לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

יתרונות היוגה בגיל הזיקנה

שימוש ביוגה כטיפול משלים בקשיים פיזיים ומנטאליים האופיניים לזיקנה

מאת:  אדוה בובליל / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-15/04/19
א א א
נושאים:
תקציר:יוגה היא התעמלות ודרך חיים שהוכחה כמסייעת לשמירה על בריאות הגוף והנפש, ואצל זקנים מהווה אחת מהפעילויות המומלצות ביותר לסיוע בבעיות הפיזיות והמנטליות הכרוכות בהזדקנות

יוגה הנה אמנות והתעמלות שהוכחה כיעילה ביותר לשמירה על בריאות הגוף והנפש. למרות היותה תורה מזרחית, כיום היא מקובלת מאוד במדינות מערביות ומומלצת במקרים רבים על ידי הרפואה המערבית כדרך טיפול משלימה.
היוגה מתאפיינת בהסתכלות הוליסטית על הגוף והנפש והיא כוללת מנעד רחב של פעילויות הנעות בין יציבה נכונה דרך הגנה עצמית אל תרגילי נשימה והירגעות.

יוגה בזיקנה- איך זה עוזר

אחת הקבוצות שיתרונות היוגה יעילים ביותר עבורה היא אוכלוסיית הזקנים.
פעילות גופנית בגיל הזקנה הנה חיונית ביותר לעיכוב תהליכי התדרדרותן של מערכות הגוף השונות על ידי הפעלתן, ולחיזוק איברי הגוף שנחלשו. זקנים המבצעים פעילות גופנית מפחיתים באופן ניכר תופעות האופייניות לזקנה כגון ירידה במסת השריר ובצפיפות העצמות, לחץ דם גבוה ועוד.

יוגה היא אחת מהפעילויות הגופניות המומלצות ביותר עבור קשישים, כיוון שהיא מכילה תרגילים רבים הייעודיים לבעיות הפיזיות והמנטאליות שמתעוררות בגילים אלה. היא מספקת את הלחץ והמתח הנחוצים והמתאימים לשרירי גופו של הזקן ומפעילה באופן אידיאלי את מערכות גופו השונות.

כך, לדוגמה, מתיחות השרירים והרצועות שבתרגילי היוגה מאטות את התקשות הרצועות והגידים. המאמץ הכרוך ביוגה משמר את מסת העצם שלרוב הולכת וקטנה בגילים המבוגרים (ראה מאמר בנושא אוסטואפורוזיס); תרגול שרירי הבטן והגב המתבצע ביוגה מסייע לבעיות היציבה האופייניות לזקנה; תרגילים שונים ביוגה מפחיתים את קשיי הנשימה בגיל המבוגר ומסייעים בהגדלת נפח הריאות; ותרגילים לחיזוק רצפת האגן תורמים למניעת בריחת שתן. בנוסף, היוגה מסייעת להסדיר את פעילות המעיים, לאזן את פעילות הבלוטות בגוף.

יתרונות היוגה בממדים הנפשיים והחברתיים

היוגה, כאמור, אינה משפיעה על הגוף בלבד, כי אם גם על הנפש. היוגה יכולה לסייע בהתמודדות עם קשיים נפשיים, מתחים, ירידה במצב הרוח ועוד. השליטה בנשימה, המדיטציה והתנוחות השונות של היוגה הוכחו מדעית כמרגיעות מצוקות ודכאונות. בכוחן של ההרפיות והנשימות שנלמדות ביוגה לסייע בהתמודדות עם בעיות השינה המופיעות אצל זקנים.

יצוין כי גם עבור המטפל העיקרי בזקן, יוגה יכולה להוות תרומה משמעותית להרגעת הלחצים הנפשיים והעקה הכרוכים פעמים רבות בטיפול בזקן.

איפה ניתן לעסוק ביוגה?

כיוון שהיוגה מהווה כיום טיפול משלים ואלטרנטיבי שיעילותו הוכחה גם בקרב העוסקים ברפואה קונבנציונלית ומערבית, היא נגישה ביותר וניתן ללמוד אותה במקומות רבים.
עבור האוכלוסייה הזקנה, מקובל מאוד לערוך שיעורי יוגה בדיורים המוגניםבבתי אבות ובמרכזים הקהילתיים השונים. באופן פרטי ניתן לקבל שיעורי יוגה במרבית מועדוני הכושר.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה