לוגו דף הבית JDC

מהי ראיה ירודה

סימניה של ראיה ירודה והשפעותיה על האדם הזקן

מאת:  צבי לרנר
עודכן לאחרונה ב-24/12/15
א א א
נושאים:
תקציר:ראייה ירודה היא ליקוי נפוץ בקרב זקנים. מצב זה נגרם כתוצאה ממחלות תורשתיות,סכרת,גלאוקומה טראומה או מפגם מולד במערכת הראיה.. לליקוי השלכות משמעותיות על תפקודם היום-יומי של הסובלים ממנו. מהם הסימנים לראייה ירודה, במה היא מתבטאת, וכיצד ניתן להתמודד עם המצב?

מהי ראיה ירודה

ראיה ירודה היא ליקוי או אי סדירות בתפקודי הראייה הגורם לקשיים בתפקוד. מצב זה נגרם כתוצאה ממחלות תורשתיות, סכרת, גלאוקומה, טראומה או מפגם מולד במערכת הראיה.הסיבה הנפוצה ביותר היא ניוון מקולרי של הרשתית .ניוון מקולרי (AMD) גורם נזק לראיה המרכזית . קשיי הראייה שנגרמים ללוקים בראייה ירודה לרוב אינם ניתנים לתיקון באמצעות משקפיים רגילים, תרופות או התערבות ניתוחית. .לאנשים הסובלים ממגבלה זו ראיה נמוכה מהנורמה גם לאחר שימוש במשקפיים והם נקראים כבדי ראיה. נתונים סטטיסטיים מצביעים על כך שאחד מכל תשעה בני אדם מעל גיל 65 סובל מראייה ירודה, ובקרב בני גיל 85 ומעלה אחד מכל ארבעה סובל ממנה. עם זאת, ניתן להניח שמספר הזקנים הלוקים בראייה ירודה גדול בהרבה, מפני שחלק ניכר מהמקרים אינם מאובחנים.

סימנים המצביעים על הדרדרות בראיה

 • קושי בקריאת עיתון
 • קושי בצפיה בטלוויזיה
 • קושי בזיהוי פני האנשים
 • קושי בקריאת שלטי רחוב (אילו סימנים בסיסים ומיידיים כך  שקל לאדם לזהות מייד ש"משהו לא בסדר" עם הראיה)

על מנת לבחון האם הזקן סובל מראייה ירודה, ניתן לחפש אצלו הופעה של הסימנים הבאים:

 • עיוות התמונה הנראית, או ראייה חלקית או אפלולית שלה.
 • כאב בעיניים או סביבן.
 • ריבוי רטיבות, דמעות והפרשות מהעיניים.
 • נפיחות בעפעפיים.
 • ראייה כפולה.
 • חוסר שליטה פתאומי בעיניים.
 • קושי בקריאה ועייפות הנגרמת מפעילות הדורשת ראייה.
 • שינוי בצבע העיניים.
 • ראיית ריצודי אור, כתמים והילות סביב מקורות תאורה.

במקרה של הופעת אחד או יותר מהסימנים הללו, כדאי לפנות לרופא עיניים להתייעצות.

ביטויים מעשיים של הדרדרות בראיה

תפקודו של אדם הסובל מראייה ירודה יושפע משמעותית מהליקוי בחיי היום-יום. הליקוי יבוא לידי ביטוי באחד או יותר מהקשיים הבאים:

 1. ראייה מטושטשת, ומתאר כללי בלבד.
 2. קושי בקריאה וראיית פרטים.
 3. ראיית מחצית התמונה או חלק ממנה בלבד.
 4. קושי בהסתגלות לשינויים בתאורה (בעיקר ביציאה או בכניסה לבית)
 5. איבוד ראייה היקפית, שמגביל משמעותית ניידות.
 6. "חורים" בתמונה הנראית.

התמודדות האדם עם ליקויי ראיה

תחושות האבדן, החרדה והמצוקה הקשורות באבדן ראייה משמעותי, מובילות פעמים רבות לתגובה רגשית קשה. תהליך איבוד הראייה עלול להביא את הזקן לחוש כי סביבתו אינו מסוגלת להבין אותו, והנסיון של חלק מהסובלים מאיבוד ראייה להסתיר את קשייהם מוביל במקרים מסויימים לבידוד וניתוק חברתי.

החשש מעיוורון משפיע על תחושתו הקשה של הזקן, בייחוד כשראייתו הירודה נובעת ממחלה הגורמת לשינויים חדים בראייה (תנועה בין עיוורון מוחלט לראייה רגילה). שינויים קיצוניים כאלה גורמים גם לבלבול ועייפות נפשיים, ועלולים בטווח הארוך לערער את חוסנו הרגשי של הזקן. השלכות נפשיות אלה מועצמות אף יותר אם הראייה הירודה מתרחשת אצל הזקן בו זמנית עם הדרדרות בתפקודיו הפיזיים ובחדותם של יתר חושיו (בעיות שמיעה, אבדן חוש הריח).

אפשר לסייע לבן משפחה הלוקה בראיה ירודה

אין לקבל את תוצאות תהליך אבדן הראייה כמצב סופי שבו אין דרך להקל על האדם הסובל. כבני משפחה של זקן הסובל מראייה ירודה, תוכלו לסייע לו במגוון אופנים. ראשית, חשוב שהזקן ידע שאיננו לבד במצבו, כדאי להפגישו עם אנשים אחרים הסובלים גם הם מליקוי ראייה ולשוחח עימם על דרכי התמודדות. בנוסף, חשוב ליצור מעגל תמיכה הדוק של בני משפחה וידידים סביב הזקן ולא לאפשר לו לבודד עצמו מהסובבים אותו.

אופטומטריסט מומחה לראיה ירודה

אופטומטריסט עם התמחות מיוחדת בתיקון אופטי לא שגרתי, אשר ממליץ על סוגים מיוחדים של משקפיים מגדילות למרחק,מגדלות לקרוב,ואביזרי הגדלה  אלקטרוניים כאשר המשקפיים הרגילים אינם מתאימים.

כדאי לחפש מידע עדכני על חידושים לשיפור תפקודם של הלוקים בראייה ירודה, ובמידת האפשר,להשתמש באביזרי ראייה המיוחדים לסיוע במצב זה.

רק אופטומטריסט מומחה בתחום יכול לעזור בהתאמת אבזרים מיוחדים  ובכך לשפר את איכות ראיתו וחייו.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה