לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

הסכנה שבעישון- דגשים לאוכלוסיית הזקנים

הסכנות שבעישון עבור בני גיל הזהב וכיצד לסייע להם בתהליך הגמילה

מאת:  אדוה בובליל/ משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-22/05/19
א א א
נושאים:
תקציר:נזקי העישון המצטברים באים לידי ביטוי לרוב בגיל המבוגר. זקנים נוטים להניח כי "מאוחר מדיי" להפסיק לעשן בגיל זה אולם, להפסקת העישון ישנן השלכות חיוביות קריטיות על האוכלוסייה הזקנה. כיצד ניתן, אם כן, לסייע לזקן להפסיק לעשן?

כיצד העישון מקצר את החיים?

עישון מגיל צעיר ובאופן קבוע מגדיל משמעותית את הסיכון לחלות במחלות לב, במחלות ריאה ובסרטן. כמחצית מהמתחילים לעשן בגיל צעיר יחלו במחלות הקשורות בעישון בהמשך חייהם. מחקרים מצביעים על כך שתוחלת החיים אצל מעשנים קצרה בכשמונה עד עשר שנים מתוחלת החיים אצל לא מעשנים. הדבר נכון גם עבור מי שאינו מעשן "כבד" במיוחד, וגם עישון ממוצע של קופסת סיגריות אחת ביום עלול להוביל לתוצאות אלה.

עישון ומחלות לב

עישון גורם למחלות לב חריפות וקטלניות אצל גברים ונשים. בין מחלות אלה- מחלת כלי דם טרשתית המעלה משמעותית את הסיכון למחלת לב כלילית ולאוטם שריר הלב ("התקף לב"); לאירועים מוחיים; להתקפים איסכמיים (תסמינים הדומים לשבץ מוחי); ולמחלות כלי דם פריפריאליות.

עישון וסרטן

הוכח באופן ודאי כי עישון מעלה פי שלושה ויותר את הסיכון לתחלואה בסוגים שונים של מחלת הסרטן, כגון סרטן הריאה, הלוע, הפה, הוושט ושלפוחית השתן. התפתחות סוגים נוספים של מחלת הסרטן, ביניהם סרטן הלבלב, הקיבה, הכליה והרחם, נקשרו אף הם בעישון, אם כי לא באופן ודאי.

עישון ומחלות בדרכי הנשימה

כ-90-85 אחוז מהסובלים ממחלות חסימתיות כרוניות בדרכי הנשימה (ברונכיטיס כרונית ונפחת הריאה) סובלים מכך כתוצאה מעישון. בין 15 ל-25 אחוזים מהמעשנים (כתלות בכמות העישון) יפתחו מחלות אלה. אצל הסובלים ממחלות אלה, כמו גם אצל מעשנים שאינם סובלים מהן, גדל הסיכון לחלות בדלקת ריאות, העלולה לגרום למוות בעיקר בקרב האוכלוסייה הזקנה.

דגשים לגבי עישון וזיקנה

עישון מעלה את אחוזי התמותה בייחוד בגיל המבוגר, כיוון שנזקיו מצטברים לאורך שנים. סקרים מראים כי אחוז גבוה מהמעשנים באוכלוסייה הזקנה אינם מפסיקים לעשן כיוון שהם סבורים כי הפסקת העישון בגילם כבר לא תועיל. חשוב לזכור כי הפסקת העישון מועילה לבריאות בכל גיל ואף חשובה וקריטית לבריאות בני הגיל המבוגר. נזקי העישון אמנם מצטברים, אולם, הפסקת העישון תקטין משמעותית נזקים אלה, בייחוד בטווח של מספר שנים. תוך שנתיים מהפסקת העישון הסיכון לחלות במחלת לב ישתווה לסיכון עבור לא-מעשנים, וכעבור 10 שנים הסיכון לחלות בסרטן הריאה ישתווה לסיכון עבור לא-מעשנים.

כיצד ניתן לסייע לזקנים להפסיק לעשן?

ראשית, עולה הצורך להבין מדוע קשישים ממשיכים לעשן. מעבר להנחה הרווחת (והשגויה) כי הפסקת עישון בגיל מאוחר לא תועיל, נמצא כי זקנים אינם נגמלים מעישון מתוך צורך פיזי, מחשש מהשמנה ומפגיעה בריאותית וחשש מכישלון.

הדרכים לסייע לזקנים להיגמל מעישון דומות לדרכים לסייע בכך ליתר האוכלוסיות: נמצא כי בקרב אוכלוסיות הזקנות עצות מחברים ומרופאים, תחליפי ניקוטין והפניה למרפאות ייעודיות סייעו בתהליך הגמילה. עבור זקנים חשובה התערבות של רופא או יועץ מסוג אחר בזמן אשפוז בבית חולים, במטרה להשפיע על הזקן החולה לוותר על העישון.

כדאי להבהיר לזקן את חשיבותה של הפסקת העישון– לא למרות גילו, אלא בגלל גילו.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה