ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

כיצד בוחרים מוצרי ספיגה?

למי בדיוק מפריעה דליפת שתן?

עודכן לאחרונה:26/03/20

דליפת שתן היא בעיה בריאותית וחברתית שכיחה מאוד. התופעה קיימת בכל הגילים אך בגיל המבוגר היא שכיחה יותר. הרוב סובלים בשקט ובמבוכה ולוקח זמן עד שפונים לטיפול למומחה. בכך בעצם מונעים מעצמם פעילויות מהנות של חיי יום-יום. איכות החיים נפגעת קשות וחבל. כיום קיים מגוון רחב של טיפולים ופתרונות.

כידוע, התהליך הטיפולי לוקח זמן אך בינתיים ניתן להיעזר ב”מכבה שריפה” – חומרי ספיגה ואביזרי עזר למיניהם אשר “מטאטאים מתחת לשטיח” את הבעיה והופכים אותה לנסבלת זמנית אך כמובן לא מעלימים אותה.

כיצד בוחרים נכון את אביזרי הספיגה?

כמו בכל תהליך קבלת החלטות (ולא משנה באיזה נושא) גם בבחירת מוצרי ספיגה ואביזרי עזר חשוב לקיים את השלבים הבאים:

  1. הגדרת הבעיה
  2. קביעת מטרה
  3. הצעת פתרונות אפשריים
  4. בדיקה כיצד כל פתרון יפתור/יתאים למטרה

גם במקרה של אי שליטה בשתן קודם כל מגדירים הבעיה:
למי בדיוק מפריעה הדליפה? לכם או לסדינים שלכם? וכשאני שואלת שאלה כזאת (ללא צחוק) הכוונה היא להדגיש את העניין שמוצרי הספיגה נועדו לטפל בסדינים ובבגדים בלבד. בגורם העיקרי לדליפה – שלפוחית השתן שלכם – יטפל הרופא המומחה לאי שליטה בשתן (בד”כ אורולוג או אורוגינקולוג). חשוב מאוד להתחיל משם לפתור את הבעיה – אלה הם אנשי המקצוע המומחים אשר מטרתם בראש ובראשונה לפתור את הבעיה הרפואית של איבוד שתן לא רצוני  ולפתור את אי השליטה בשתן. הם מאבחנים את סוג אי השליטה ומציעים מגוון רחב של טיפולים הקיימים היום ברפואה. האבחון הנכון חשוב ביותר לבחירת הטיפול הנכון – התרופה המתאימה, סוג של פיזיותרפיה או פעולה כירורגית.

כמובן שתהליך זה לוקח זמן ובינתיים הבגדים מתרטבים וכאן לפרק זמן זה באים לעזור מוצרי הספיגה. צריך לציין שהשוק מוצף היום במוצרים אלה מחברות שונות, מסוגים שונים. סוכנים רבים מציגים את עצמם כ”מומחים” כאשר כל מטרתם היא כמובן למכור, וכמה שיותר.

אז כדי לבחור נכון את המוצר המתאים. נשתמש בשלבי התהליך לקבלת החלטות:

הגדרת הבעיה של ה”דליפה”

חשוב לשים לב למספר פרמטרים כגון זמן, מקום, כמות: כלומר מתי דולף ובורח שתן, כמה בורח, האם זה קשור לפעילות כלשהי- שתייה (סוג, כמות) או מאכלים מסוימים. תמיד צריך לזכור שאנחנו זה מה שאנו מכניסים לפה. בשביל להעריך את המצב מבחינת בעיית בריחת השתן או ההפרעות בהטלת השתן עומד לרשותכם כלי עזר נהדר המכונה בשפה המקצועית “יומן הטלת שתן ושתייה”. ביומן זה ניתן לראות בדיוק כמה בורח, מתי, מהי כמות השתייה לפני שהשתן בורח, ובאילו שעות שותים לפני שבורח, כמה זמן עבר בין הטלות השתן ומתי ועד כמה מתרטב הפד/טיטול.

הוראות למילוי יומן הטלת שתן

את היומן ממלאים בבית, לבד (או בעזרת בן משפחה), בצורה הבאה: לוקחים 3 דפים ומשרטטים טבלה עם 4 עמודות.

בעמודה הראשונה מציינים את הזמן (גם של שתייה וגם של הטלת שתן).

בעמודה השנייה מסמנים את כמות וסוג השתייה בכל פעם, כלומר באותה שעה שרשמתם.

בעמודה השלישית רושמים את כמות השתן שיצאה בהטלת שתן אחת (צריך למדוד את כמות השתן במסורית או כוסית מדידה, אין צורך לשמור אלא רק לרשום את הכמות ולשפוך את השתן).

בעמודה הרביעית רושמים “האם באותה מתן שתן הייתה דליפה – כלומר הפד/טיטול רטוב “כן/לא”.

במקרה של קושי במשימה הקודמת ניתן לנצל טכניקה נוספת של שקילת פד רטוב לאחר שעתיים של שימוש. את הפד שוקלים פעמיים: לפני שימוש כאשר הוא נקי ויבש ושעה (או שעתיים) לאחר השימוש כאשר הוא כבר נרטב משתן. ההפרש בין המספרים ייתן לנו את הערך של כמות הדליפה. כך גם נדע את כושר הספיגה של הפד לו אנו זקוקים.

קביעת מטרה והצעת פתרונות אפשריים

חשוב לציין כי כל חברה מציעה סוגים שונים של פדים (פדים למחזור הנשי, פדים לספיגת שתן לנשים, פדים לספיגת שתן לגבר)  אשר מסוגלים לספוג כמות שונה של שתן. כושר הספיגה של פד בד”כ מצוין על תווית האריזה. לדוגמא, יש פדים שסופגים 50 סמ”ק, 100, 230, 350, 400 סמ”ק וכך הלאה, כנ”ל לגבי טיטולים. לכן חשוב לדעת את כמות הדליפה כדי להתאים נכון את הפד/טיטול. הרי זה לא יהיה הגיוני שאדם שמאבד 200 סמ”ק שתן בשעתיים ישתמש בפד שסופג רק 100 סמ”ק – הוא יהיה רטוב, או לחלופין אותו אדם שמאבד 100 סמ”ק בשעתיים ישתמש בטיטול אשר סופג 1500 סמ”ק – אותם 100 סמ”ק שדלפו בבוקר כבר בצהריים יתחילו להסריח……..

צורת הפד חשובה לא פחות מכושר הספיגה. הצורה צריכה להיות מותאמת למבנה האנטומי של הגוף ובעיקר של אזור האגן. לגברים מייצרים היום צורות מיוחדות של פדים בצורת “מעטפה” אשר מבודדת את איבר מינו מהגוף כך שהמפשעות ושק האשכים נותרים יבשים.
יש גם חשיבות רבה לחומר ממנו עשוי הפד – הסיבים ההידרופיליים המאפשרים ספיגה מהירה, החומר העוטף את הפד ובא במגע עם העור וכד’.

חשוב עוד לציין שבדומה לטיפול בעור התינוק או עור הפנים גם הטיפול בעור של אזור אברי המין החיצוניים חשוב ביותר. ניקיון האזור נעשה ב 4 שלבים:

  1. ניקוי העור עם סבון “ללא סבון” שהינו עדין ולא מייבש את העור
  2. הזנת העור עם קרם לחות בשכבה ממש דקה, חשוב להמתין עד לייבוש העור (ספיגת הקרם) באוויר החדר.
  3. הגנה על העור עם משחה שמייצרת שכבת הגנה. גם אותה חשוב למרוח בעדינות ובכמות קטנה ביותר, אחרת היא בעצמה תייצר לחות לא רצויה
  4. אנשים שסובלים מדליפת שתן שאיננה מטופלת כראוי מפתחים זיהומים פטרייתיים של העור – כמובן חשוב להתייעץ עם רופא העור, או עם אחות המומחית לריפוי פצעים או אחות המומחית לאי שליטה בשתן – ולטפל בהתאם

ואם באמת הסדינים חשובים לכם יותר מכל אז יש גם “טיפול בסדינים”, אלו סדיניות העשויות מאותו החומר של טיטולים רק שניתן לפרוס אותן ישירות על המיטה וכך נמנעת הרטבת המזרון.

קיימים אביזרים נוספים ל”מלחמה ברטיבות”. אצל הגבר- שימוש ב-  penile clamp אשר מהווה מעין ברז לחץ חיצוני אשר חוסם באופן מכאני את צינור השתן  או שימוש בפנרוז (בצורת קונדום פתוח המתחבר לשקית שתן לרגל). גם לאביזרים האלה צורות, גדלים וסוגים שונים.

זכרו!! המטרה העיקרית היא לטפל בבעיה ובכם ולא למנוע הרטבת הבגדים או הסדינים. לכן המלצתי העיקרית היא למצוא מומחה טוב אשר יעזור לכם בפתרון המתאים לבעיה בדרך מקצועית.

למידע נוסף אנו ממליצים לצפות בסרט : היגיינת המטופל המרותק לביתו – לחץ כאן

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

יש לך שאלות נוספות? אל תהסס לפנות ולשאול

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

(תמונה להמחשה unsplash)

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך