ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

טיפול בסנוזלן לחולי דמנציה

טיפול הסנוזלן מתמקד בגירוי החושים השונים באופן המותאם לצרכיו הייחודיים של המטופל

עודכן לאחרונה:21/01/20

דמנציה, או במינוחה העברי– שיטיון, פוגעת בתפקודי המוח. המחלה מתבטאת באובדן זיכרון לטווח הקצר, בקשיי שפה ותקשורת, בפגיעה בזיהוי אנשים וחפצים, בהיעדר התמצאות במקום ובזמן, בקשיים בחשיבה מופשטת, בשיפוט לקוי ובשינויים באישיות. כל אלה מחריפים בהדרגה עם התדרדרות מצבו של הזקן. המחלה כיום בלתי ניתנת לריפוי והטיפולים השונים בה מתרכזים בהאטת תהליך ההתדרדרות במצבו של החולה ובשיפור איכות חייו.

מהו סנוזלן?

סנוזלן הוא שיטת טיפול שפותחה בשנות ה-70 ונועדה לטפל בפגועי נפש. הטיפול מתמקד בגירוי החושים השונים באופן המותאם לצרכיו הייחודיים של המטופל. הוא נערך בחדר מיוחד, המרופד במזרנים לבנים לכל אורכו ומואר בתאורה רכה ומיוחדת, על מנת ליצור מרחב טיפולי מרגיע, תומך ונעים. בחדר הסנוזלן, בו נערך הטיפול, ישנם אביזרים שונים שכל אחד מהם נועד לגרות חוש שונה ברמות שונות. כך, לדוגמה, ניתן למצוא בו מזרני מים חמים וכריות רוטטות שנועדו לגרות את חוש המישוש; מוזיקה מיוחדת, פעמונים וכדומה, שמגרים את חוש השמיעה; או אורות מיוחדים ומקרנים צבעוניים, שמגרים את חוש הראייה.

הייחוד של תפיסת הסנוזלן הוא באופן בו היא מתאימה את עצמה לצורכי המטופל. מטפל הסנוזלן לא פועל על פי תכנית מוכתבת מראש אלא ער בכל עת לתגובותיו של המטופל ולהיסטוריה הרפואית הספציפית שלו, מתאים לפיהן את סוגי הגירויים, את עצמתם ומשכם, ומחליט אילו חושים לגרות בו זמנית ואילו בנפרד. עם זאת, המטפל אינו מכוון את המטופל או נותן לו הוראות, אלא מלווה אותו בזמן שהותו בחדר ומעניק לו את הבחירה של לאן ללכת, היכן לעצור, במה להביט ולגעת. זאת מתוך ההנחה של תפיסת הסנוזלן, שכשלמטופל ניתן חופש בחירה, הדבר יוציא אותו מן הפאסיביות שאליה הוא נוטה והוא יהיה מעורב אקטיבית בטיפול, באופן שייתן לו את הכלים למצוא פתרונות לבעיותיו גם מחוץ לחדר הסנוזלן. הסביבה הבטוחה בה הוא נמצא במהלך הטיפול מאפשרת למטופל הסחת דעת ממכאוביו והפגת מתחים, ומעודדת נתינת אמון בבני אדם שמעוניינים לסייע לו.

טיפול בסנוזלן לחולי דמנציה

הטיפול בסנוזלן הוכח ככלי יעיל לשיקום נפגעי נפש ונמצא מתאים גם לחולי דמנציה. לרבים מהקשיים שחווה חולה הדמנציה ניתן מענה בשיטת הסנוזלן. הגירוי הרב-חושי משפר יכולות קוגניטיביות ואת הקשב והריכוז של המטופל (גם מחוץ לחדר הסנוזלן), ובמידה רבה מעודד אקטיביות. השהייה בחדר הסנוזלן מפחיתה מתחים וחרדות, שהם מנת חלקו של חולה הדמנציה, ופועלת להפחתת מכאובים. השפעה חשובה נוספת של הסנוזלן לחולה הדמנציה היא עידוד יצירת קשר עם אנשים נוספים בסביבתו של המטופל ונתינת אמון בהם, ועידוד יכולת ההתבטאות שלו בעל-פה.

איך ניתן לפנות לטיפול בסנוזלן?

בישראל החלו לטפל בשיטת הסנולזן בראשית שנות ה-90. אם אתם רואים את הטיפול בסנוזלן ככזה שעשוי לסייע לבן המשפחה הזקן, תוכלו לבקש הפניה מהרופא המטפל בקופת החולים, או לפנות לאחד מהמרכזים הבאים:

– המלב”ב – מרכז לטיפול בקשיש בקהילה, במרכז הרפואי שערי צדק.
– עמותת “אנוש” לשיקום ושילוב פגועי הנפש בקהילה.
– בית איזי שפירא.
– בית החולים אסף הרופא.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.
(תמונה להמחשה unsplash)

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך