לוגו דף הבית JDC

מהם הזכויות והחובות של עובדת זרה בהריון?

תנאי העבודה של עובדת זרה בזמן הריון ולידה

מאת:  מיכל אברהם, עו"ס / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-25/07/17
א א א
תקציר:חוק העובדים הזרים קובע כי עובדים זרים זכאים לאותם תנאים סוציאליים שלהם זכאים העובדים הישראליים. אך מה קורה כשהעובדת הזרה בהריון?

עובדת זרה בהריון יכולה להמשיך לעבוד עד יום הלידה. במידה והיא מעוניינת להפסיק לעבוד אחרי חודש 6 להריון, היא יכולה לפנות למשרד הפנים עם מכתב מהרופא המטפל שבו מצוין תאריך הלידה המשוער ולקבל ויזת תייר (B2) שתהיה תקפה עד 90 יום אחרי הלידה.

מהן הזכויות של יולדת-עובדת זרה במוסד לביטוח לאומי

עובדת זרה שעבדה סמוך ללידה 6 חודשים ברציפות זכאית לזכויות הבאות:

  1. מענק אשפוז למימון הלידה.
  2. מענק לידה.
  3. חופשת לידה- עובדת עם רשיון עבודה תקף, זכאית לתשלום עבור אבדן השתכרות במשך חופשת הלידה עד 14 שבועות מיום הלידה.

אם בן זוגה של העובדת הזרה הוא אזרח ישראלי או עובד זר שהמעסיק שילם עבורו ביטוח לאומי, היולדת תהיה זכאית למענקי אשפוז ולידה גם אם לא עבדה.

הוצאות רפואיות במהלך ההריון

משפחה המעסיקה עובד זר חייבת להסדיר עבורו  ביטוח רפואי. העובדת זכאית לבדיקות בהריון בהתאם לפוליסה. במידה והביטוח הרפואי מסרב לכסות את ההוצאות ניתן לפנות לרופאים לזכויות אדם 

האם המוסד לביטוח לאומי מאפשר לעובדת זרה להפסיק לעבוד לפני הלידה מבלי לפגוע בזכאות למענק לידה ותשלום עבור חופשת לידה?

עובדת זרה הזכאית למענקי המוסד לביטוח לאומי (הכוונה לעובדות שהמעסיקים שלהם שילמו עבורן תשלומים כחוק למוסד לביטוח לאומי) יציאתה לחופשת לידה לפני הלידה היא מוגבלת בזמן:

  1. עובדת זרה שעבדה 6-10 חודשים לפני החופשה יכולה לצאת לחופשה 24 ימים או פחות לפני הלידה.
  2. עובדת זרה שעבדה מעל ל 10 חודשים לפני הלידה יכולה לצאת לחופשה 49 יום או פחות לפני הלידה.

במהלך החופשה העובדת תקבל ויזת תייר ותחפש מגורים שלא בבית המעסיק.

עובדת זרה שנמצאת בשמירת הריון, זכאית  לגמלת שמירת הריון מהמוסד לביטוח לאומי, בתנאי שהמעסיק שילם עבורה דמי ביטוח לאומי. העובדת זכאית להמשיך להתגורר בבית המעסיק.

תשלום לבית החולים עבור הוצאות רפואיות בעת הלידה

חשוב לדעת שעובדות שהמעסיק שילם עבורן תשלומים לביטוח לאומי, לא צריכות לשלם לבית החולים עבור הוצאות הלידה והאשפוז. ביטוח לאומי מעביר את מענק האשפוז ישירות לבית החולים.

* חשוב להזכיר כי גם במקרים שבהם עובדות זרות עבדו שלא כחוק והמעסיקים שלהם לא דיווחו ולא שילמו למוסד לביטוח לאומי, המעסיקים מחוייבים על פי חוק לבטח את היולדות בביטוח רפואי. מעסיקים שלא דאגו לביטוח רפואי עבור העובדת, חשופים לתביעה משפטית.

עובדת שהיתה תחת לחץ ושילמה לבית החולים זכאית להחזר. לצורך כך חשוב מאוד לשמור קבלות עבור תשלומים.
כל יולדת זכאית לקבל תעודת לידה בעת שחרורה מבית החולים.

ביטוח רפואי לתינוק שנולד

יש תכנית לביטוח רפואי מסובסד בחציו על ידי ממשלת ישראל. מומלץ להצטרף לתכנית ביטוח זו מידית לאחר הלידה. למידע והצטרפות יש לפנות למשרד הבריאות.

באיזה סטטוס נמצאת עובדת זרה אחרי הלידה?

עובדת זרה שנמצאת אחרי לידה, צריכה ללכת למשרד הפנים עם מכתבי השחרור מבית החולים ולהוציא ויזת תייר ל90 יום. לפני שתוקפה של הויזה יפוג, העובדת יכולה לבחור אם לחזור לעבודתה, במידה והתנאים מאפשרים זאת, או לצאת עם התינוק מהארץ, אך היא תהיה רשאית לחזור לארץ במהלך השנתיים שאחרי הלידה ולקבל ויזת תייר ל60 יום שבהם היא תצטרך למצוא מעסיק.

לנוהל הטיפול בעובדת זרה בהריון ובעובדת זרה אשר ילדה בישראל– לחץ כאן

העובדת הזרה בהריון- מה עושים? כיצד מתארגנים?

כאמור, החוקים החלים על עובדת ישראלית בהריון חלים גם על עובדת זרה בהריון. אין התייחסות ספציפית לעובדת זרה בהריון. על אף שיש כאן מורכבות שנובעת מאופי העבודה של עובדת זרה בסיעוד, עבודה פיזית שעשויה להיות בעייתית בהריון.

מצד אחד זוהי זכות בסיסית של העובדת להרות כמו כל אישה מצד שני יש אדם זקן שתלוי בה בדרך כלל בתפקוד הבסיסי ולא יכול להישאר ללא טיפול והשגחה של 24 שעות. הסיטואציה המורכבת הזאת עשויה לייצר עבור הקשיש ומשפחתו אתגרים.

האם מותר לי לפטר עובדת בהריון?

  • החוק לא מתיר לפטר או לפגוע בהיקף המשרה או ההכנסה של אישה בהריון, בדומה לעובדת ישראלית אם עבדה אצל אותו מעסיק חצי שנה ומעלה. האפשרות היחידה היא לפנות לממונה על עבודת נשים במשרד הכלכלה ולבקש אישור לפיטוריה או צמצום בהיקפי משרתה או הכנסתה .
  • פיטורי עובדת בהריון, גם עובדת עם ותק של פחות מחצי שנה, בגלל הריונה הינם בגדר אפליה האסורה על פי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה. העובדת יכולה לתבוע את המעסיק ולדרוש פיצויים.

לנוהל הגשת בקשות לקבלת היתר לפיטורים/לפגיעה בהיקף משרה/לפגיעה בהכנסה מכח חוק עבודת נשים לחצו כאן.

האם ניתן לפטר את העובדת לאחר הלידה?

לא באופן מיידי. לאחר 14 שבועות של חופשת לידה, צריך לקבלה לעבודה ל60 יום נוספים, רק אז ניתן יהיה לפטרה.

מה קורה אם במהלך ההריון העובדת אינה יכולה למלא עוד את תפקידה?

האם ניתן להעסיק מטפלת חליפית? מי משלם לעובדת ? האם יש גמלה מהביטוח הלאומי לה זכאית?

אם העובדת אינה יכולה לעבוד ויש לה אישור רפואי המעיד על כך, היא זכאית לחופשת מחלה על פי חוק.

למידע מפורט על העסקת עובד זר לחצו כאן

אחרי שממצה את זכותה לחופשת מחלה על פי חוק, היא זכאית לקבל תשלום מביטוח לאומי- גמלת שמירת הריון, בהתאם לסעיף 59 לחוק הביטוח הלאומי.

בתקופת שמירת ההריון העובדת יכולה להוציא ויזת תייר עד הלידה או עד תום חופשת הלידה. ברגע שהעובדת היא עם  ויזת תייר, ניתן להעסיק עובדת חדשה כחוק.  חשוב לפנות ללשכה הפרטית בה היא רשומה על מנת להסדיר את הנושא , ליידע אותה ולקבל הסכמתה בכתב, על מנת שלא תטען בהמשך לפיטורי עובדת בהריון.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה