ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

כשל כלייתי ודיאליזה

הדיאליזה יכולה להתבצע בבית חולים, ביחידת דיאליזה נפרדת מבית החולים (אך בפיקוחו), במכון או בבית

עודכן לאחרונה:28/06/20

מבנה מערכת הכליות

הכליות הן זוג איברים השייכים למערכת השתן. הן ממוקמות בצד האחורי של חלל הבטן, משני צדי עמוד השדרה. הכליות מאזנות את כמות המים בגוף ובנוסף מסננות את הדם, מפרישות חומרי פסולת מטבולים (במיוחד שתנן) וחומרים כימיים זרים ומפרישות לתוך הגוף הורמונים שונים. כאשר תפקוד הכליות מתדרדר עד לכשל מוחלט (כשל כלייתי), יש צורך בטיפולים שיחליפו את תפקודן על מנת להציל חיים.

אילו סוגי טיפול עומדים בפני אנשים שחוו כשל כלייתי?

  1. השתלת כליה. זהו הטיפול האידיאלי בו נתרמת כליה מאדם בריא לאדם הסובל מכשל כלייתי. עם זאת יש למצוא תורם מתאים (על מנת שלא תתרחש דחייה של השתל על ידי גופו של הנתרם) ומעבר לכך, כמות האנשים הזקוקים להשתלה גדולה ביחס למספר האנשים המעוניינים לתרום. לפיכך, עד שימצא תורם, כל החולים הללו פונים לאפשרות הטיפול השנייה והיא טיפול בדיאליזה.
  2. טיפול בדיאליזה.

מהי דיאליזה?

הדיאליזה היא פעולה הנעשית על ידי מתקן הממוקם מחוץ לגוף ושתפקידו למלא חלק מתפקודי הכליה הבריאה. בין הפעולות שהדיאליזה ממלאת: הוצאת הפסולת, המלח ועודפי המים מהגוף למניעת הצטברותם בו; שמירה נכונה של כמות מלחים כגון אשלגן ונתרן בדם; סיוע בשמירה על לחץ דם תקין; ייצור הורמונאלי של חלבון האחראי על ויסות כמויות כדוריות הדם המיוצרות במח העצם.

סוגי הדיאליזה הקיימים

קיימים שני סוגים של טיפולי דיאליזה:

  1. המו-דיאליזה
  2. דיאליזה פריטוניאלית (פריטונאום = קרום העוטף את איברי הבטן).

מהי המו-דיאליזה וכיצד היא עובדת?

בהמו-דיאליזה, כליה מלאכותית (מכשיר המו-דיאליזה) תנקה מהדם את הפסולת, המלחים והנוזלים העודפים. בכדי שהדם יוכל להיכנס לכליה המלאכותית דרך מערכת כלי הדם של החולה, נדרשת הכנה שתתבצע על ידי רופא.

כמה זמן נמשך הטיפול בהמו-דיאליזה?

טיפול המו-דיאליזה נמשך לרוב כ-4 שעות ותלוי בגורמים הבאים:

  1. מידת התפקוד של הכליות אצל המטופל.
  2. כמות הנוזלים הנאגרת בין הטיפולים.
  3. כמות הפסולת שבגוף המטופל.
  4. משקל (גודל) המטופל וסוג ציוד הדיאליזה.

במרבית המקרים מתבצעים שלושה טיפולים בשבוע.

מהי דיאליזה פריטוניאלית וכיצד היא עובדת?

בדיאליזה פריטוניאלית הדם מתנקה בתוך גוף החולה. הרופא יבצע ניתוח להכנסת צינורית פלסטית (קטטר) לתוך בטן החולה.

שני סוגי הדיאליזה הציפקית (הפריטוניאלית) הם:

· דיאליזה ידנית- CAPD – מתבצעת כאמור ידנית, לרוב כ-5 פעמים ביממה (בבית או בעבודה). בתהליך זה, המטופל מזרים, בעזרת כוח המשיכה (גרביטציה), שקית נוזל דיאליזה, של 2.5-2 ליטר דרך הקטטר, לתוך חלל הבטן. בזמן שנוזל הדיאליזה מצוי בבטן המטופל חופשי לבצע כל פעילות שברצונו לבצע (עבודה, לימוד, בילוי, וכדומה).

· דיאליזה אוטומטית- CCPD- מתבצעת בדרך כלל בבית, בעזרת “ממחזר” (CYCLER). הפעולה דומה לנעשה ב-CAPD, רק שבמקרה זה כל המחזורים של הרקת נוזל הדיאליזה והחלפתו מתבצעים אוטומטית, כאשר כל מחזור נמשך שעה וחצי עד שעתיים. כל התהליך מתבצע במשך הלילה תוך כדי שינה.

אלו בעיות צפויות לאנשים שמבצעים דיאליזה?

– קיימת הגבלת תזונה אישית לכל מטופל, אותה קובעת הדיאטנית הנפרולוגית, בהתאם לתוצאות הבדיקות התקופתיות ונתוני המטופל.

–  לא פעם ייאלצו חולי הדיאליזה החדשים להפסיק את עבודתם לזמן מה, בעיקר בשלב הראשוני של הטיפול. עם זאת, מטופלים רבים חוזרים לעבודה אחרי שהם מתרגלים לטיפול. אם העבודה לא מחייבת עבודה פיזית קשה (כגון הרמת משאות, חפירה וכדומה), אין צורך לשנות את העבודה לה היה המטופל רגיל לפני התחלת טיפול הדיאליזה.

–  ייתכנו תופעות של ירידה בלחץ הדם, בחילות, הקאות, כאבי ראש וחולשה.

– לחולי דיאליזה לא מומלץ לעסוק בפעילות גופנית נמרצת וכדאי להימנע ממאמץ רב וממושך.

בנוסף לאלה, אחד הדברים המרכזיים המגבילים את חולי הדיאליזה הוא הצורך המגביל והברור מאליו להיות זמינים, הן בזמן והן במקום, לביצוע הטיפול.

מכונים לביצוע הדיאליזה

הדיאליזה יכולה להתבצע בבית חולים, ביחידת דיאליזה נפרדת מבית החולים (אבל בפיקוחו), במכון או בבית. הרופא המטפל יחליט עם החולה, על המקום המתאים ביותר לצרכיו, בהסתמך על המצב הרפואי ועל העדפותיו. הדיאליזה יכולה להתבצע כאמור בכל מקום. עם זאת, כל אדם שצריך להגיע למרפאה או למקום בו קיים מתקן הדיאליזה יעשה זאת בתאום עם קופת החולים אליה הוא שייך.   לאתר המציג את רשימת יחידות הדיאליזה הקיימים בישראל לחץ כאן.

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.
(תמונה להמחשה unsplash)