יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  זה"ב בגיל הזהב

  דגשים לזהירות בדרכים בגיל הזיקנה

  עודכן לאחרונה:26/11/20

  זה לא סוד שבמדינת ישראל אחוז הנפגעים וההרוגים בתאונות הדרכים גבוה במיוחד. תכניות רבות, תשדירים ופרסומות קוראים לנו לשמור על הבטיחות בדרכים בכל גיל, אך, עלינו לזכור שבגיל מבוגר יש לשים דגש רב יותר על הנושא עקב הנסיבות הייחודיות הכרוכות בגיל המתקדם.

  מדוע יש לשים דגש על נושא הבטיחות בדרכים עבור זקנים?

  נתונים סטטיסטיים מוכיחים כי אחוז הזקנים שנהרגים בתאונות דרכים גבוה בהרבה מאחוז ההרוגים בקרב פלחי אוכלוסייה אחרים. המספרים מראים כי, בממוצע, מספר הזקנים הנהרגים בתאונות מהווה כחמישית מכלל ההרוגים. מדובר בנתון מדאיג, במיוחד בהתחשב בעובדה שהזקנים מהווים בסה"כ 10 אחוזים מכלל האוכלוסייה.

  מה הופך את הזקנים לקבוצת סיכון לתאונות דרכים?

  עם הגיל חווים הזקנים ירידה באופן ביצוע פעולות שונות וכן ליקויים בחדות החושים. הראייה נוטה להיות פחות טובה וכך גם השמיעה, דבר שעלול לגרום לקליטה לא נכונה של תנאי השטח. מרחקים משתנים, קולות, כמו צפצפות, לא נשמעים בקלות כמו בעבר. בנוסף, יכולות הריכוז והיציבות נפגעות, דבר שגורם לנהג לסטות לעתים מהנתיב ועלול להוביל לתאונה או להתדרדרות הרכב מהכביש. גם הולך הרגל הזקן עלול להיפגע מהירידה בחדות החושים ומהתגובות היותר אטיות, ולחצות את הכביש מבלי לשים לב אם הכביש פנוי.

  מהם הדגשים שיש לשים לב אליהם בנושא זהירות בדרכים?

  את הדגשים שיש לשים לב אליהם ניתן לחלק לשלושת המקרים בהם הזקנים נמצאים בסיכון– מקרה בו הם הנהגים, מקרה בו הם נוסעים בתחבורה ציבורית ומקרה בו הם הולכי רגל. לנו, המטפלים בזקנים, הדגשים יכולים להיראות מובנים מאליהם ולעתים לא נרצה להעלות אותם ולגרום להורינו להרגיש כמו ילדינו. אך, חשוב לזכור שיש לחזור על הדגשים שכן הורינו נמצאים עכשיו בשלב של חייהם בו לעתים מצבם הבריאותי פחות טוב וחושיהם אינם חדים כבעבר. אולי אפילו חזרו אחרי שנים של נהיגה לפעולות כמו הליכה ברגל או נסיעה בתחבורה ציבורית, פעולות אליהן לא היו רגילים ושעל כן יש להסתגל לעשותן בזהירות המרבית.

  מהם הדגשים להולכי רגל?

  • הליכה על מדרכה– חובה ללכת על המדרכה ולא בצדי הכביש. בזמן הליכה על המדרכה יש להתרחק מהכביש ולהיזהר ממכוניות חונות, שכן אלה יכולות להתחיל לנסוע ונהגיהן לא מבחינים תמיד במי שהולך על המדרכה. כך הדבר גם עם רוכבי אופנוע שנוטים לנסוע על המדרכה. יש לשים לב למכשולים אפשריים בדרך מחשש לנפילות שהשלכותיהם לעת זיקנה עלולות להיות מרחיקות לכת.
  • חציית כביש- על מנת להימנע מסיכון במעבר חצייה, מומלץ לעבור את הכביש דרך גשר או מנהרה תת קרקעית. אם אין בנמצא גשר או מנהרה, או שלהולך הרגל הזקן קשה ללכת בהם, חובה לעבור במעבר חצייה אך ורק כאשר האור ירוק. במידה ואין גם מעבר חצייה, יש לבדוק היטב את השטח, להסתכל שמאלה ימינה ושמאלה ורק אז לחצות. חשוב לזכור שבשל ליקוי הראייה, אומדן המרחק עלול להתעוות ולכן כדאי לעבור את הכביש רק כשמזהים שהוא ריק לחלוטין. את הכביש יש לחצות כמובן בקו ישר ולא באלכסון וגם אם האור נהפך לפתע לאדום  יש להמשיך ללכת עד הקצה השני.
  • לבוש ועזרים– יש לחבוש גם בחוץ את כל מכשירי העזר, כגון מכשירי שמיעה או משקפיים. כמו כן, מומלץ ללבוש בשעות הלילה או בימים אפורים, בגדים זוהרים ובהירים ולהצמיד מחזירי אור לחפצים כמו תיק או אפילו מקל ההליכה.

  דגשים לנוסעים בתחבורה ציבורית

  • המתנה – בעת ההמתנה לאוטובוס, יש לעמוד בתחנה, הרחק מהכביש.
  • עלייה לאוטובוס – יש לעלות לאוטובוס רק לאחר שעצר בתחנה. כמו כן מומלץ להכין סכום מדויק לתשלום על מנת שהוריכם לא יעמדו ויחכו לעודף בזמן שהנהג מתחיל לנסוע. במקרה הצורך יש לפנות אל הנהג ולבקש להמתין עד שהזקן ישב במקומו בבטחה.
  • הנסיעה – יש לשבת במקומות השמורים לזקנים. במידה ואלה תפוסים, יש לאחוז במוט האחיזה. חשוב לזכור לא לעמוד במרכז אוטובוס כפול, שכן המפרק אינו שטח יציב.
  • ירידה מהאוטובוס – יש לרדת רק לאחר שהאוטובוס עוצר באופן סופי ובקשו מהנהג להמתין עד שהוריכם יסיימו לרדת. שימו לב למעקה שנמצא בצד המדרגות כדאי להיעזר בו. לאחר הירידה, אין לחצות את הכביש לפני האוטובוס או מאחוריו אלא לחכות עד שיצא מהתחנה. רק בשלב זה נוכל לראות את הכביש ולדעת בוודאות אם הוא פנוי לחצייה.

  דגשים לנהג הזקן

  • בטיחות– יש לחגור חגורת בטיחות בכל נסיעה (גם עירונית) ולוודא שגם הנוסעים האחרים עושים זאת. זקנים רבים לא תמיד מודעים לכך, שכן החוק לא היה קיים כשהיו צעירים יותר. כמו כן, יש לדאוג להורינו לרכב בטיחותי ככל האפשר, גם אם הם יתעקשו לשמור על הרכב הוותיק שלוקח אותם לכל מקום כבר שנים. בנוסף, חשוב להזכיר להם לעבור את בדיקות הראייה שהם מחויבים לעשות ובמידת הצורך, אם תרגישו כי הוריכם אינם כשירים לנהיגה, לא להתבייש לדבר אתם על כך .
  • איסורים- כמו בכל גיל, יש לשים דגש על איסור הנהיגה בזמן עייפות או לאחר שתיית אלכוהול. בנוסף יש לקחת בחשבון את ההשפעה של תרופות ולהימנע בכל תוקף מנהיגה לאחר נטילת תרופות שעלולות להרדים, להקהות את החושים וכד'.

  מהו הסיוע הניתן לנפגעי תאונות דרכים?

  משרד הרווחה וביטוח לאומי מעניקים זכאויות שונות לנפגעי תאונות דרכים ומשפחותיהם. במקרים של מוות, חלילה, מעניק משרד הרווחה סיוע למשפחה החל משלב הלוויה (סיוע בהסעות) ודרך התמודדות עם האבל. במקרים בהם נפגע הזקן, מסייע ביטוח לאומי בזכות קצבה שמטרתה לסייע לזקן שהפך מעצמאי לסיעודי בעקבות התאונה. כמו כן משלם ביטוח לאומי את הטיפול הרפואי. במקרה של הגבלה תפקודית שנוצרה בעקבות התאונה, ישנה אפשרות לבקש טיפול בבית דרך חוק סיעוד של הביטוח הלאומי למרות שגורם הפגיעה איננו קשור באופן ישיר לזקנה.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן