יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  התמודדות עם סוכרת בגיל זיקנה

  הסוכרת ניתנת לטיפול לא רק בעזרת האינסולין והתרופות, אלא גם בעזרת שמירה על אורח חיים בריא בתחומים שונים

  עודכן לאחרונה:22/09/20

  מחלת הסוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם כיום. בישראל עצמה חולים בה למעלה מ-400,000 איש. עם השנים התפתחו מספר טיפולים שגורמים לחולים להתמודד טוב יותר עם המחלה אך מחייבים אורח חיים מעט שונה, שתלוי בלקיחת תרופות תמידית ובטיפולים תכופים. על מנת להקל על חיי החולים, ישנם מספר טיפים שעשויים לעזור.

  מהי סוכרת?

  מחלת הסוכרת היא מחלה בה ריכוז הסוכר בדם גבוה ועלול לגרום לסיבוכים שעלולים להוביל בהמשך להיווצרותן של מחלות כגון טרשת עורקים או התקפי לב וכן לפגיעה בתפקודי איברים שונים כמו הכליות, העיניים והרגליים (סוכרת היא הגורם הראשון לכריתת רגל).

  ישנם שלושה סוגים של סוכרת:

  • סוכרת נעורים, שבה הגוף לא מייצר אינסולין כלל. היא מתפתחת עד גיל 30 וחולים בה כ-10 אחוזים מהאוכלוסייה.
  • סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים) שבה הגוף מייצר כמות מועטה של אינסולין, או שהאינסולין אינו פועל באופן תקין לניתוב הגלוקוז דרך הקולטנים לתוך התאים. בסוג זה חולים קרוב ל-85 אחוז מחולי הסוכרת.
  • סוכרת הריונות הפוגעת ב-3 אחוזים מהנשים שנמצאות בהריון.

  בנוסף, ישנם מספר סוגי סוכרת נדירים שנגרמים עקב פגמים גנטיים או זיהומים.

  כיצד נראים חיי היום-יום של החולים?

  חיי היום-יום של החולים אינם שונים בהרבה מחייהם של אלו שלא חולים במחלה – הם יכולים בד"כ לתפקד ולעשות כל דבר. יחד עם זאת, הם מחויבים לבצע טיפולים שונים, חלקם באופן יומי ולעתים אף מספר פעמים ביום. מטרתם של הטיפולים היא לשמור על איזון רמת הסוכר בגוף. במקרים של סוכרת נעורים, נאלצים החולים להזריק לעצמם אינסולין בזמנים קבועים, שכן הגוף לא מייצר הורמון זה. במקרה של סוכרת מסוג 2, מומלץ לחולים לנהל אורח חיים בריא יותר שיכלול שמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית, תוך כדי מתן תרופות שמטרתן, להוריד את רמת הסוכר או לייעל את פעילות האינסולין ולחזק את רמתו בדם. תרופות אלה אינן מכילות אינסולין. האינסולין יינתן לחולי סוכרת מסוג 2 רק במקרה והתרופות והטיפול התזונתי לא ישפרו את בריאות החולה במידה הנדרשת.

  טיפים להתנהלות יום-יומית עם המחלה

  כאמור, אחד הדברים המוסכמים ביותר בעולם הוא שהסוכרת ניתנת לטיפול לא רק בעזרת האינסולין והתרופות, אלא גם בעזרת שמירה על אורח חיים בריא בתחומים שונים. ניתן להציע לחולים מספר טיפים בעניין השמירה על אורח החיים הבריא:

  • תזונה– תזונה נכונה חשובה תמיד, אך במקרים רבים היא עשויה לשמור על רמת סוכר נמוכה ולמנוע התפתחותה של סוכרת מסוג 2.
  1. חשוב לאכול מאכלים לא משמינים, שכן שמירה על המשקל תסייע לגוף לנצל את האינסולין באופן הטוב ביותר. מאכלים מומלצים – פירות, ירקות, דגנים וסיבים תזונתיים מחיטה מלאה, אורז מלא וכד'. מומלץ להימנע ממאכלים עם פחמימות פשוטות כגון לחם לבן, אורז לבן וכן להימנע משתיית אלכוהול.
  2. מומלץ להתאים את שעת הארוחה לשעת לקיחת האינסולין.
  3. מומלץ לאכול ארוחות קטנות, כדי לא לגרום להפרשה מוגברת של אינסולין.
  4. כדאי תמיד לקחת חטיפים או מזון אם החולה לא נמצא בבית, למקרה שיסבול לפתע מרמת סוכר נמוכה.
  1. מומלץ לבצע אותה בשעה קבועה כך שרמת האינסולין בדם ובתאי האגירה תהיה דומה.
  2. חשוב לזכור שאין לבצע פעילות בזמן שיא של פעילות האינסולין וכי את האינסולין יש להזריק לשרירים שאינם משתתפים במאמץ. מומלץ להתייעץ עם רופא לבניית תכנית הפעילות.
  3. יש להקפיד על שתייה ולשאת חטיף קטן למקרה של ירידה ברמת הסוכר.
  • הקפדה על נטילת תרופות מחוץ לבית –  יש להקפיד על נטילת התרופות בזמן ולדאוג לקחת אותן אתנו גם כאשר יוצאים מהבית לעבודה או טיול.
  1. מומלץ לקחת תמיד קצת יותר תרופות מהכמות הנדרשת, ליתר בטחון.
  2. ערכת גלוקוגן – ערכה להזרקת גלוקוז במקרה של ירידה ברמת הסוכר. במקרה זה החולה יסבול מדופק מואץ ומומלץ שבן משפחה אחר ידאג להזרקה.
  3. תיק נשיאה – את כל התרופות, ערכת העזרה הראשונה וכד', לא כדאי ובטח שלא נוח לסחוב ביד. כדאי לקנות תיק נוח ומרווח, עם עדיפות לכזה שיש בו מספיק כיסים מרופדים.
  • שמירה על הרגליים – "רגל סוכרתית" היא אחד הסיבוכים הנפוצים אצל חולי סוכרת. ברגל עלולים להיווצר כיבים שבמידה ואינם מטופלים יכולים להוביל חלילה לקטיעה.
  1. דאגו לבדוק כל כמה ימים את כפות רגליכם ושימו לב האם יש שינוי בצבע, שלפוחיות, חתך או דימום שלא היה שם קודם. במידה ואתם רואים משהו חשוד – פנו מיד לרופא, גם אם מדובר בחתך קטן.
  2. שמירה על היגיינה –  נגבו היטב את הרגליים, גם בין האצבעות, למניעת פטריות.
  3. שמירה על טמפרטורת הרגליים – אל תלכו יחפים וכן אל תחממו את כפות הרגליים ליד תנור, כדי למנוע כוויות.
  4. בקניית נעליים, בחרו את הנעליים הנוחות ביותר, גם אם הן קצת פחות יפות מאלו שתרצו. עדיף להתפשר על האופנה מאשר על לחץ בכפות הרגליים, שעלול לגרום לפצעים.

  מחלת הסוכרת היא מחלה שבד"כ אינה ניתנת לריפוי, אך ניתן לחיות אתה ולנהל אורח חיים תקין לחלוטין אם רק מקפידים על לקיחת תרופות וניהול אורח חיים בריא, שעשוי להוביל לחיים מתוקים.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.
  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן