ייעוץ חינם וקביעת תור

  1-700-700-204  *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

  התנדבות

  לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

  זכויות ושירותים לזקן בודד

  כ-5% מהזקנים בישראל מוגדרים בודדים. משרד הרווחה שם לו כעדיפות לסייע לאותם זקנים בודדים בעזרת שירותים עירוניים תומכים

  עודכן לאחרונה:28/10/20

  מיהו זקן בודד?

  כחמישה אחוזים (על פי נתוני מכון ברוקדייל) מאוכלוסיית הזקנים בארץ הם זקנים בודדים ללא משפחה (בני זוג/ ילדים). אוכלוסייה זו מהווה 37% מאוכלוסיית הזקנים המוכרים בשירותי הרווחה. במצבים קיצוניים, עקב נתק במשפחה או מגורים בחו"ל, שירותי הרווחה והמשרדים הממשלתיים יתייחסו לזקן כאל זקן בודד גם כאשר יש לו משפחה. זקנים בודדים נמצאים בסיכון להזנחה, הם חשופים לניצול כלכלי של הסביבה ושל ספקי שירות.

  תמיכה של חברים ושכנים

  זקנים בודדים רבים בונים לעצמם מערכות תמיכה בשכונות מגוריהם. שכנים וחברים, קהילות בתי כנסת וחברים ממסגרות שונות מתגייסים לעתים קרובות לעזרת הזקנים הבודדים. אלה מסייעים לזקן הבודד בעיתות משבר ובמיצוי זכויות מול הגורמים ברשויות. מציאת מערכות תמיכה באזור המגורים היא צעד חיוני וחשוב עבור הזקן הבודד לצורך שמירה על תפקודו העצמאי ועל מנת להבטיח לו איכות חיים מירבית. עם זאת,חשוב שכל אדם זקן, ללא משפחה קרובה ומטפלת, יפנה לשירותי הרווחה ויהיה בקשר רציף עם העובד/ת הסוציאלי (עו"ס) האזורית שלו.

  שירותי הרווחה המסייעים לזקן הבודד

  בשנים האחרונות, משרד הרווחה שם לו כעדיפות ראשונה לסייע לזקנים בודדים בעזרת שירותים עירוניים תומכים. הרשויות המקומיות מספקות מענה לצרכים החברתיים של הזקן הבודד ומפתחות שירותים שיסייעו לו בשמירה על עצמאות בחיי היום-יום שלו. מרכזי יום לקשיש ושירותי קהילה תומכת הם דוגמה למתן מענה לצורכי הזקן הבודד בתפקודו היום-יומי, וההתמודדות עם משימות מורכבות של טיפול אישי וניהול משק בית. בנוסף, קיים סיוע סוציאלי לזקנים בודדים שנמצאים במצב סוציו-אקונומי קשה.

  כאמור, זקנים בודדים מהווים קבוצת סיכון למצבים של הזנחה, התעללות וניצול כלכלי. שילוב הזקן הבודד במערכת השירותים החברתיים העירוניים הוא מהלך חיוני וחשוב לצורך מעקב אחר מצבו הבריאותי והנפשי של הזקן ולצורך מניעת התעללות והזנחה.

  משרד הרווחה מסייע בפנייה למסגרות דיור מוגן ציבורי ומשתתף במימון מגורים בבית אבות לעצמאים/ תשושים לזקנים בודדים (בין היתר) לפי מבחן הכנסות  (ראה מאמר על אפשרויות הדיור השונות לאוכלוסייה המבוגרת).

  גמלת חוק סיעוד

  המוסד לביטוח לאומי עורך מבחן תלות לבדיקת הזכאות לגמלת חוק סיעוד.

  היות הזקן בודד וללא משפחה מהווה נקודת זכות חשובה בבדיקת הזכאות. גמלת חוק סיעוד נועדה לעזור לזקנים הגרים בביתם לשמור על עצמאותם בעזרת סל שירותים הכולל, בין היתר, לחצן מצוקה, ביקורים במרכז יום לקשיש, וטיפול בבית על ידי מטפלת.

  מומלץ לבנות ביחד עם העו"ס תכנית טיפול המשלבת טיפול ביתי עם ביקור במרכז יום לקשיש. תכנית כזו מאפשרת לזקן לקבל את העזרה שהוא זקוק לה ולהיות בקשר רציף עם אנשי מקצוע מטפלים. מומלץ לכל זקן, ובעיקר לזקן בודד להיעזר בלחצן מצוקה.

  ייפוי כוח ואפוטרופסות

  במקרים של מחלה או קשיים תפקודיים, נאלצים הזקנים הבודדים להיעזר באדם זר, בגוף או חברה שיתמנו כמיופי כוח או אפוטרופוסים. האפוטרופוס מופקד על שמירת ענייני גוף ורכוש. הוא מטפל ברכושו של הזקן ודואג לשמירה על האינטרסים שלו ועל איכות הטיפול האישי והרפואי בו. לעתים, הצורך במינוי כזה נוצר באופן פתאומי בעקבות אשפוז, מחלה או מעבר לבית אבות.

  מומלץ מאוד לאדם הזקן לתכנן מבעוד מועד מה יעשה בבוא היום בו יצטרך למנות מיופה כוח או אפוטרופוס. ניתן לפנות לעמותת "יד ריבה" לקבלת ייעוץ משפטי בנושא.

  בית אבות לזקן הבודד

  משרד הרווחה נותן עדיפות לזקנים בודדים עצמאים או תשושים המבקשים סיוע במימון מגורים בבית אבות. זקנים הסובלים מירידה תפקודית ונמצאים במצב סיעודי או מוגדרים כתשושי נפש זכאים להשתתפות משרד הבריאות במימון סידור בבית אבות.

  הליך הגשת הבקשה למשרד הרווחה ולמשרד הבריאות הוא זהה

  שירותים נוספים לזקן הבודד- מתנדבים, עמותות

  המוסד לביטוח לאומי, שירותי הרווחה, עמותות שונות, מפעילים מערך מתנדבים השומרים על קשר עם זקנים בודדים הגרים בקהילה, באים לבקר אותם או יוצרים קשר טלפוני מדי שבוע. לפרטים ניתן לפנות לשירותי הרווחה המקומיים או למוסד לביטוח לאומי.

  כמו כן, בחגים, למשל בפסח, יש עמותות וגופים שונים, המארגנים ארוחות חג משותפות.

  שירותי קבורה לזקן הבודד

  הנפטרים העריריים אשר אין להם בישראל קרובי משפחה: הורה, בן, בת או בן זוג, זכאים להקמת מצבה על חשבון המוסד לביטוח לאומי.

   

   לייעוץ חינם בנושא, השאר את פרטיך   *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

   (תמונה להמחשה unsplash)