ייעוץ חינם וקביעת תור

  1-700-700-204  *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

  התנדבות

  לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

  מדריך לטיפול בחולה סיעודי בבית

  איך לעזור לחולה הסיעודי בהתמודדות עם אתגרים יום-יומיים (כנטילת תרופות, אכילה, טיפול בפצעים)?

  עודכן לאחרונה:28/10/20

  טיפול יום-יומי באדם סיעודי בבית אינו פשוט, ובוודאי שאינו מגיע בטבעיות לרובנו. מצבו הבריאותי ורווחתו האישית של אדם הנמצא במצב סיעודי תלויים ישירות באנשים המטפלים בו ומושפעים, בין היתר, גם מאיכות הטיפול בו. בן המשפחה המטפל בזקן הסיעודי עלול למצוא את עצמו במצב של חוסר אונים לנוכח מכלול האתגרים הטיפוליים, כמו, סיוע באכילה, טיפול בפצעים וכיו"ב.

  להלן מספר עצות להתמודדות עם הקשיים היום-יומיים הכרוכים בטיפול בזקן הסיעודי:

  עיכול והפרשות

  1. חשוב מאוד לדאוג שהזקן הסיעודי יצרוך נוזלים. עודדו את הזקן לשתות, אף באמצעות הגשה של המשקאות החביבים עליו. אם יש לזקן קושי בשתייה מכוס, נסו להשקות אותו בעזרת כפית או קשית שתייה. במקרים שהוא אינו מסוגל לצרוך נוזלים גם בצורה זו נסו להספיג מטלית כותנה במים והגישו לו למציצה.
  2. תוכלו לסייע לזקן באכילה בדרכים שונות. ראשית, ודאו שפיו נקי ושתנועות מעיו תקינות, וסייעו לו בישיבה זקופה בשעת האוכל. הגישו לו מאכלים החביבים עליו ובדקו עמו שטעמם טוב בעיניו (לעתים, חולים מרגישים שוני בטעמם של מאכלים מסוימים). על מנת למנוע תחושת דחייה מהאוכל, הגישו אותו במנות קטנות ורצוי אף בכלים אסתטיים וקטנים.
  3. במידה והחולה סובל מבחילות כדאי להגיש לו מנות קטנות ולעודד אותו לצרוך נוזלים בין הארוחות ולא במהלכן. סייעו לחולה להישאר בישיבתו הזקופה גם לאחר הארוחה. לפני הארוחה, כדאי לבשל את האוכל הרחק מהחולה על מנת למנוע רתיעה מריח הבישולים.
  4. במקרה של הקאות, תמכו בראשו של הזקן ולאחר מכן סייעו לו לשטוף את פיו ופניו והניחו לצדו מטלית לחה ודלי נקי. בנוסף, בימים בהם החולה מקיא, חשוב לעודד צריכת נוזלים ומלחים- הגישו לזקן קולה ומים קרים עם לימון שיקלו על הבחילות, ומזונות עשירים במלחים.
  5. במידה והחולה סובל מכאב וקושי במתן שתן, שטפו היטב במים (ללא סבון) את אזור החלציים שלו. בנוסף, נסו להניח מטלית חמה על בטנו התחתונה, להחליף אותה במטלית קרה, ולהשמיע בסביבתו קולות של פכפוך (מזיגת מים, לדוגמה). בנוסף, סייעו לזקן בהגעה לשירותים, ואם מדובר בגבר עזרו לו לעמוד.
  6. אם הזקן סובל מעצירות, כדאי להוסיף לתפריט שלו אגוזים, שיבולת שועל, מיצי פירות ושזיפים מיובשים. עודדו שתייה מרובה של מים חמים וקרים. אם העצירות אינה חולפת באופן טבעי, פנו עם הזקן לרופא (או לצוות הרפואי במוסד הסיעודי) ובקשו תרופה לזירוז פעולת המעיים.
  7. במקרה שהחולה סובל משלשול, חשוב לסייע לו לצרוך נוזלים, בשל אובדן הנוזלים המשמעותי שנגרם לו. הפחיתו מהתפריט של הזקן חלב ומוצריו, פירות טריים, ירקות, דגנים ותבלינים.
  8. במידה והזקן סובל מאובדן שליטה בסוגרים, דאגו להחליף את בגדיו ואת מוצרי הספיגה שלו מיד כשמתעורר הצורך. ההקפדה על היגיינת העור– שטיפתו, ייבושו ומריחת קרם להרגעתו, חשובה מאוד במקרים כאלה. תוכלו להגן על המיטה באמצעות פרישת יריעות ניילון מתחת למצעים. נוסף על כך, כדאי להזכיר לזקן להתפנות בזמנים קצובים, או לאחר אכילה ושתייה.

  נטילת תרופות

  תרופות יש להקפיד לתת בתדירות ובמינון שנקבע מראש על ידי רופאו המטפל של הזקן. במקרה של קושי בבליעת התרופות, תוכלו לערבב את הכדור עם ריבה, דבש, חמאה וכיו"ב, או לברר אם יש אפשרות ליטול את התרופה בצורת סירופ.

  הגיינה

  1. חשוב שתסייעו לזקן לשמור על היגיינת פיו. שטפו את הפה בתדירות גבוהה אך, ודאו שלא נותרו שאריות משחת שיניים בפיו. אם הזקן בעל שיניים תותבות, הסירו ונקו אותן פעמיים ביום. אם פיו של הזקן כואב, הסירו את השיניים התותבות והשתמשו בהן רק בעת האכילה. לעיסת אננס, פירות הדר ופירות משומרים מסייעת בניקיון הלשון ובמקרים של פה יבש ורוק סמיך.

  2. לשמירה על היגיינת העור, הקפידו בעת הרחצה לשטוף את שאריות הסבון, ולייבש את העור כולו היטב. במקרה של הזעה, הגבירו את תדירות הרחצות, וכסו את החולה בשמיכות קלות בלבד. גירוד בעור תוכלו להרגיע באמצעות הנחת קומפרסים או פרוסות מלפפון או מריחת קרם הרגעה.

  מערכת הנשימה

  1. במידה והחולה סובל מבעיות נשימה כדאי להלבישו בבגדים רפויים ולסייע לו להתרומם לישיבה זקופה. יש לוודא שהחדר בו שוהה החולה קריר ולא מחניק.

  2. להתמודדות עם שיעול רטוב ניתן לבצע אינהלצייה ולהעניק תרופות להקלה. שיעול יבש ניתן להפסיק באמצעות נטילת קודאין או שתיית נוזלים חמים, מומלץ לערבבם עם דבש.

  פצעים ונפיחויות

  1. חולה השוכב במיטתו שעות ארוכות עלול לפתח פצעי לחץ על עורו (אודות פצעי לחץ והגורמים לכך ואיך למנוע – במאמר הנ"ל). על מנת למנוע זאת, הקפידו שהזקן ישנה את תנוחתו לפחות פעם בשעתיים (במהלך הלילה- פעם בארבע שעות). חשוב שתבדקו מדי יום אם החולה מתחיל לפתח פצע ותהיו ערים לסימנים כגון, עור אדמומי או סדוק. מכל מקום, חשוב להקפיד שעורו של הזקן יהיה נקי ויבש בכל עת.

  2. כשאתם עוסקים בחבישת פצעיו של החולה, הקפידו לחטא את ידיכם במים וסבון לפני ולאחר החבישה. זכרו להחליף את התחבושות מדי יום ולנקות את הפצע. להסרת תחבושת שנדבקה לעור תוכלו להיעזר במי מלח.

  3. במקרה של פצעים המייצרים הפרשות, כדאי להחליף את התחבושות בתדירות גבוהה יותר ולכסות את התחבושת בכיסוי אטום על מנת למנוע התפשטות של לכלוך. פצעים הנגועים בתולעים, נקו בעזרת מים מלוחים והניחו עליהם גזת טרפנטין. על פצעים מדממים הפעילו לחץ בעת החבישה, והדקו את התחבושות יותר מכרגיל.

  4. במקרה של נפיחויות בגפיים, כדאי לסוך את הגפה בשמנים, להגן עליה ממכות וחתכים ולשמור על ניקיון העור. השתדלו להניע את הגפה ככל שהדבר מתאפשר.

  מכאובים וחולשות

  1. חולה הסובל מחולשה כדאי לעודדו לצאת מהמיטה ולשהות בחברת אנשים. במקרה הצורך, סייעו לחולה לקום ולהתהלך. במקרה של חולשה חמורה שלא מאפשרת לחולה לצאת מהמיטה, סייעו לו להניע את גפיו על מנת למנוע קשיון.

  2. לזקן הסובל מכאבים, חשוב לזכור לתת את תרופותיו בתדירות ובמינון קבועים. שהו במחיצת החולה הסובל מכאבים ככל שתוכלו ושוחחו אתו. השתדלו לסייע לו להירגע ככל יכולתכם באמצעות נשימות, האזנה למוזיקה וכיו"ב.

  בעיות שינה

  בבעיות שינה הנובעות מכאבים חשוב לטפל באמצעות נטילת תרופות לשיכוך כאבים לפני השינה, וסיוע לזקן לשנות את תנוחתו. סייעו לזקן להירגע ולהפיג מתחים לפני השינה- שוחחו עמו על בעיותיו, עודדו אותו לשתות (אך ודאו שהוא עשה את צרכיו לפני השינה), נשמו עמו נשימות עמוקות, ובמקרה של זקן מאמין- תוכלו אף להתפלל עמו.  ודאו שסביבת השינה של הזקן נעימה ושקטה.

  (תמונה להמחשה unsplash)

  צריך ייעוץ לגבי ביטוח סיעודי? אנחנו כאן בשבילך!