יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  התאמת רכב ואביזרי נהיגה לאנשים עם מוגבלות

  מוגבלים בניידות שמקבלים גמלת ניידות יכולים לפנות בבקשה להיבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים לצורך התאמת רכב ואביזרי נהיגה

  עודכן לאחרונה:26/09/21

  מוגבלים בניידות שמקבלים מביטוח לאומי גמלת ניידות עשויים להיות זכאים להתאמת רכב ואביזרי נהיגה.

  מוגבל בניידות שסבור שעקב המגבלות הגופניות או מגבלות הנהיגה שלו הוא אינו יכול לנהוג או להשתמש ברכב שאושר לו על-פי הסכם הניידות או שהוא זקוק לאביזרים מיוחדים – יפנה אל מחלקת ניידות בסניף הביטוח הלאומי בו הוא מטופל ויגיש בקשה להיבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים לשם קביעת "רכב מיוחד" ואביזרים מיוחדים שיענו על מגבלותיו. הבקשה תופנה למכון הרפואי באמצעות פקיד תביעות ניידות.

  ה"רכב המיוחד" והאביזרים המיוחדים שהמכון המליץ עליהם, יאושרו למוגבל בניידות רק לאחר שפקיד התביעות יקבל את המלצת המכון.

  הוועדה להתאמת רכב (ועדה לגודל רכב)

  בסמכות הוועדה להתאמת רכב להמליץ על כלי רכב לאנשי עם מוגבלות שזכאים לגמלת ניידות. בהתאם להמלצת הוועדה ייקבע כלי הרכב המתאים ביותר והזול ביותר, כולל אביזרי נהיגה מתאימים. לפני הפנייה לוועדה על הפונה להתעדכן לגבי הרכב המייצג שנקבע לגביו על ידי הביטוח הלאומי כחלק מגמלת הניידות.

  פנייה לוועדת התאמת רכב

  הפנייה לוועדה נעשית אך ורק באמצעות מחלקת ניידות בביטוח הלאומי. ניתן להגיש בקשה להיבדק בוועדה בעת הגשת טופס התביעה להטבות בניידות לביטוח הלאומי או לפנות למחלקת ניידות בסניף המטפל בבקשת הפניה לבדיקה בוועדה.

  לאחר קבלת הפנייה היא מועברת מהביטוח הלאומי למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. מחלקת התאמת רכב במכון תזמן את הפונים לבדיקה באמצעות הדואר.

  מה צריך להביא לוועדה?

  כאשר מגיעים לוועדה יש להצטייד במסמכים הבאים:

  תעודה מזהה עם תמונה

  מסמכים רפואיים עדכניים

  אביזרי עזר קבועים (פרוטזות, ציוד חמצן, קביים, הליכון וכדומה).

  פונים שמשתמשים בכיסא גלגלים סטנדרטי או ממונע צריכים להגיע איתו וכן להביא אישור ממשרד הבריאות על רכישת כסא הגלגלים, מפרט טכני, דוח פיזיותרפיסט.

  בדיקות במסגרת פנייה לוועדה בבקשת התאמת רכב כנהגים

  על מי שפונה לוועדה בקשה להתאמת רכב כנהג לעבור בדיקה לכשירות רפואית לנהיגה ובדיקה במכשיר אינדיקטור להתאמת אביזרי נהיגה על ידי מומחים ורופאי כשירות נהיגה. הבדיקה כרוכה בתשלום אגרה.

  הטיפול בפנייה

  תוך 30 יום מיום כינוס הוועדה יישלח פרוטוקול לפונים וביטוח הלאומי. עם קבלת הפרוטוקול על הפונים לפנות לסניף הביטוח הלאומי בו הם מטופלים לבירור מימוש הזכויות.

  ניתן לערער על ההחלטה בפני ועדת השגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים בתוך 60 יום מיום קבלת הפרוטוקול. מכתב ההשגה יוגש דרך ביטח לאומי.

   

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן