יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  התקפי לב בגיל הזיקנה

  הגיל הממוצע של חולים עם התקפי לב הוא 60. גילם של למעלה מ-70% מהנפטרים כתוצאה מהתקפי לב עולה על 70

  עודכן לאחרונה:05/10/21

  אנשים בגיל הזיקנה, חשופים יותר להתקפי לב, במידה והם מנהלים אורח חיים לא בריא הכולל תזונה לקויה, עישון ואי הקפדה על פעילות גופנית. אמנם, אין גיל בו אנו מוגנים לחלוטין מהתקפי לב, אבל בגיל המבוגר, התמותה מהתקפי לב גבוהה יותר.

  מהו התקף לב?

  התקף לב הוא אירוע של אוטם שריר הלב. הרפואה מתייחסת להתקפי לב כמצב חירום בו שריר הלב מת מחוסר חמצן. מצב זה נגרם מאספקה מוגבלת של דם שגורמת לחסימה בעורק . אם העורק נשאר סגור אותו אזור נמק ומאבד את יכולתו להתכווץ בצורה אפקטיבית. תהליך זה, עד למצב של נזק בלתי הפיך של השריר, לוקח דקות עד שעה לערך. לפעמים, אם בכל זאת קיימת הספקת דם מינימאלית דרך העורק, יכולות לחלוף אפילו שעות רבות עד להיווצרות הנמק.

  להתקף לב ישנם בדרך כלל סימנים מקדימים, כמו כאבים בחזה, קוצר נשימה ועייפות. הגיל הממוצע של חולים עם התקפי לב הוא 60 שנה, וגילם של למעלה מ-70% מהנפטרים מהתקפי לב עולה על 70 שנה.

  מה גורם להתקף?

  הנתונים הסטטיסטים מראים כי, במדינת ישראל עוברים כ-20,000 איש התקפי לב. אצל מרבית חולים אלה נמצאים גורמי סיכון למחלת לב, כמו: עישון, רמת כולסטרול גבוהה, לחץ דם וסוכרת או עודף משקל וחוסר בפעילות גופנית.

  מניעת התקפי לב

  התקף לב עלול להיגרם כתוצאה מהשמנה ומעישון, ועל כן, הימנעות מאכילת שומנים, ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע והימנעות מעישון עשויים לסייע במניעת התקף לב. גם הקפאין מקשה על זרימת הדם, ולכן רצוי להימנע משתיית קפה.

  לחץ נפשי בעבודה, בלימודים, במבחנים וכו' הוא גורם נוסף ומשמעותי שעלול לגרום להתקף לב. רקע תורשתי מגביר את הסיכון ללקות בהתקף לב.

  כדי למנוע התקף לב, חשוב להגיע במהירות לבית חולים במקרה של חשש להתקף.

  ישנם מספר תסמינים קלאסיים המופיעים לפני התקף לב – לרוב מרגישים לחץ או כובד או כאב או שריפה בקדמת בית החזה. באזור לא מוגדר היטב. לפעמים הכאב מקרין ליד שמאל, לשתי הכתפיים, ללסת התחתונה או למרכז הגב. לפעמים, מייד לאחר הכאב יופיע גם קוצר נשימה שלעתים עלול להתדרדר עד לבצקת ריאות ממש. התחושה הזאת מלווה לעתים קרובות בהזעה קרה, בבחילות ובהקאות ואפילו בשלשול. מאפיין נוסף להתקף לב, הוא הופעת התלונות האלו בפתאומיות.

  מחקרים שנעשו, מצאו כי מרגע הופעת התסמינים של התקף הלב, מבזבז החולה המון זמן יקר, בהמתנה בבית, בתקווה שהכול יעבור. הדבר בולט במיוחד אצל קשישים.

  טיפול רפואי במקרים של התקפי לב

  בבית החולים, יש אמצעים המאפשרים לפתוח את העורק באמצעות צינתור או להמיס את קריש הדם הגורם לחסימה של העורק, באמצעות תרופות. המטרה בטיפולים אלו היא לחדש את זרימת הדם, וכך להציל את שריר הלב. אם פתיחת העורק נעשית מעבר לזמן של שש שעות, מרבית הנזק כבר נעשתה והתועלת בחידוש זרימת הדם היא מזערית.

  האפשרות להמשיך ולתפקד אחרי התקפי לב נקבעת בראש וראשונה לפי מידת הנזק לשריר הלב. כיום, אצל מרבית חולי הלב, מידת הנזק לשריר הלב היא קטנה עד בינונית ומרביתם מסוגלים לחזור ולתפקד. ככל שהנזק נרחב יותר לשריר הלב, זקוק האדם לתרופות אשר מקטינות את העומס משריר הלב.

  שירותי הרפואה מציעים היום שורה ארוכה של תרופות היכולות להקטין את העומס משריר הלב, להקל על הרמה התפקודית ולאפשר לאנשים לחזור לאיכות חיים סבירה או אף לפעילות מלאה.

  חולים לאחר התקף לב נמצאים בסיכון מוגבר לפתח התקף לב נוסף, בעיקר בשנה הראשונה לאחר התקף הלב. ניתן להקטין במידה ניכרת ביותר את הסיכון על ידי תרופות המורידות את רמת כולסטרול, מייצבות את לחץ הדם, מייצבות סוכרת או מורידות עומס מהלב.

  טיפולים חדשניים בהתקפי לב

  בעשור האחרון נכנסו טיפולים חדשים שלא היו בעבר, כגון חומר כימי המוזרק לדם כדי להמיס את קריש הדם ולפתוח עורק שנסתם. תחום הבלונים והסטנטים (תומכנים) התפתח מאוד, ובישראל היום כמעט בכל בית חולים יש יחידת צנתורים.

  גם התרופות הניתנות לאורך זמן יעילות יותר, וכיום רוב החולים מקבלים 4-3 מהתרופות הבאות: אספירין (לדילול הדם), חוסמי בטא (להורדת דופק, לחץ דם ועומס על הלב), סטטינים (להורדת כולסטרול ושומנים) ואנגיוטקסין (להורדת יתר לחץ דם ושיפור תפקוד הלב). שילוב סוגי התרופות, שכולן כלולות בסל הבריאות, מעלה משמעותית את הסיכוי להישרדות".

  שירותים ספציפיים לחולים

  חוק ביטוח בריאות ממלכתי במדינת ישראל קובע כי חולים הלוקים בהתקף לב זכאים לשירותים שונים כהמשך לאשפוז ולזכויות כספיות.

  מימון החלמה

  שהייה בבית החלמה לאחר אירוע לב בתנאי בית מלון, עם השגחה רפואית צמודה, הדרכות והרצאות. קופות החולים וביטוחי הבריאות המשלימים מאפשרים לרוב שהות ארוכה יותר, בהשתתפות עצמית נמוכה יותר.

  תכניות שיקום

  פעילות גופנית בחדר כושר מיוחד לחולי לב בהשגחה רפואית בשילוב עם הדרכות, הרצאות וסדנאות בריאות למניעת מחלות לב חוזרות.

  שירותי רפואה מיוחדים וציוד רפואי

  השתתפות חלקית או מלאה במינוי למשדר קרדיולוגי (המסופק על ידי חברות פרטיות כמו שחל, נ.ט.ל.י, מוניטור ואחרות), והנחות ברכישת מכשור מיוחד למדידת לחץ דם וסוכר (מותנה באישור הרופא).

  עמותות לשירות חולי לב

  "יד ללב"– הקרן למניעת חולי לב, מספקת שירותי סיעוד ורפואה לאוכלוסיית הקשישים

  מרכז "עזרה למרפא", שבאמצעותה אפשר לשאול ציוד רפואי ושיקומי.

  אגודת "יד שרה" המעניקה בהתנדבות שירותי- בית המאפשרים לאנשים המתקשים בתפקוד יומיומי להמשיך ולחיות בביתם. באמצעות האגודה אפשר לשאול ציוד רפואי ושיקומי.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה unsplash)

  התקף לב

   יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן