ייעוץ חינם וקביעת תור

  1-700-700-204  *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

  התנדבות

  לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

  מהם הסיבוכים העשויים להיגרם ממחלת הסוכרת?

  סיבוכי הסוכרת יכולים להתבטא, בין השאר, בנזק לכליות, בפגיעה בכלי דם במוח, בבעיות במערכת העיכול והשתן ובהופעת כיבים ברגליים

  עודכן לאחרונה:28/06/20

  סוכרת היא אחת מהמחלות הנפוצות ביותר בגיל המבוגר. רוב חולי הסוכרת יכולים להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל, במידה והם מקיימים את הוראות הרופא המטפל בנוגע לדיאטה, לפעילות גופנית, לשימוש בתרופות דרך הפה ולשימוש באינסולין. ישנם גם חולים הסובלים מסוכרת במשך שנים רבות ועלולים לפתח סיבוכים כתוצאה מהמחלה.

  מהם הסיבוכים האפשריים ומדוע הם מתרחשים?

  הסיבוך יכול להתבטא בנזק לכליות ולגרום לצורך בדיאליזה או בהשתלת כליה, לפגוע בכלי דם במוח עד כדי אירוע מוחי, לחסום כלי דם בלב שמביאים לתעוקת חזה ולהתקפים, לפגוע בכלי הדם הקטנים ברשתית העין עד כדי סכנת עיוורון. נזק למערכת העצבים ההיקפית עלול להסתיים באובדן התחושה, באין אונות, בסחרחורות, בבעיות במערכת העיכול והשתן ובהופעת כיבים ברגליים, שמסכנים את רגל החולה וגורמים במקרים קיצוניים לצורך בקטיעה.

  מנגנון ויסות רמת הסוכר בדמם של חולי סוכרת נפגע ולכן רמת הסוכר בדמם גבוהה מהנורמה. ריכוז גבוה של סוכר בדם גורם במשך השנים לנזקים ולהרס לכלי הדם שבהם עובר הסוכר. לכן עלולים להיפגע קשות איברים רבים.

  תזונה לקויה מחמירה את המחלה

  אי שמירה על ערכי סוכר תקינים בדם בעקבות אכילת פחמימות פשוטות הנמצאות במוצרי סוכר לבן ובקמח לבן או אכילה מוגברת של שומנים רוויים ושומנים מהחי, מעלה את הסיכון ללקות בסיבוכי הסוכרת המאוחרים. גם שתייה מוגברת של קפאין, הנמצא בקפה, בקוקה קולה ובמוצרי קקאו, מעלה את רמת הסוכר בדם.

  נזקי הסוכרת מתרחשים בגוף, לאורך השנים. אדם שסובל מסוכרת אינו מרגיש כאב מסוים והוא אינו מודע לרמת הסוכר בדם, מה שיכול להוביל לתחושה שהכול בסדר. אך, התעלמות מהמחלה וניהול אורח חיים רגיל, שאינו מתאים לחולי סוכרת, יוביל במשך השנים לסיבוכים הקשים של המחלה.

  אורח חיים בריא, שכולל שמירה על משקל גוף תקין, תזונה נכונה ועשיית פעילות גופנית באופן קבוע, מאזן טוב יותר את רמות הסוכר.

  טיפול בסוכרת ומניעת סיבוכים

  אם על אף אורח החיים הבריא מתגלה בבדיקות שרמת הסוכר בדם ממשיכה להיות גבוהה, יש צורך בטיפול תרופתי.

  טיפול שכיח לאיזון רמת הסוכר בדם ניתן באמצעות טבליות לבליעה ובמידה וטיפול זה אינו מועיל, יש צורך להוסיף אינסולין בזריקות. חשוב לציין שלמרות החשש הראשוני מהזרקת האינסולין, מרבית החולים שמתחילים טיפול באינסולין מגלים שההזרקה פשוטה, בלתי מכאיבה ולרוב מצליחה לאזן את רמות הסוכר.

  שמירה על רמת כולסטרול נמוכה ובמקרה של עודף משקל הפחתה מתונה של המשקל תורמים לאיזון לחץ הדם.

  ניתן למנוע כמחצית מקטיעות הגפיים באמצעות הסתכלות ובדיקת רגליים עצמית יום-יומית. חשוב לשמור על היגיינה ולהקפיד על גרביים ונעליים מתאימות.

  מומלץ לכל חולה לעשות בדיקת לאיתור חלבון בשתן אחת לשנה, למניעת הפגיעה בכליות.

  מינון נמוך של אספירין (במידה והרופא מאשר זאת) עשוי לדלל את הדם ובכך לצמצם סיבוכים בעתיד.

  ישנם גם טיפולים אלטרנטיביים שיכולים לעזור בהתמודדות עם המחלה וסיבוכיה.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה unsplash)
  דילוג לתוכן