדר"כ חלש יחסית ובהמשך, עם ההסתגלות למכשיר, תינתן הגברה נוספת. בשימוש ראשוני הצלילים מן המכשיר נשמעים שונים מהמוכר, וכישורי ההאזנה משתפרים בהדרגה עם ההסתגלות להגברה.

חשוב מאוד בתקופת הניסיון עם מכשיר השמיעה לעשות מאמץ ולנסות להסתגל אליו, חשוב להשתמש בו במצבי האזנה שונים (תחילה בבית או הרצאה, ובהמשך בסביבה רועשת יותר), וכך בכיוונים החוזרים של המכשיר יוכל האודיולוג המתאים את המכשיר לכוון אותו באופן המתאים ביותר. ישנם מכשירים בהם יש אפשרות למספר תוכניות (כך ניתן לכוון תכנית אחת לסביבה שקטה ואחרת לסביבה רועשת לדוגמא). כמו כן,יש להסתגל לנוכחות המכשיר"האוזניה באוזן. במידה ונגרמת תחושת אי נוחות וכאב יש לחזור לסוכנות ולשייף מעט באזור הגורם כאב.

כחלק מהשיקולים לגבי בחירת המקום בו רוכשים את מכשור השמיעה רצוי לבדוק עם האודיולוג המתאים את המכשיר מהי גישתו לגבי תהליך ההתאמה ההדרגתי והאם הוא מאפשר ביקורים חוזרים כחלק מהשרות.

 • יש לבדוק עם האודיולוג אפשרות של התנסות עם מכשיר שמיעה תוך אוזני נוסף –ללא עלות כספית נוספת (במידה והוחלט להחזיר את המכשיר הראשון שניתן לניסיון).
 • תקופת אחריות – יש לסכם מראש מהי תקופת האחריות הנתנת למכשיר השמיעה ומה כלול באחריות.
 • יש לברר מהו הזמן המקובל לקבלת שרות של תיקון המכשיר.
 • יש לבדוק אפשרות של קבלת מכשיר חלופי לתקופה שבה המכשיר נמצא בתיקון.

האם לרכוש שני מכשירי שמיעה?

שמיעה דו-צדדית מאפשרת הבנת דיבור טובה יותר, בפרט בתנאי האזנה קשים המהווים חלק ניכר מחיינו, וכן מאפשרת לנו לזהות את מיקום הקולות במרחב. הגברה דו-צדדית (במקרים של ליקוי שמיעה דו-צדדי) מאפשרת תחושת עוצמה טובה יותר למשתמש, ועל כן מאפשרת לאודיולוג לכוון את המכשירים לעוצמות חלשות יותר ובכך להתגבר בצורה טובה יותר על תופעת הצפצופים המופיעה לעיתים במכשירי השמיעה (feedback). כמו כן, שימוש בשתי האוזניים חשוב לשמירה על יכולת הבנת הדיבור לטווח הרחוק.

הציפיות ממכשיר השמיעה

מכשיר שמיעה יכול לסייע מאוד לתפקודו של אדם לקוי שמיעה, אך הוא אינו הופך אותו לאדם ששמיעתו תקינה.
מכשירי שמיעה אומנם מפצים על הקושי בהבנת דיבור הנלווה לירידה בשמיעה, אך אין ביכולתם לפתור את הקושי השמיעתי במלואו במצבי האזנה קשים (למשל כשיש רעש מתחרה ברקע, כאשר יש מספר רב של דוברים או כאשר הדובר נמצא רחוק). אדם שיכולת הבנת הדיבור שלו ירודה (כחלק מירידה כללית בתפקוד בגיל המבוגר או מסיבות אחרות), עדיין יגלה קשיים בהבנת דיבור גם עם מכשיר השמיעה. לצורך הפקת תועלת מירבית ממכשיר השמיעה חשוב להיות ערים למגבלות ולהעזר באביזרי עזר נוספים בהתאם לצורך. כמו כן, חשוב להשתדל במידת האפשר לדאוג לתנאי האזנה נוחים,לנטרל רעשי רקע, להיות מול הדובר ולבקש מהדובר להאט את קצב הדיבור. רצוי לדאוג לתנאי תאורה טובים, כך יהיה קל יותר להעזר ברמזים ויזואליים (שפת הגוף של הדובר ותנועות שפתיו). תנאים אקוסטיים- משפיעים מאוד על יכולת הבנת הדיבור. הוספת משטחים רכים כמו וילון או שטיח, אשר יספגו את הצלילים החוזרים-המהדהדים, יתרמו לנוחות ההאזנה וישפרו את מובנות הדיבור.

מצב T- -במכשירי השמיעה

ה – Telecoil – הוא רכיב אלקטרוני- סליל השראה מגנטי המאפשר קליטה של צלילים דרך שדה אלקטרו מגנטי.
ברוב מכשירי השמיעה שמאחורי האוזן יש מצב T-. מומלץ לבקש במכון השמיעה הנחיות שימוש במכשיר השמיעה במצב -T. במכשירי השמיעה התוך אוזניים-מצב T איננו רכיב קבוע. קיימת אפשרות להוסיפו, כתלות בגודל מכשיר השמיעה. במכשירים הנסתרים בתעלה(CIC) אין אפשרות להוסיף מצב T, ואילו במכשירים הגדולים יותר (ITC ,ITE) יש לבחון את האפשרות לפי גודל תעלת השמע. מצב T- מאפשר האזנה לטלפון עם מכשיר השמיעה.
הפעלת מצב T מנתקת את המיקרופון של מכשיר השמיעה, ובכך מצמצמת את רעשי הרקע ומשפרת את יכולת הבנת הנאמר. כמו כן, ישנה אפשרות להתחבר לאביזרי עזר אישיים וציבוריים בשילוב מצב T במכשירי השמיעה (במקום השימוש באוזניות).
מחירם הגבוה של מכשירי השמיעה החדישים יוצר ברוכש ציפיות גבוהות מאוד לגבי יעילותם של המכשירים, וזהו מקור לאכזבות רבות. לשאלה –האם מחיר גבוה של מכשיר שמיעה משמעותו בהכרח תפקוד שמיעתי טוב יותר – אין תשובה חד משמעית. כל אדם הרוכש מכשירי שמיעה צריך לבחון נושא זה באמצעים השונים שהוזכרו כאן :

 • קבלת הסבר מהאודיולוג לגבי סוג הירידה בשמיעה והשלכותיה על התפקוד השמיעתי .
 • התנסות במכשירי שמיעה שונים .
 • הבנת המגבלות של מכשירי השמיעה, במצבים בהם יש רעש רקע וכשהדובר מרוחק מהמאזין .
 • התאמת אביזרי עזר – יש לשקול לשלב שימוש באביזרי עזר היכולים לסייע במצבים תקשורתיים קשים (כדוגמאת מכשירי F.M ועוד).

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה