יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  חרדה לעת זיקנה

  מחקרים מראים כי כעשרה אחוזים מהזקנים סובלים מחרדה ברמה זו או אחרת

  עודכן לאחרונה:04/08/22

  בגיל הזיקנה עובר האדם הזקן שינויים רבים שקשורים למצבו הגופני, הבריאותי, הכלכלי והחברתי. שינויים אלה עלולים להוביל לתופעה המוגדרת כהפרעת חרדה אשר פוגעת קשות באיכות חייו של הזקן.

  מהי חרדה?

  החרדה היא תופעה מקובלת ומוכרת בגיל הזיקנה ולפי מחקרים, כעשרה אחוזים מהזקנים סובלים ממנה ברמה זו או אחרת. בנוסף, מקרי חרדה עלולים להיות תוצאה של מקרי דיכאון אצל זקנים, תופעה מוכרת ומקובלת גם היא, שרבים מחליפים אותה עם חרדה או להפך. החרדה אצל הזקנים נובעת ממספר גורמים, שחלקם קשורים למצבו הנפשי של הזקן ולחיי היום-יום שלו וחלקם לגנטיקה ולמחלות שהוא עלול לסבול מהן. השינויים הרבים שחלים בגיל הזיקנה והירידה בכוחות הפיזיים והנפשיים עלולים לגרום לזקנים לחשוש יותר מהמוות, לחשוש לבטחונם, לחשוש מניצול כלכלי ולפחד מאובדן העצמאות שלהם. זקנים שחוו התקפי חרדה בגיל צעיר יותר נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר להתקף חוזר וכן נמצאים בקבוצת הסיכון גם זקנים שבהיסטוריה המשפחתית שלהם היו התקפי חרדה.

  כיצד נזהה חרדה בקרב זקנים?

  החרדה היא אמנם תהליך נפשי פנימי, אך היא משפיעה על ההתנהגות היום-יומית של הזקנים, ולכן יש לשים לב לשינויים בהתנהגותם. חשוב לציין שזיהוי החרדה עלול להיות קשה במיוחד מכיוון שהזקנים לוקחים בד"כ תרופות רבות שגם הן עלולות להשפיע על התנהגותם וליצור תגובה של חרדה כתופעת לוואי. עם זאת, במידה והורינו יתלוננו על כאבים רבים מבלי שנמצאה לכך סיבה רפואית (פציעה, מחלה וכד') ייתכן כי הם סובלים מחרדה. כאבי ראש, בעיות עיכול, בעיות שינה או רעידות הן תופעות נפוצות במקרים של חרדה וכך גם פרפורי לב, סחרחורות או יתר לחץ דם. תסמינים נוספים שיש לשים לב אליהם הם סירוב של הזקנים לבצע פעולות יום-יומיות שהיו רגילים אליהן, התחמקות מאירועים חברתיים, חשש לבטחונם בבית ומחוצה לו, שימוש יתר בתרופות או שתיית אלכוהול.

  למי ניתן לפנות לעזרה בנושא חרדה בזקנה?

  לרוב הזקנים יש סטיגמה שלילית כלפי שירותי בריאות הנפש ולכן הם יעדיפו להודות בכך שיש להם בעיה פיזית ולא בעיה נפשית. רובם לא ימהרו לבקש או להיענות להזמנה לטיפול פסיכולוגי. לכן, במידה ואתם חושדים במקרה של חרדה אצל הוריכם, כדאי ללכת אתם קודם כל רופא המשפחה. שלילת מחלה פיזית עשויה לגרום לכם, להוריכם וגם לרופא להבין כי הבעיה היא נפשית ומכאן תוכלו לפנות ביתר נחישות לעזרה מקצועית אצל גריאטר, עובד סוציאלי או פסיכולוג.

  מהם הטיפולים המקובלים במקרים של חרדה?

  הטיפולים המקובלים יכולים להיות טיפולים פסיכולוגיים שונים וגם טיפול בתרופות. טיפול נוסף הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמקנה לזקן כלים להתמודד עם החרדה הלא רצויה ונותן לו תחושת שליטה על חייו. ניתן לשנות דפוסי חשיבה מזיקים ולהבחין בין חרדות אמתיות לדמיוניות. חלק מהמטפלים נוטים לשלב גם טיפול תרופתי, תרופות נוגדות דיכאון או תרופות שמפחיתות את החרדה. ניתן להיעזר גם בלמידת טכניקות של הרפייה ודמיון מודרך, שמקלות על הלחץ.

  במקרים של הפרעות חרדה הפוגעות בחיי היום-יום של הזקנים. חשוב לדאוג לטיפול מתאים על מנת שהטיפול יהיה יעיל. הזקן והמשפחה צריכים להכיר בבעיה ולסייע למטפלים.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן