יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  זכויות נפגעי אירוע מוחי

  אילו קצבאות מביטוח לאומי וקצבאות נלוות זכאי לקבל נפגע אירוע מוחי?

  עודכן לאחרונה:20/08/23

  האירוע המוחי ישפיע על חיי הנפגע ומשפחתו גם לאחר שיצאו מבית החולים. על מנת להקל על הטיפול ישנם מספר זכויות ושירותים שמסייעים להתמודד עם המצב גם מהבחינה הכלכלית וגם מהבחינה הנפשית.

  אילו קצבאות מביטוח לאומי זכאי לקבל נפגע אירוע מוחי?

  קצבת נכות של ביטוח לאומי משולמת לאדם הזכאי לאחוזי נכות ואשר כושרו להשתכר הצטמצם. הקצבה משולמת עד גיל פרישה והזכאות יכולה להתבטא בקצבה חודשית או בשיקום מקצועי. לא ניתן לקבל קצבת נכות כללית אם הוועדה בביטוח לאומי לא אישרה די אחוזי נכות וצמצום בכושר העבודה. גם שיעור (גובה) הקצבה נקבע בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו.

  – בחינת הזכאות לקצבת נכות: במסגרת בחינת הזכאות לקצבת נכות כללית, יקבעו דרגת הנכות הרפואית (באחוזים), תוקפה ומשכה –  זמנית או קבועה (לצמיתות). הקביעה נעשית בוועדה על ידי רופא מומחה בתחום הנוירולוגי הבוחן את מצבו הרפואי של נפגע השבץ המוחי, יחד עם בדיקה רפואית ולאור ממצאים רפואיים קיימים, ומגיע למסקנה בדבר דרגת הנכות.התהליך לבחינת הזכאות כולל שני שלבים: קביעת אחוזי נכות (דרגת נכות), קביעת אי כושר עבודה/ אובדן כושר עבודה. אם נקבע אי כושר עבודה מעל 50%, יקבע גובה קצבת הנכות. אם לא נקבע אי כושר עבודה ב50%, תיבחן אפשרות לשיקום מקצועי, ובכל אופן לא תהיה זכאות לקצבת נכות

  למבוטחים שעברו שבץ מוחי, ובנוסף סובלים ממחלות או ליקויים אחרים, תיקבע נכות משוקללת שתורכב מכל הליקויים.

  על מנת שתיקבע זכאות לקצבת נכות, נדרשים שני תנאים מרכזיים:

  1. זכאות לדרגת אי כושר (אובדן כושר עבודה). לצורך אובדן כושר עבודה יש להוכיח פגיעה של 50% ביכולת להשתכר ולעבוד.
  2. זכאות לנכות רפואית כללית בשיעור של 60% לפחות, או 40% משוקלל (ובתנאי שליקוי אחד הוא בשיעור של 25% לפחות), או 50% לפחות לעקרת בית.

  לעתים נקבעת נכות רפואית, אך מוחלט כי אין זכאות לקצבת נכות. במקרים אלו, ייתכן וניתן לקבל הטבות אחרות בגין הנכות הרפואית, שאינן מותנית בזכאות לקצבה, עליהן תוכלו לקרוא בעמוד 'הטבות נוספות לזכאי נכות רפואית'.

  לאחר קבלת זכאות לאחוזי נכות, ועד שתיקבע זכאות/אי-זכאות לקצבת נכות ויחל תשלום הקצבה, ניתן לבדוק אם קיימת זכאות להבטחת הכנסה.

  קצבת שירותים מיוחדים של ביטוח לאומי– ניתנת לחולים עד גיל פרישה, שזקוקים לעזרה והשגחה של אדם אחר במהלך חיי היום-יום. קצבה זו יכולה להינתן יחד עם קצבת הנכות, במידה ואחוז הנכות הוא מעל 60 אחוז, אך לא תינתן לחולים שנמצאים עדיין במוסד שדואג לצורכיהם.
  קצבת ניידות של ביטוח לאומי מעניקה הטבות לנפגעים שסובלים מבעיות נוירולוגיות שמגבילות אותם בניידות (נהיגה, הליכה) ועדיין לא הגיעו לגיל פרישה. המענקים ניתנים בצורת הנחות או הלוואות לרכישת רכב ואביזרים מיוחדים. גובה הקצבה והמענקים ניתנים בהתאם לאחוזי הניידות שקובעת הוועדה לניידות. אלו שאינם קונים רכב, יקבלו קצבת ניידות חודשית שנקבעת בהתאם למספר תנאים כגון שיעור המוגבלות בניידות או משכורתו של הנפגע. בנוסף, בתחומי הניידות ניתנות הטבות נוספות, בהן תו חניה לנכה והנחה של 30 אחוזים בנסיעה בתחבורה ציבורית.
  גמלת סיעוד של ביטוח לאומי- גמלה לקשישים הזקוקים לעזרה או להשגחה, הניתנת בשירותים בעין- במכסת שעות טיפול שאותן ניתן להמיר בסל שירותים כמו שעות טיפול, לחצן מצוקה, מרכז יום וכו'.

  קבלת הגמלה נקבעת על פי קריטריונים של מידת התלות והתפקוד העצמאי של המטופל ובהתאם לגובה ההכנסה של המטופל ובן/ בת הזוג מקצבאות/ מקורות הכנסה נוספים. מי ששכרו גבוה מ-15,827 ליחיד לחודש, או מ- 23,740 לזוג לחודש, לא יימצא זכאי לגמלת סיעוד כלל.

  אילו הטבות נלוות זכאי לקבל נפגע אירוע מוחי?

  בנוסף לקצבאות, נפגעי אירוע מוחי זכאים להנחות והקלות בתשלומים שונים ולשירותים מסוימים בחינם. חשוב לציין שכל ההטבות ניתנות בהתאם לאחוזי הנכות של הנפגע ודורשות את אישורן של הוועדות הרפואיות השונות.

  • מסים ותשלומי חובה- נפגעי אירוע מוחי זכאים לפי חוק להנחה בתשלומי הארנונה לרשויות המקומיות וכן לפטור ממס הכנסה ומס רכישה. בנוסף, ניתנות הקלות בתשלומי הביטוח הלאומי, בהתאם ליכולתו של הנפגע להתפרנס.

  הטבות ציבוריות :

  • משרד הבינוי והשיכון מעניק לנפגעי אירוע מוחי סיוע בשכר הדירה, בדירה ציבורית או פרטית, וכן להנחה בזמן רכישת דירה ציבורית (עמידר, עמיגור וכד').
  • משרד הרווחה מעניק הנחות לשיחות טלפון והתקנת טלפון קווי.
  • משרד המסחר והתעשייה מסייע במתן אישורים למטפלים זרים.
  • מנהל מקרקעי ישראל מעניק פטור או הנחה מדמי הסכמה למנהל.

  כיצד יוכלו נפגעי אירוע מוחי לקבל את הזכויות המגיעות להם?

  כאמור, כל קצבה מותנית באופן הפגיעה וגובהה מותנה באחוזי הנכות הנקבעים ע"י הוועדות השונות בביטוח לאומי. לכן, לקראת סיום תהליך השיקום יש לגשת לוועדות אבחון ולדאוג לכל המסמכים מבית החולים שיעידו על מצב הנפגע. מכיוון שרוב הנפגעים יתקשו לעשות זאת בעצמם, כדאי למנות בן משפחה מטפל עיקרי שידאג לרכז את כל הניירת. את המסמכים יש להגיש לביטוח הלאומי, שיידון בבקשה ויחליט אלו הקלות מגיעות לנפגע. במידה ואינכם מרוצים מגובה הקצבאות שקבלתם, ניתן להגיש ערעור. ניתן להיעזר בעובדת סוציאלית באזור המגורים או בבית החולים בתהליך הגשת הבקשות.
  חשוב לציין שתהליך ההגשה יכול להימשך מספר חודשים. כך, למשל, הזכאות לקצבת נכות תחל רק 90 יום לאחר האירוע המוחי והגשת המסמכים.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת רפואית או משפטית או תחליף לייעוץ רפואי או משפטי.

  פורסם: 18.12.2011

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן