יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  זכויות נפגעי אירוע מוחי

  אילו קצבאות מביטוח לאומי וקצבאות נלוות זכאי לקבל נפגע אירוע מוחי?

  עודכן לאחרונה:23/06/21

  האירוע המוחי ישפיע על חיי הנפגע ומשפחתו גם לאחר שיצאו מבית החולים. על מנת להקל על הטיפול ישנם מספר זכויות ושירותים שמסייעים להתמודד עם המצב גם מהבחינה הכלכלית וגם מהבחינה הנפשית.

  אילו קצבאות מביטוח לאומי זכאי לקבל נפגע אירוע מוחי?

  • קצבת נכות של ביטוח לאומי– ניתנת למי שעקב נכותו יכול להשתכר לפחות חצי ממה שהשתכר לפני האירוע. מתן הקצבה תלוי בבדיקה של ועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות של הנפגע.
  • קצבת שירותים מיוחדים של ביטוח לאומי– ניתנת לחולים עד גיל פרישה, שזקוקים לעזרה והשגחה של אדם אחר במהלך חיי היום-יום. קצבה זו יכולה להינתן יחד עם קצבת הנכות, במידה ואחוז הנכות הוא מעל 60 אחוז, אך לא תינתן לחולים שנמצאים עדיין במוסד שדואג לצורכיהם.
  • קצבת ניידות של ביטוח לאומי– גמלה שמעניקה הטבות לנפגעים שסובלים מבעיות נוירולוגיות שמגבילות אותם בניידות (נהיגה, הליכה) ועדיין לא הגיעו לגיל פרישה. המענקים ניתנים בצורת הנחות או הלוואות לרכישת רכב ואביזרים מיוחדים. גובה הקצבה והמענקים ניתנים בהתאם לאחוזי הניידות שקובעת הוועדה לניידות. אלו שאינם קונים רכב, יקבלו קצבת ניידות חודשית שנקבעת בהתאם למספר תנאים כגון שיעור המוגבלות בניידות או משכורתו של הנפגע. בנוסף, בתחומי הניידות ניתנות הטבות נוספות, בהן תו חניה לנכה והנחה של 30 אחוזים בנסיעה בתחבורה ציבורית.
  • גמלת סיעוד של ביטוח לאומי- גמלה לקשישים הזקוקים לעזרה או להשגחה, הניתנת בשירותים בעין- במכסת שעות טיפול שאותן ניתן להמיר בסל שירותים כמו שעות טיפול, לחצן מצוקה, מרכז יום וכו'.

  אילו הטבות נלוות זכאי לקבל נפגע אירוע מוחי?

  בנוסף לקצבאות, נפגעי אירוע מוחי זכאים להנחות והקלות בתשלומים שונים ולשירותים מסוימים בחינם. חשוב לציין שכל ההטבות ניתנות בהתאם לאחוזי הנכות של הנפגע ודורשות את אישורן של הוועדות הרפואיות השונות.

  • מסים ותשלומי חובה- נפגעי אירוע מוחי זכאים לפי חוק להנחה בתשלומי הארנונה לרשויות המקומיות וכן לפטור ממס הכנסה ומס רכישה. בנוסף, ניתנות הקלות בתשלומי הביטוח הלאומי, בהתאם ליכולתו של הנפגע להתפרנס.

  הטבות ציבוריות :

  • משרד הבינוי והשיכון מעניק לנפגעי אירוע מוחי סיוע בשכר הדירה, בדירה ציבורית או פרטית, וכן להנחה בזמן רכישת דירה ציבורית (עמידר, עמיגור וכד').
  • משרד הרווחה מעניק הנחות לשיחות טלפון והתקנת טלפון קווי.
  • משרד המסחר והתעשייה מסייע במתן אישורים למטפלים זרים,
  • מנהל מקרקעי ישראל מעניק פטור או הנחה מדמי הסכמה למנהל.

  כיצד יוכלו נפגעי אירוע מוחי לקבל את הזכויות המגיעות להם?

  כאמור, כל קצבה מותנית באופן הפגיעה וגובהה מותנה באחוזי הנכות הנקבעים ע"י הוועדות השונות בביטוח לאומי. לכן, לקראת סיום תהליך השיקום יש לגשת לוועדות אבחון ולדאוג לכל המסמכים מבית החולים שיעידו על מצב הנפגע. מכיוון שרוב הנפגעים יתקשו לעשות זאת בעצמם, כדאי למנות בן משפחה מטפל עיקרי שידאג לרכז את כל הניירת. את המסמכים יש להגיש לביטוח הלאומי, שיידון בבקשה ויחליט אלו הקלות מגיעות לנפגע. במידה ואינכם מרוצים מגובה הקצבאות שקבלתם, ניתן להגיש ערעור. ניתן להיעזר בעובדת סוציאלית באזור המגורים או בבית החולים בתהליך הגשת הבקשות.
  חשוב לציין שתהליך ההגשה יכול להימשך מספר חודשים. כך, למשל, הזכאות לקצבת נכות תחל רק 90 יום לאחר האירוע המוחי והגשת המסמכים.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן