ייעוץ חינם וקביעת תור*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

גלישה בטוחה באינטרנט בגיל הזיקנה

מהן הסכנות שבגלישה באינטרנט בגיל הזיקנה וכיצד ניתן להתגונן בפניהן?

עודכן לאחרונה:03/12/19

הגלישה באינטרנט בגיל הזהב היא פתרון מצוין לתעסוקה, לשמירה על קשר עם חברים ומשפחה, לעריכת סידורים ותשלום חשבונות ואף לשופינג קל ומהנה בלי יציאה מהבית וסחיבת הקניות. קשיים תפקודיים ואחרים המאפיינים את הזיקנה עשויים להקשות על המשך העיסוק מחוץ לתחומי הבית. שימוש במחשב אישי עונה על הצורך של המבוגרים בפעילות לשעות הפנאי, פעילות שתתרום לחיי היום-יום שלהם בדרכים מגוונות ותהפוך אותם לעצמאים יותר.

עם זאת,חשוב לזכור שגלישה באינטרנט באופן לא בטיחותי עשויה לפגוע בפרטיות הגולש ולחשוף אותו לניצול כלכלי וסכנות רבות. ישנם כללי זהירות בסיסיים שחייבים לזכור וליישם.

שימרו על הפרטיות שלכם ושל הקרובים אליכם

האינטרנט מאפשר לחלוק מידע בקלות ובמהירות והפיתוי הוא גדול. חשוב לזכור שמלבד המשפחה והחברים שגולשים ומעוניינים לחלוק את המידע, האינטרנט פתוח גם בפני אנשים שעלולים לעשות שימוש לרעה במידע שהופץ.

 • השימוש ברשתות חברתיות מבוסס על הכלל שככל שחושפים יותר פרטים כך נחשפים למידע על אחרים. רצוי מאוד ללמוד להשתמש ברשת החברתית לפני שמתחילים את הפעילות בה, יש רמות רבות של הגדרות פרטיות ומומלץ להיכנס ל”הגדרות” ולהגדיר את מידת הפרטיות הרצויה.

 • מומלץ לא למהר לאשר “בקשות חברות” מאדם שאינו מוכר. כדאי לפנות אליו במסר ולשאול מאין הוא מוכר. גולשים רבים חוששים לפגוע באדם ולהראות שאינם זוכרים אותו ולכן ממהרים לאשר. פנייה במסר זה אמצעי מקובל ולגיטימי לברר אם הפונה אכן מוכר ולא מחפש מידע על הגולש מסיבות אחרות.

 • חשוב לבדוק עם בני משפחה וחברים מעוניינים בחשיפה באינטרנט. מומלץ לבדוק עם לבני המשפחה יש מדיניות לגבי הפצת תמונות ברשתות חברתיות, פרסום אירועים משפחתיים וכו\’.

 • יש להימנע מפרסום כתובת מגורים, כתובת דואר ומספר טלפון באופן חופשי באינטרנט. אלו פרטים שניתן להעביר במייל ולאנשים מוכרים.

 • בעת מילוי כרטיס אישי באינטרנט, יש לנקוט בזהירות. יש לחשוב תמיד איך המידע שמפורסם עשוי לחשוף את הכותב לסכנות. לדוגמה: מצב משפחתי מספר גם אם הגולש לבד או עם עוד אדם בבית, וכן הלאה..

שימוש בדואר אלקטרוני תוכנות צ’אט ושיחות דרך מחשב

כיום ניתן לערוך סידורים רבים בעזרת האינטרנט: לשלם חשבונות, לערוך קניות ואף לקבוע תורים לבדיקות רפואיות. ברוב המקרים השירות כרוך בהרשמה ובמסירת כתובת מייל. כך, כתובת מייל מופיעה במאגרי מיילים גדולים מאוד וציבוריים יותר.

 • וירוסים רבים שעלולים לזהם את המחשב מופצים בעזרת מיילים. יש להימנע מפתיחת מיילים שלא ידוע מי שלח אותם.

 • תוכנות לתקשורת בעזרת האינטרנט מקלות מאוד על הקשר עם הסביבה, אבל גם חושפות את הגולש לאנשים שינצלו זאת לרעה. יש לנקוט בחשדנות ובזהירות כאשר אדם זר פונה אלינו במחשב.

 • בשיחה באינטרנט עם אדם זר יש להשתמש בכל הכלים שקיימים על מנת להעריך אותו ואת כוונותיו לפני שחולקים איתו מידע אישי. רצוי להיות השואל ולא הנשאל ולא למהר לחשוף מידע אישי בצ’אט במחשב. פרטים אישיים, כמו כתובת מגורים, רצוי למסור בטלפון או בשיחה קולית ולא לכתוב במחשב.

צרכנות נבונה באינטרנט

האינטרנט הוא קניון עצום עם מלאי בלתי מוגבל של מבצעים ופיתויים. הירידה הטבעית בתפקוד הפיזי בגיל זיקנה הופכת את השופינג באינטרנט למפתה ומזמין אף יותר. חשוב לנקוט במידתיות ובכללי זהירות בעת שעורכים שופינג באינטרנט.

 • אסור למסור פרטי כרטיס אשראי לאדם פרטי באינטרנט, גם לא לאדם מוכר. פרטי כרטיס אשראי מוסרים באינטרנט רק באתרים מאובטחים בתקן  SSL (חייב להופיע אזכור על אבטחת האתר בדף האינטרנט שבו מבקשים פרטי כרטיס אשראי).

 • לפני רכישת מוצר באתר האינטרנט, רצוי להדפיס את פרטי העסקה, לשמור את אישור הקנייה שנשלח לקונה במייל ולוודא שהספק עמד בהתחייבויותיו בעת קבלת המוצר.

 • ניתן לבטל עסקאות שבוצעו באינטרנט. יש לעשות זאת בכתב- בפקס או בדואר ולשמור העתק.

תפקידו של בן המשפחה המטפל בזקן הגולש באינטרנט

האינטרנט הוא כלי נהדר לפעילות משותפת עם בן המשפחה המזדקן. רצוי להדריך את האדם הזקן על השימוש באינטרנט, לעזור לו להיכנס לאתרים ולחפש מידע, להסביר על כללי הבטיחות באינטרנט ולשתף אותו בקשרים הווירטואליים שבין בני המשפחה.

 • רצוי לעקוב אחר פעילות של זקן שמבצע רכישות ותשלומים באינטרנט. יש לשאול ולוודא שהוא בודק דפי חשבון ומגלה ערנות לגבי פעולות שאינו מזהה. יש לגלות ערנות לחפצים חדשים בבית ולוודא שהזקן שולט בהוצאות שלו ומשתמש באינטרנט בתבונה. יש לגלות ערנות יתרה לגבי רכישה מוגזמת באינטרנט- חפצים שאינם בשימוש ואין בהם צורך, אריזות של מוצרים שלא נפתחו ותרומות גדולות שאינן אופייניות לזקן עשויות להוות נורת אזהרה לתהליך של ירידה קוגניטיבית ולדרוש מעורבות וטיפול דחופים מצד בני המשפחה.

ייעוץ חינם וקביעת תור*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך