ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

מה זה גינון טיפולי?

גינון טיפולי הוא סוג של פעילות חברתית טיפולית המקובלת במוסדות ובמועדונים לגמלאים

עודכן לאחרונה:27/05/20

אחת מהפעילויות החברתיות הטיפוליות המוצעות לאנשים בגיל הזיקנה היא גינון טיפולי. באמצעות פעילות זו חווה הזקן צמיחה והתפתחות אשר תורמים לזיקנה חיונית, מוצלחת ובריאה יותר.

אופן הפעילות במסגרת הגינון הטיפולי

גינון טיפולי הוא תהליך בו נעשה שימוש בצמחים, בפעילויות גינון, בקרבה ובאהבה לטבע ככלי המסייע בהחלמה ובשיקום של אוכלוסייה מבוגרת ואנשים עם צרכים מיוחדים. הגינון הטיפולי נותן מענה לאנשים בגיל הזיקנה הנמצאים ברמות תפקוד שונות (זקנים סיעודיים, תשושי נפש, גמלאים עצמאים). לגינון הטיפולי תכניות בעלות דגש חברתי, תעסוקתי וטיפולי. באמצעות פעילות משמעותית, יצירתית וחווייתית, המאפשרת בחירה וביטוי אישי, חשים המשתתפים צמיחה והתפתחות אשר תורמים לזיקנה חיונית, מוצלחת ובריאה יותר.

חשוב לזכור שצמחים מגיבים ישירות לטיפוח או להזנחה, פעילות מוצלחת מובילה להגברת הביטחון העצמי וההערכה העצמית, בעוד שפעילות שאינה מסתיימת בהצלחה מביאה להתמודדות עם רגשות תסכול ואובדן. צמח עטור פריחה מרהיבה מעניק מיופיו בצורה שווה לכולם באופן שאינו מאיים על המגדל שלו. לאדם שתלוי רוב זמנו באחרים הטיפול בצמח מאפשר לעורך מניפולציות שונות ולהשיג על ידי כך שליטה לפחות על חלק קטן מסביבתו.

יתרונות רבים ניתן למצוא בתחומים אחרים של טיפול, אך, הדבר שמפריד את הגינון מאמצעי טיפול אחרים הוא שבגינון “חיים את הטבע”, נמצאים בקשר עם תהליכי צמיחה וקמילה, חיים ומוות. הקשר לעונות השנה ולמחזור החיים בטבע מקשר אותנו למהלך חייו של האדם ועשוי לעזור בהתמודדות עם שינויים ומשברים, בוודאי לגבי אנשים המנותקים מהסביבה.

יתרונות הגינון הטיפולי עבור הזקנים

לגינון הטיפולי יתרונות רבים. הוא מגביר את תחושת החיוניות הפנימית אצל האדם המזדקן ובזכות המפגש בין הכוח הפועל בזיקנה ובין הכוח שהצמח מביא עמו– פריצה, צמיחה, לבלוב ואופטימיות, מתחדשים כוחות החיים הפנימיים.

  • פעילות המאפשרת יצירת חיים חדשים והמשכיות. באמצעות תהליך של ריבוי צמחים ישנה לזקן הזדמנות לחוות תחושת “פוריות”– מעין העמדת צאצאים מחודשת.
  • פעילות המגרה את החושים ומאפשרת התעוררות חושים שהתקהו.

– פעילות המחזקת את החיבור לחלקים “הבריאים” מתקופות שלפני המשבר או המחלה.

– פעילות המאפשרת עיסוק נורמטיבי ,פעילות פנאי והכללה חברתית.

הייחוד של הגינון הטיפולי ככלי טיפולי

הגינון הטיפולי הוא גם פעילות גופנית שיוצרת הקלה במתח אצל האדם המזדקן ובמהלכה מתרגל ההורה המזדקן מוטוריקה עדינה וגסה. בנוסף, יוצר הגינון גירוי אינטלקטואלי, המושג באמצעות רכישת מיומנויות חדשות וטכניקות שונות לגידול צמחייה, הגברת חוש הסקרנות וגירוי של מערכת החושים. הגינון הטיפולי מאפשר אינטראקציה בתוך הקבוצה העוסקת בפעילות, וכאמור, הפעילות המאתגרת מאפשרת צמיחה רגשית המושגת באמצעות שיפור הביטחון העצמי וההערכה העצמית.

איפה ניתן למצוא גינון טיפולי?

כיום הפעילות מתפרסת ביותר ממאה ושלושים מסגרות שונות בארץ- מרכזי יום, בתי אבות, מרכזים גריאטריים, קהילות תומכות, בתים חמים ומועדונים.

(תמונה להמחשה צילום גיל דור)