לוגו דף הבית JDC

חופשה בראש שקט

על חשיבות הנופש למטפל ומציאת פתרונות טיפול חלופיים

מאת:  דן רונן / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-19/03/18
א א א
תקציר:הטיפול בבן המשפחה הזקן מתגמל, אולם עשוי להציב את המטפל בפני התמודדות יומיומית קשה ושוחקת. המאמר מסביר את חשיבותה של חופשה למטפל ומציע פתרונות שיאפשרו טיפול ראוי בבן המשפחה גם בהיעדרו של המטפל העיקרי

כאשר אנו מטפלים בבן המשפחה, סדרי העדיפויות שלנו משתנים. מתוך רצון לספק לבן המשפחה את הטיפול הטוב ביותר, אנחנו מקדישים לו חלק נכבד מזמננו, ומוצאים עצמנו מעורבים רגשית בתהליך מתגמל אך מאתגר. לכן, כמו בכל מקרה של לחץ או עומס רגשי, מומלץ להתנתק, מדי פעם, אפילו, לזמן קצר מהמציאות ולקחת חופשה.

מדוע חשובה החופשה לבני המשפחה המטפלים?

חיי השגרה האינטנסיביים של הטיפול גורמים למטפל לעיתים קרובות לשים עצמו במקום שני ביחס לבן המשפחה בו הוא מטפל. דבר זה עלול ליצור תסכול אצל המטפל. בנוסף, הדבר עלול לפגוע באיכות הטיפול שלו. חופשה תסייע בהמשך גם לבן המשפחה המטופל, שיזכה לטיפול טוב יותר מבן המשפחה ש"הטעין את המצברים מחדש". חשוב לציין כי הגדרת המילה "חופשה" שונה בין המטפלים. יש כאלה המגדירים אותה כשבוע במקום רחוק מהבית ויש אחרים אשר מגדירים אותה כיום אחד בו הם נחים בבית ולא מתעסקים בטיפול. אם כן, חופשה היא המקום בו זוכים המטפלים להפוגה מהטיפול ולפרטיות הנחוצה להם.

מדוע מטפלים חשים רגשות אשם לפני לקיחת חופשה?

מטפלים רבים מסרבים לצאת לחופשה מחשש לעזוב את בן המשפחה לבדו, או עם מטפל אחר, במיוחד לאחר שבן המשפחה הורגל אליהם. לעיתים ישנה הרגשה שרק הם באמת יודעים איך לטפל בבן המשפחה שבטיפולם. הם עשויים להרגיש  שכל עוד הוא חולה וזקוק לעזרה, זה לא הזמן לחופשות, וכן כי לא מגיעה להם הזכות לצאת ולהנות.

מה ניתן לעשות על מנת להנות מחופשה ובמקביל לדאוג לטיפול הולם בבן המשפחה?

במידה ואתם מרגישים צורך לצאת לחופשה אך לא מרגישים בנוח או שלא ניתן להשאיר את בן המשפחה לבד, ניתן למצוא מספר פתרונות שיאפשרו לכם להנות "בראש שקט". רשויות מקומיות רבות וכן מוסדות פרטיים מודעים לנושא זה ומספקים שירותי טיפול שנותנים מענה לזמני טיפול קצרים יחסית.

  • מוסדות ציבוריים – שירותי הרווחה של הרשויות השונות לעיתים מסייעים במימון נופשונים . מטרת הנופשון היא לספק מסגרת העונה גם על הצרכים הרפואיים הדרושים וגם על הצרכים הרגשיים והחברתיים של בן המשפחה הזקן. השהות בנופשון מוגבלת בזמן והקבלה אליו מותנית בהליך בירוקרטי של בדיקת זכאות, הבאת טפסים רפואיים, דו"חות סוציאלים וכד'. התשלום למקום נקבע על פי הכנסות הזקן. אם אתם מתכננים חופשה ורוצים להשתמש בשירות זה, מומלץ לתכנן מספר שבועות מראש ולבדוק האם אתם עומדים בתנאי הקבלה והאם יש מקום פנוי.
  • מוסדות פרטיים – בנוסף לנופשונים הציבוריים קיימים גם נופשונים פרטיים. אלה שייכים לקופות החולים ולעתים לבתי אבות, שמקבלים אליהם זקנים לזמן קצר. גם כאן יקבל בן המשפחה מענה לצרכיו, אך בניגוד למוסד הציבורי, התשלום נעשה באופן פרטי.
  • עזרה מבני משפחה – חלוקת הטיפול בין בני המשפחה היא אחד הדברים הטובים שיכולים לקרות. עם זאת ברוב המקרים, ישנו "מטפל עיקרי" , בן משפחה שמטפל ב"משרה מלאה" בכל צרכיו של בן המשפחה הזקן וללא ספק יזדקק לחופשה. לכן, במקום שבן המשפחה הזקן ישהה בנופשון הרחק ממשפחתו, מומלץ לבקש עזרה מבני משפחה נוספים שיספקו לבן המשפחה לא רק את הטיפול הדרוש לו, אלא גם את הסביבה הביתית והמוכרת שלו. דבר זה יסייע למטפל להנות מהחופשה שלו ולדעת כי יקירו נמצא בידיים טובות ואוהבות. זו גם ההזדמנות של שאר בני המשפחה שלא נטלו על עצמם את הטיפול העיקרי בזקן מסיבות שונות, לבלות זמן איכות עם בן המשפחה החולה ולהעריך את המטפל העיקרי על עבודתו הקשה והמסורה. במידה ולא ניתן להיעזר בבני משפחה אחרים, ניתן לפנות לחברת סיעוד המספקת מטפלים. במידה ואין להוריכם זכאות על פי חוק סיעוד, או במידה וישנה זכאות אך השעות לא מספיקות, ניתן לבקש מהחברה להוסיף עוד שעות סיעוד בתשלום פרטי לחברת הסיעוד.

הטיפול בבן המשפחה יכול להיות מעייף הן פיזית והן רגשית. לכן, למרות החשש והאשמה הנלווים לעזיבת בן המשפחה לכמה ימים, יש לזכור שקיימים פתרונות, שעשויים להפחית מדאגתכם. כדי לספק את הטיפול  הטוב ביותר, חשוב , קודם כל, לטפל גם בעצמכם.

לרשימת נופשונים הקש כאן

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה