יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  התמודדות עם הורים אגרנים

  אגרנות כפייתית הינה תת-סוג של הפרעה טורדנית-כפייתית

  עודכן לאחרונה:24/08/23

  מהי אגרנות כפייתית?

  אגירה– איסוף, צבירה של מוצרים שלרוב אין בהם שימוש.

  תיאור ההפרעה– בשלבים הראשונים של ההפרעה האדם החולה מודע לה והוא מחפש הצדקות שונות להתנהגותו. נוכל לשמוע ממנו משפטים כגון: "אני זקוק לחפץ מסוים", או "אזדקק לכך בעתיד" או שנשמע הבטחה שבהמשך הוא יסדר את החפצים הנאגרים. אולם במשך הזמן האדם החולה מפסיק להצטדק ומרגיש שהתנהגותו סבירה.

  רובנו רוכשים מדי פעם חפצים שלא ממש ישרתו אותנו, אולם, אנשים הסובלים מאגירה כפייתית אינם יכולים להיפרד מאותם חפצים בלתי שימושיים עבורם, גם כשברור להם שהחפצים חסרי ערך עבורם. לרובם סדר כפייתי מסוים שבו הם מניחים את חפצי האגירה שלהם. לאף אחד אסור לגעת בחפציהם או לשנות את הסדר שבו הם מונחים. הדחף האובססיבי לאגרנות וחוסר היכולת לזרוק חפצים חסרי ערך או לפחות לעשות בהם סדר דומה במידה מסוימת להתמכרות לסמים או לאלכוהול.

  ההתנהגות וההרגלים של אנשים האוגרים חפצים יכולים לגרום ל"שיתוק" מפעילות יום-יומית, והם עשויים להיות מבודדים בבתיהם. הם אינם מסוגלים לארח אנשים או אפילו לאפשר לטכנאי להיכנס לביתם, בגלל הבושה הרבה שהם ירגישו אם מישהו יראה את הבלגן, או, לחילופין, מתוך חשש שהנכנס ידרוש מהם לעשות סדר או שיסדר משהו בעצמו.

  בגיל הזיקנה, אשר עשוי להביא איתו את הצורך להתמודד עם משברים שונים ללא קשר לאישיות זו או אחרת, מצבם של ה"אגרנים" עשוי להחמיר. הזקן "האגרן" שזקוק למטפלת לה הוא זכאי דרך "חוק סיעוד", לא יאפשר לה לערוך ניקיון וסדר בדירתו, וזאת מתוך הנחה שתהיה מטפלת שתסכים להיכנס לדירה. ברור מאליו שגם העסקת עובדים זרים היא בלתי אפשרית במקרה זה. גם אנשי מקצוע אחרים כגון: עובדים סוציאליים, רופאים, אחיות שצריכים להגיע לביקורי בית אצל הקשיש עשויים להתקשות להיכנס לדירה של אספן כפייתי וכתוצאה מכך הטיפול באדם עשוי להיפגע. לעתים התופעה עלולה להוביל לסכנה ישירה לבריאות, למשל על העיתונים הישנים הנאגרים בדירה מצטברת קרדית העיתונים שעלולה לגרום למחלות ריאות.

  איך מתמודדים עם הורים אגרניים?

  ראשית, חשוב לאבחן את הבעיה אצל איש מקצוע (פסיכיאטר, פסיכוגריאטר), חשוב להבין מתי התחילה ההפרעה, האם היא תופעה חדשה (אז מומלץ להתייעץ עם גריאטר או פסיכוגריאטר) או תופעה שקיימת מאז ומעולם (אז כדאי להתייעץ עם פסיכיאטר).

  לאחר שאובחן שאכן להורה שלכם ישנה בעיה של אספנות כפייתית, קבלו את העובדה שהוא נתקל בקושי רציני ואינו יכול להתמודד עמו בעצמו. זכרו שמדובר בתופעה של הפרעה אישיותית שאינה בשליטתו של הנתון בה. אל תלכו נגד ההורה אלא חפשו פתרונות אחרים כגון:

  1. אל תסתירו את הבעיה אלא דברו עליה עם ההורה כך שהוא לא ירגיש אשמה על כך שאינו שולט בדחף לאגרנות כפייתית.
  2. אחת הסכנות הגדולות באספנות היא התפרצות של שריפה בדירה. צפיפות בדירה וחפצים המקשים על הניידות בדירה יכולים להוות גם סכנה לנפילות. דברו עם הוריכם ונסו לראות כיצד ניתן בדרך הטובה והמקובלת גם על ההורה למנוע סכנות אלו.
  3. עודדו את ההורה ללכת לפגישה אצל פסיכוגריאטר על מנת לבדוק אפשרויות לטיפול.
  4. גשו בעצמכם לשיחה עם פסיכיאטר או פסיכולוג כדי לקבל הסבר על המחלה ועצות והנחיות כיצד לנהוג בדרך הטובה ביותר עם ההורה.

  לתשומת לבכם, צריך להיות מאוד זהירים לגבי הנטייה לחשוב שההורה המבוגר סובל מאגרנות כפייתית. יש הבדל בין איסוף חפצים שונים כתחביב לבין אגרנות כפייתית שהיא תופעה מוקצנת מאד ועשויה להוות  סיכון לבריאות הזקן. כל עוד אין שום סכנה ממשית אובייקטיבית לבריאותו של ההורה אנו יכולים רק לדבר איתו ולנסות לעזור בסידור הבית. לעומת זאת, כשאנו חוששים לבריאותו הפיסית או הנפשית, יש לפנות לאיש מקצוע.

   

  פורסם: 27.5.2015

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן