ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

יתרונות השימוש במחשב בגיל המבוגר

מדוע כדאי להשתמש במחשב בגיל מבוגר וכיצד אפשר לעשות זאת

עודכן לאחרונה:04/12/19

נסו רגע לדמיין את חייכם בלי מחשב. בלי היכולת לכתוב מסמך במהירות, בלי האפשרות לדבר בחינם עם חבר שגר רחוק ובלי הגישה למידע רב תוך שניות. לנו קשה לחשוב על עולם כזה, אך עבור הורינו דווקא העולם שלנו– המהיר, הנגיש, המיידי, נראה לעתים מוזר ואף מאיים. התוצאה היא שחלקם הגדול מסרב להכניס לביתם מחשב מה שגורר את הישארותם מאחור, כשהם מנותקים מהשיפורים שהביאה עמה הקידמה.

מדוע אנשים בגיל מבוגר זקוקים למחשב?

לבני גיל הזהב יש יותר זמן פנוי, אך לא תמיד ברור כיצד למלא את הזמן בתוכן. לעתים קשיים תפקודיים ואחרים, המאפיינים את הגיל המתקדם, מקשים על המשך העיסוק מחוץ לתחומי הבית. שימוש במחשב אישי עונה על הצורך של המבוגרים בפעילות לשעות הפנאי, פעילות שתתרום לחיי היום-יום שלהם בדרכים מגוונות ותהפוך אותם לעצמאים יותר.

מהם יתרונות השימוש במחשב בגיל המבוגר?

לשימוש במחשב בגיל מבוגר יתרונות רבים החל משמירת קשר עם אחרים ועד טיפוח יכולות קוגניטיביות ושיפור הביטחון העצמי.

  • קוגניציה– משחקי מחשב יכולים לעזור לאוכלוסייה המבוגרת בחידוד היכולות הקוגניטיביות שלהם, שעלולות להיות חדות פחות בשל גילם. משחקי המחשב לא חייבים להיות משחקי המלחמה האהובים על הנוער, אלא דווקא משחקי זיכרון, סוליטר, ברידג’ וכד’.
  • שיפור הדימוי העצמי– במהלך חיינו, בכל פעם שאנו מתגברים על אתגר או פחד אנו מחזקים את הדימוי העצמי שלנו. המחשב מהווה במקרים רבים גורם עכשווי מאיים עבור אוכלוסייה מבוגרת. היכולת להתגבר על הקושי ולרכוש ידע חדש ועכשווי מובילה לשיפור הדימוי העצמי.
  • קשר בין דורי– ללא ספק אחת הסיבות העיקריות לרכישת מחשב להורינו. אנו מנהלים היום שיחות דרך מחשב בתוכנות אינטרנטיות, רובן חינמיות ופשוטות להפעלה. חיבור של הורינו לאחת התוכנות האלה יאפשר להם להיות בקשר עם הילדים והנכדים באמצעות כתיבה, שיחה ולעתים גם שיחת וידאו. השפה המשותפת עם הנכדים תתרום גם לשדרוג היחסים באופן כללי, ללא קשר למחשב.
  • בדידות– עבור מבוגרים שלא מסוגלים לצאת מהבית בשל בעיה בריאותית, המחשב יכול לשמש כקשר לעולם שבחוץ. יש תכניות באמצעותן ניתן דרך האינטרנט ליצור שיח עם מבוגרים אחרים בנושאים שונים. כמו כן, בעזרת התוכנות שהוזכרו לעיל וכן בעזרת המשחקים, אותם ניתן לשחק גם מול שחקנים שנמצאים במקום אחר, ניתן להתגבר על הבדידות ולהיות בקשר תמידי עם אחרים. בנוסף, באינטרנט קיימים פורומים שונים שבהם חברים אנשים בגילם שחולקים מחוויותיהם, מבעיותיהם ומסיפור חייהם. לעתים קרובות, קשרים שנוצרים בפורומים אלה מובילים גם לקשרים מחוץ לעולם הווירטואלי. כדי למצוא את הפורומים המתאימים להוריכם, חשבו על תחומי העניין שלהם ומצאו יחד אתם את הקהילה הווירטואלית לה יוכלו לתרום.
  • חסכון בזמן ובמאמץ– כיום אין מוסד או חברה מסחרית ללא אתר אינטרנט. בין אם זה הבנק, קופת החולים או הסופרמרקט, לכל גוף יש אתר שבו ניתן לבצע באופן מהיר סידורים רבים מבלי לצאת מהבית. דאגו לקבל את הסיסמאות הדרושות לאתר עבור הוריכם והראו להם כיצד הם יכולים לבצע פעולות בבנק או הזמנת מצרכים מהסופר בלחיצת עכבר. נקודה זו חשובה במיוחד בקרב זקנים בעלי קשיי תפקוד פיזיים, שיכולים בדרך זו להמשיך לבצע פעולות חיוניות ללא תלות בבני המשפחה.
  • כתיבת סיפור חיים- הורים רבים ירצו בשלב מסוים לכתוב את זכרונותיהם וסיפור חייהם. יתרון המחשב במקרה זה הוא לא רק בכך שיתקבל במהרה קובץ מודפס שניתן לשלוח או להדפיס ללא בעיה, אלא גם בכך שהורינו יכולים למצוא בו קישורים לאתרים שעוסקים במקומות או בתקופות בהם הם חיו ולקבל מהם מידע על קרובי משפחה ולעתים אף תמונות וסרטי וידאו ישנים, שעשויים לחזק את העדות הכתובה.

מהם הקשיים העיקריים בהנגשת המחשב לאוכלוסיה המבוגרת?

הקושי הראשון בהנגשת המחשב לאוכלוסייה מבוגרת הוא לשכנע אותם בחשיבות המחשב. מבוגרים רבים סבורים שמספיק להם הידע הרב שצברו בחייהם וכי אין להם צורך לבלות מול מחשב כל היום. עם זאת, גם אם הוריכם יביעו עניין במחשב, הם יתמודדו מול קשיים שנובעים מהעובדה שאין להם שום ניסיון קודם בעבודה מולו. דבר זה עלול להוריד את הביטחון העצמי שלהם ולהרתיע אותם מלהשתמש במכשיר.

כיצד ניתן להנגיש את המחשב לאוכלוסיה המבוגרת?

ניתן להנגיש את המחשב לאוכלוסייה המבוגרת על ידי קורסים ותכניות מיוחדות שניתנות בקהילות המקומיות. ישנן תכניות שניתנות בקהילה ומלמדות את היישומים הבסיסים למחשב ולאינטרנט באופן שמותאם אישית לתלמיד. כדאי לברר ברשות המקומית לגבי תכניות ללימוד מחשבים לבני גיל הזהב. בנוסף, ישנם אנשי מחשבים וסטודנטים שמעבירים שיעורי מחשב בהתנדבות או במחיר סמלי לקבוצות קטנות בביתו של אחד המבוגרים.

לסיכום, אנחנו יודעים שהמחשב הוא כלי עבודה חשוב בימינו וכי לא ניתן להסתדר בלעדיו. חשוב להבהיר גם להורינו מהם יתרונותיו עבורם וללמד אותם כיצד יוכלו לשפר את איכות חייהם בעזרתו.

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na