יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  מה זה ספסטיות?

  ספסטיות היא מצב בו שריר או כמה שרירים נמצאים בהתכווצות יתר והיא תוצאה של תהליך החלמת השרירים מנזק למערכת העצבים

  עודכן לאחרונה:01/11/21

  מהי ספסטיות?

  המצב הבסיסי בו נמצאים שרירי גופנו הוא התכווצות חלקית, המאפשרת לנו תנועה ושמירה על יציבה. התכווצות חזקה או רפיון מלא הם מצבים לא רגילים של השריר ולרוב מעידים על הפרעה במערכת הנקראת טונוס השרירים הקבוע. ספסטיות היא מצב בו שריר או כמה שרירים נמצאים בהתכווצות יתר (טונוס שרירים גבוה), והיא תוצאה של תהליך החלמת שרירים אלה מנזק למערכת העצבים.

  מהם הגורמים לספסטיות?

  מחלת פרקינסון ושבץ מוחי הם הגורמים העיקריים להפרעות במערכת העצבים הגורמות לשיבוש בטונוס השרירים. מחלות אלה גורמות לטונוס שרירים גבוה– התכווצות שרירים חזקה יותר מהרגיל הגורמת לקושי בתנועה. הדבר נובע מפגיעה בנוירונים המובילה להפעלה לא מבוקרת של השריר. הספסטיות תופיע בראשיתה במחצית הגוף הימנית או השמאלית או רק בחלק משרירי הגוף האחראים על כיפוף המרפק וכף היד ויישור הברכיים וכפות הרגליים. עוצמת הספסטיות משתנה מאדם לאדם ומושפעת מגורמים נפשיים ומפגיעות גופניות נוספות כמו דלקות בדרכי השתן, פצעי לחץ ועוד.

  דרכי הטיפול בספסטיות

  ישנן מספר דרכים לטפל בזקן הסובל מספסטיות. כטיפול ראשוני, ניתן להפחית ספסטיות באמצעות תרגילי מתיחות, הידרותרפיה, גירוי חשמלי, עמידה ונשיאת משקל. בנוסף, קיים טיפול תרופתי (בקלוזל, דנטריום ועוד), אולם יעילותו בעייתית, לאור תופעות הלוואי הקשות הכרוכות בתרופות אלו, כגון פגיעה בכבד והפרעות נפשיות. בספסטיות מקומית, הממוקדת בקבוצת שרירים ספציפית, ניתן לנסות הזרקה מקומית לשיתוק עצבים. במקרים קשים במיוחד של ספסטיות, יישקל טיפול בניתוח או השתלה תת-עורית של משאבה המשחררת תרופות במינון נמוך ישירות לנוזל חוט השדרה.

  איך מתמודדים עם ספסטיות בתפקוד היום-יומי?

  על הזקן הסובל מספסטיות ללמוד כיצד להתמודד עם הפגיעה בשרירים בחיי היום-יום. חולה המחלים משבץ מוחי, לדוגמה, ינסה להרבות בהליכה על מנת לשפר את תפקוד גפיו. אולם, המאמץ הגופני של מחצית הגוף שאינה משותקת עלול להגביר את הספסטיות במחצית המשותקת. על כן, על מנת להתמודד עם ספסטיות ולמצוא את האיזון בין פעילות שיקומית כמו הליכה לבין מניעת התכווצות רבה יותר של השרירים המשותקים, יש להתייעץ עם רופא, עם פיזיותרפיסט או עם מרפא בעיסוק ולפעול בתשומת לב ובזהירות רבה.

  תנוחות ותנועות מסוימות מסייעות להתגבר על ספסטיות. כך, לדוגמה, כדאי להשכיב את הסובל מספסטיות כשרגלו מכופפת (כדי להתנגד לנטייתה להתיישר) וידו ישרה (כדי להתגבר על נטייתה להתקפל). שיטה נוספת היא הפרדה באמצעות ספוגית בין אצבעות כף היד וכף הרגל, שמונעת התקפלות לא מבוקרת של האצבעות. ישנן שיטות ודרכים שונות בעלות אופי דומה, וחשוב להתייעץ עם פיזיותרפיסטים ומרפאים בעיסוק לגבי הדרך היעילה להפחית את עוצמת הספסטיות.

  למידע על מרפאת ספסטיות בביה"ח השיקומי רעות – לחץ כאן.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה צילום גיל דור)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן