ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

כיצד מתמודדים עם שפעת עונתית (רגילה) אצל זקנים

נגיף השפעת מופיע מחדש מדי חורף ומעמיד את אוכלוסיית הזקנים בסיכון להדבקות ולסיבוכים. כיצד נתגונן מפניו?

עודכן לאחרונה:17/06/20

מהי שפעת?

מחלת השפעת הנה מחלה זיהומית (ויראלית) הנגרמת על ידי נגיף האינפלואנזה (Influenza), המשתייך לקבוצת הנגיפים התוקפת את דרכי הנשימה. המחלה מכה לרוב בחורף ובעונות המעבר, והיא נמשכת כשבוע עד עשרה ימים אצל בני אדם בעלי מערכת חיסונית תקינה.

אוכלוסיית הזקנים כקבוצת סיכון לשפעת עונתית

האוכלוסייה הזקנה הנה אחת מקבוצות הסיכון בעלות הרגישות הגבוהה ביותר לחלות בשפעת העונתית. זאת, משום שהמערכת החיסונית שלהם חלשה יותר משל אוכלוסיות אחרות, דבר המגביר את הסבירות שיידבקו בנגיף השפעת והמקשה על גופם להדוף אותו לאחר ההדבקה.
גם דרך העברת הנגיף ממקמת את אוכלוסיית הזקנים בקבוצת סיכון- דיירים בבתי אבות, בתי חולים או דיור מוגן.

כיצד נדבקים בשפעת?

נגיפי השפעת העונתית הרגילה עוברים מאדם לאדם דרך הנוזלים המופרשים מדרכי הנשימה (רסיסי רוק המתפשטים באוויר, בעיקר). לכן, ניתן להידבק בשפעת דרך עיטוש, שיעול ולעתים אף דיבור של אדם חולה. הדבקה כזו יכולה להתרחש גם בעקיפין; כך לדוגמה, אדם חולה המתעטש אל תוך כף ידו ולאחר מכן נוגע באדם בריא עלול להדביק אותו במקרה שהאדם הבריא יגע בפיו, באפו או בעיניו לאחר המגע עם החולה.

על מנת להמנע מהדבקה, בייחוד בזקנים שרגישותם לכך גבוהה, כדאי להמנע ממגע קרוב עם חולים בשפעת. בנוסף, חשוב לשמור על הגיינה ונקיון, בדגש על שטיפת הידיים בסבון מספר פעמים במהלך היום.

תסמיני השפעת העיקריים

שפעת במרבית המקרים תהייה מלווה בחום גבוה, של מעל 38 מעלות צלזיוס. השפעת משפיעה לרוב על דרכי הנשימה, ולפיכך החולים בה עלולים לסבול מכאבי גרון, נזלת, שיעול והתעטשויות. תסמיני שפעת נוספים הנם כאבי ראש, צמרמורות, אובדן תאבון, כאבי שרירים, חולשה ועייפות.

סיבוכי שפעת

בני אדם בעלי מערכת חיסונית תקינה הם בעלי סבירות נמוכה לפתח סיבוכים ממחלת השפעת. סיבוכי המחלה פוגעים לרוב בבעלי מערכת חיסונית חלשה, ובתוכם אוכלוסיית הזקנים. הסיבוך השכיח ביותר אצל זקנים הוא דלקת ריאות, שאחוזי התמותה כתוצאה ממנה גבוהים יחסית באוכלוסייה זו. בנוסף, מחלת השפעת עלולה להסתבך לכדי ברונכיטיס, מצוקה נשימתית, דלקת קרום המוח, דלקת קרום הלב, או החרפה של אסטמה.

חיסון נגד שפעת – מה מטרתו? מי נדרש לו? מתי צריך לקבל?

מחלת השפעת היא נגיפית, ולכן אינה מגיבה לשימוש באנטיביוטיקה. הדרך היעילה ביותר להפחית את סיכויי ההדבקות היא קבלת חיסון נגד שפעת. החיסון מומלץ לכל אדם מעל גיל 65, וקריטי עבור זקנים הסובלים ממחלות כרוניות (בייחוד בדרכי הנשימה), חולי סוכרת, חולי לב, וזקנים המאושפזים במחלקות סעודיות או השוהים בבית אבות. על פי משרד הבריאות נמצא קשר בין החיסון לבין ירידה בצורך באשפוז על רקע שפעת או דלקת ריאות. ניתן לקבל את החיסון בהמלצת רופא בלבד, והוא זמין בכל קופות החולים.

על פי המלצת משרד הבריאות, אוכלוסיה נוספת שחשוב שתתחסן היא אנשים שמטפלים בקשישים.

החיסון ניתן החל מחודשי הסתיו- ספטמבר אוקטובר, ניתן לבדוק זאת בקופת חולים.

החיסון נגד שפעת נכנס לפעולה בתוך שבועיים מיום קבלתו למשך שנה אחת. לכן, יש לחזור עליו מדי שנה.

שפעת – דרכי טיפול כולל ההיערכות מראש

לקראת עונת החורף, מומלץ להקדים תרופה למכה ולהיערך להתמודדות עם שפעת. ראשית, חשוב מאוד להחזיק בבית במלאי התרופות והוויטמינים הדרושים, למקרה שהזקן יהיה חולה מכדי לצאת מהבית, או שתנאי מזג האוויר לא יאפשרו זאת. בנוסף, יש לוודא שקיים אוורור מספיק בחדרים, כי הבית חמים ואינו פרוץ לרוחות וכי הקירות אטומים מפני דליפות.

במידה וכבר חליתם בשפעת, הטיפול האפשרי הוא בתסמיני המחלה. חשוב להקפיד על ריבוי מנוחה, שינה ושתייה לסיוע בהתאוששות המערכת החיסונית ולמניעת התייבשות. מבחינה תזונתית, מומלץ לשמור על תזונה נכונה וקלה, אכילת פירות ומאכלים עתירי חלבונים ו-ויטמין C, והמנעות משתיית אלכוהול או קפאין. בנוסף, כדאי לשהות בחדר מאוורר ונקי, ללבוש בגדים חמים (אך לא כבדים, כדי לאפשר לזיעה להתנדף), ליטול תרופות להורדת החום ולהמנע מעישון.

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

 

לייעוץ חינם בנושא, השאר את פרטיך*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

(תמונה להמחשה unsplash)