יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  פרקינסון – כל מה שצריך לדעת

  מחלת הפרקינסון היא מחלה פרוגרסיבית הפוגעת ב-1% מהאוכלוסייה מעל גיל 65

  עודכן לאחרונה:01/08/22

  תיאור המחלה

  מחלת הפרקינסון, אשר תוארה לראשונה ע"י ג'יימס פרקינסון בשנת 1817, היא מחלה חשוכת מרפא הפוגעת בייצור החומר המעביר אותות למערכת העצבים של המוח– הדופמין. זוהי מחלה המתבטאת אצל כל חולה וחולה באופן וברמת התקדמות שונה. עם זאת, בקרב כל החולים המחלה הינה פרוגרסיבית ועם הזמן היא פוגעת בעוד ועוד יכולות פיזיות ומנטאליות של החולה. בתחילה, מתבטאת המחלה ברעד בזמן מנוחה ובתנועות בלתי רצוניות של גפה אחת ולאחר מכן ניתן לזהות מעבר לגפה השנייה, קושי בדיבור, בתנועות הפנים, בחוסר יכולת לשלוט על הסוגרים ועוד. למחלת הפרקינסון גם ביטוי ברמה הרגשית והנפשית והיא מתבטאת בחרדה, בדיכאון ועוד.

  הגורמים למחלה

  הגורמים להיווצרות והתפתחות מחלת הפרקינסון אינם ידועים באופן חד משמעי. היכולת כיום היא של זיהוי סימני המחלה המוקדמים והשפעה על התוצאות. יחד עם זאת, הגורמים והסיבות הינם בגדר השערות בלבד. כך גם לגבי ההנחות כי ישנו קשר ישיר להורשה גנטית (מחלה תורשתית) או, מאידך, לגורמים סביבתיים (מחלה נרכשת). במסגרת ההנחה המדעית כי ישנם גורמים סביבתיים המעלים את הסיכוי לחלות בפרקינסון נמצא, למשל, כי מחסור במרכיבי מזון (כגון ויטמינים, מינרלים וחומצות שומן), חשיפה למזהמים, רעלים וחומרי הדברה, אלכוהוליזם, תרופות ומחלות שונות השייכות למוח, קשורים בהעלאת הסיכוי לחלות במחלה.

  מניעת המחלה

  על אף שהסיבה אינה ידועה, ישנם מחקרים אפידמיולוגים המעידים על פעולות וסגנון חיים שניתן לאמץ אשר יש ביכולתם להפחית את הסיכון לחלות במחלה.

  ספורט– נמצא כי פעילות גופנית יכולה לסייע הן במניעת המחלה והן בעיכוב הביטוי הפיסי שלה בקרב אלו שכבר חלו.

  עישון– על אף העובדה הברורה והידועה כי העישון מזיק לבריאות, נמצא כי מעשנים כבדים חולים פחות במחלה ביחס לאלו שאינם מעשנים. עם זאת, לא מומלץ לראות בכך המלצה לעישון ולו רק בגלל העובדה שאולי הסיכוי לחלות במחלת הפרקינסון קטן אך הסיכוי לחלות ולמות מהתקף לב גדל פי כמה וכמה.

  זיהוי מוקדם של מחלה- זיהוי מוקדם של המחלה יכול להוביל לטיפול מוקדם שיכול להשפיע רבות על קצב התקדמותה. סימנים ראשונים להופעת מחלת הפרקינסון הם: רעד בזמן מנוחה, תנועות אטיות, נוקשות שרירים, הליכה שפופה, פנים חסרות הבעה, קול מונוטוני, ירידה בתדירות העפעוף, כתב יד עם אותיות קטנות, הפרעות שינה ודכדוך. יש להדגיש כי מדובר בסימנים שהופיעו על רקע של בריאות מלאה קודמת.

  טיפול במחלת הפרקינסון

  אי הבנת הסיבה למחלה אינו מונע את הבנת תהליך ההתדרדרות של המחלה. הטיפול הוא לא רק במניעת המחלה אלא בעיקר במחלה עצמה ובסימפטומים שהיא מציגה, מתוך מטרה לשפר את איכות חייו של החולה. לפיכך, מחקרים רבים שעסקו ועוסקים במחקר בנושא מחלת הפרקינסון הגיעו לכדי פיתוח תרופות והמלצות לאוכלוסייה החולה או לזו המועדת לחלות.

  חלק מרכזי במתן התרופות הוא להשלים בצורה סינתטית את המחסור הקיים בדופמין במוח, המזוהה כגורם היוצר את המחלה. עם זאת, יש להכיר בעובדה שעד היום לא נמצאה תרופה בעלת יעילות המונעת את המחלה או עוצרת אותה.

  טיפולים נוספים הנעשים במקביל כוללים פעילות גופנית, פיזיותרפיה ותזונה של מרכיבים נוגדי חמצון. במסגרת טיפולים שעודם בשלב מחקר נעשות כיום גם פעולות נוירוכירורגיות הכוללות השתלת תאי עובר במוח. אמינותן של פעולות אלה טרם הוכח.

  לקבלת טיפול וטיפול תרופתי במחלת הפרקינסון או בסימפטומים של המחלה יש לפנות לרופא המטפל.

  זכויות החולה ועמותות

  חשוב לדעת כי בישראל ישנן זכויות המגיעות לחולי פרקינסון בביטוח לאומי, במקרים בהם המחלה פוגעת ביכולת לעבוד ולתפקד, במקרה והמחלה דורשת טיפול והשגחה צמודים ועוד. למידע בנושא ניתן לפנות לעמותת פרקינסון בישראל ובה מידע רב, אפשרות לקבלת תשובות על שאלות רלוונטיות וכן קישורים לאתרים רלוונטיים.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  פורסם: 7.9.2011

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן