למה חשוב להתנדב בזיקנה?

מחקרים מעלים כי התנדבות בזיקנה משפרת את הכושר הגופני ואת הזיכרון

עודכן לאחרונה:04/12/19

מאמר שפורסם בשנת 2016 בביטאון לגרונטולוגיה מגלה כי נשים אפרו-אמריקניות בנות 60+ שהתנדבו בבתי ספר יסודיים העצימו את הכושר הגופני שלהן בהשוואה לבנות גילן שלא עסקו בהתנדבות. יותר מזה, הן הצליחו לשמור על הכושר גם לאורך זמן. המתנדבות, מתברר, שרפו פי שניים קלוריות מאשר חברותיהן שלא התנדבו.

המחקר הראשון

המחקר, שנערך על ידי ארווין טאן מאוניברסיטת ג’ונס הופקינס, מקשר בין השקעת המדינה בתכניות קהילתיות ולאומיות לבין השקעה בבריאות הציבור.

לדברי טאן, “לגבי המתנדבים שלנו ההתנדבות בסיוע לילדים שיפרה גם את בריאותם, ממש כאילו עסקו בפעילות גופנית. לגבי הילדים, הם נהנו מחוכמת החיים היקרה מפז של המתנדבים”. טאן הוסיף, כי בזכות ההנאה שלהם מעבודתם עם הילדים, המתנדבים דיווחו כי בכוונתם להמשיך בהתנדבות גם בטווח הארוך, זאת בניגוד לתכניות אימון גופני מסורתיות, שבהן ההתמדה איננה מושגת בטווח הארוך.

המחקר השני

המחקר, שנערך ב-2006, הוכיח כי 15 שעות התנדבות בשבוע בבית ספר יסודי כמעט הכפילו את רמת הפעילות של המבוגרים, והותירו אותה ברמה גבוהה במשך שלוש שנים לפחות.

במחקר אחר שנערך באוניברסיטת ג’ונס הופקינס דווחו תוצאות דומות גם ביחס לשיפור הכושר הקוגניטיבי של המתנדבים. הדבר התבטא הן בשיפור הזיכרון והן ביכולת הביצועית של הנבדקים, גם הם מתנדבים בעזרה לתלמידי בית ספר יסודי. לדברי עורכת המחקר, מישל קרלסון, המבוגרים שבין המתנדבים, אשר הציגו את היכולת הנמוכה ביותר ביחס לזיכרון ולביצועים לפני תחילת ההתנדבות, הם אלה שהפיקו את מירב התועלת מההתנדבות והוכיחו את השיפור המשמעותי ביותר ביכולת הקוגניטיבית והביצועית בתום המחקר.

משני המחקרים עולה כי, מעבר לתועלת המוכחות של מעורבות קהילתית ויצרנות של המבוגרים בשנות הפרישה שלהם, יש להתנדבות גם תועלות בתחום הקוגניטיבי והגופני.

לשימוש חינם במערכת למציאת מקום עבודה והתנדבות באתר מוטק’ה לבני 60+.

ייעוץ חינם וקביעת תור*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך