ייעוץ חינם וקביעת תור

  1-700-700-204  *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

  התנדבות

  לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

  הסיבות לרעידות בידיים ודרכי הטיפול בבעיה

  רעד בידיים הוא תנועה לא רצונית בקצב קבוע הנוצרת כתוצאה מכיווצים במספר קבוצות של שרירים

  עודכן לאחרונה:13/10/20

  קיימים מספר סוגים של רעד, הנקבעים בהתאם לקצב הרעידות בשניה ולזמן הופעתן. הרעידות יכולות להופיע בתנוחות מסוימות, בעת מנוחה או במהלך תנועה של הידיים, בזמן אכילה או החזקת חפצים שונים.

  רעידות בידיים – סוגי רעד וזיהוים

  • רעד פיזיולוגי – לא כל רעד בידיים מעיד על בעיה פתולוגית. חלק מהרעידות מופיעות מסיבה פיזיולוגית, כלומר, תהליך טבעי התלוי בזמן ומופיע לעת זיקנה מתקדמת. רעד פיזיולוגי הוא מהיר ומופיע בתדירות של 13-8 פעמים בשניה. תופעה זו מקורה בעצבים המוטורים והיא מתבטאת ברוב המקרים ברעד מאוד עדין באצבעות הידיים. לעתים הוא לא נראה לעין וניתן להבחין בו רק באמצעות מיכשור רפואי מיוחד המיועד למדידות רעד.
  • רעד פתולוגי–מופיע בקצב של 7-4 רעידות בשניה. קיימים מספר סוגים של רעד פתולוגי:

   – רעד essential tremor – סוג הרעידות השכיח ביותר. בחלק מהמקרים יש לו בסיס גנטי במשפחה. הוא מתבטא ב-7-4 רעידות ביד בשניה. לרעד זה אין שום קשר למחלות נוירולוגיות וברוב הפעמים הוא מהווה סימפטום נויורולוגי בודד. רעד זה נוטה להתעצם בפעולות מסוימות, בעיקר בעת התקבעות השרירים בתנועה כלשהי כמו, לדוגמה, בעת אחיזה בכוס. סוג רעד זה נוטה להחמיר עם הגיל וכן במקרים של תחושת חרדה, מתח נפשי או אחרי פעילות גופנית. מנגד, סוג זה של רעד נעשה קל יותר בזמן הליכה או לאחר ששותים אלכוהול. החמרה ברעידות עלולה לגרום לקשיים בכתיבה ולכתב לא ברור, לחוסר יכולת לקרב כפית או כוס אל הפה מבלי לשפוך את המזון או השתייה ולקשיים בפעולות נוספות שדורשות דיוק בפעילות הידיים.

   – רעד Action and postural tremor – רעד המופיע בעת פעולה או תנועה של השרירים. ברוב המקרים הוא נעלם כאשר הידיים רפויות וחוזר להופיע עם הפעלת השרירים.

   – רעד פיזיולוגי מוגבר – דומה באיפיוניו לרעד הפיזיולוגי, אולם הוא נראה יותר לעין ומורגש יותר. זהו רעד מהיר הנוטה להתעצם בעת פעולה, תנועה או תנוחה כלשהי של השרירים. כך, למשל, יכול הרעד להופיע בעת פשיטת הידיים קדימה ופיסוק האצבעות. רעד זה נוטה להתעצם במקרה של מתח נפשי וקשור לפעמים לפעילות יתר של בלוטת התריס או בלוטת יותרת הכליה. הרעד עשוי להתגבר כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות או בעקבות צריכת קפאין, הפסקת תרופות מרגיעות וכו'.

  רעידות בידיים – סוגי רעד הקשורים למחלות נוירולוגיות

  רעידות בידיים אופייניות לחולים במחלות העצבים ההיקפיים. הסיבה לכך היא פגיעה בשכבת השומן שעוטפת את העצבים (מיאלין). רעד מהסוג הזה מתעצם בעת פעולה של הידיים.

  • רעד בעקבות מחלת פרקינסון – פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים. המחלה פוגעת בעיקר ביכולת התנועה ולכן התנועות הופכות אטיות ומגושמות יותר. ההליכה משתנה להליכה שפופה, אטית ולא יציבה והצעדים הופכים קטנים. כמו כן קיימת תופעה של נוקשות השרירים ורעד.

   רעד בעקבות מחלת פרקינסון אינו דומה לכל סוגי הרעד שצוינו עד כה. מדובר ברעידות אטיות של 5-3 פעמים בשניה, אשר מופיעות ברוב המקרים במצב של מנוחה. רעד מפרקינסון מופיע תחילה, ברוב המקרים, בצד אחד של הגוף ולאחר מכן עובר גם לצד השני. הרעד בידיים בא לידי ביטוי במקרים רבים בתנועת כיפוף ויישור אצבעות הידיים המזכיר תנועה של ספירת שטרות כסף. מסיבה זו נוהגים לתאר את הרעד הפרקינסוני כרעד של ספירת כסף.

   רעד כתוצאה מפרקינסון מחמיר בעת הליכה, שלא כמו סוגי רעד אחרים הזוכים להקלה בזמן הליכה. חומרת הרעידות אצל חולי פרקינסון לא תמיד תואמת לחומרה של שאר הסימפטומים של המחלה. התנועה האטית, הבעיה בהליכה ונוקשות השרירים, שמאפיינות את הפרקינסון, עלולות להחמיר במקרה של רעד קל. עם זאת, קיימת אפשרות למצב הפוך בו יופיעו תחילה רעידות קשות בליווי סימפטומים נוספים קלים של המחלה. (עוד על פרקינסון ניתן לקרוא כאן).

  • רעד כתוצאה ממחלות של המוח הקטן – intention (ataxic) tremor– המוח הקטן אחראי ביחד עם חלקים אחרים במוח על קואורדינציה של פעילות השרירים. במקרים של מחלות במוח הקטן או במקומות שקרובים אליו בגזע המוח, קיים סיכוי לרעד. רעד זה מחמיר ככל שנזקקים ליותר קואורדינציה ודיוק. זהו רעד גס ואטי המופיע בקצב של 4-2 פעמים בשניה.

  טיפול תרופתי ברעד בידיים

  אם נקבע שקיים צורך בנטילת תרופות, יש מספר תרופות המיועדות להקל על הרעידות. על תרופות אלה נמנות תרופות חוסמות קולטני בטא. כמו כן קיימות תרופות להקלה על רעד שעובדות על מערכת העצבים, אולם נטילתן כרוכה בתופעות לוואי שונות כמו תחושת אי יציבות או ישנוניות. בתרופות אלה מומלץ להתחיל במינונים קטנים ולהעלות אותם בהדרגה. התרופות הללו כוללות בתוכן גם קבוצה של תרופות נגד אפילפסיה, יש להיוועץ עם מומחה בקשר למתן וסוג התרופה המתאימה.

  במצבים קשים של רעד כתוצאה מפרקינסון קיימת גם אפשרות של השתלת קוצב וגאלי באזור התלמוס במוח, הגורם להפסקה או לשיפור מהותי ברעידות בצד הנגדי למקום בו הושתל הקוצב.

  רעידות בידיים – טיפול לא תרופתי

  אם מדובר ברעד קל שלא פוגע באיכות החיים, על מנת למנוע את הופעתו בעת אירוע חברתי כדאי לשתות לפני כן בין שליש לחצי כוס יין. כמות זו אינה גורמת לשכרות או להתמכרות אולם היא מקלה מאוד על הרעד למשך מספר שעות. אפשרות נוספת היא להצמיד משקולת באמצעות רצועה ליד או לאמה ובכך לצמצם את התנודות של הרעד. שיטה זו יעילה במקרה של רעד אסנציאלי ופחות מקרים של רעד כתוצאה מפרקינסון.

  כשהרעד קיצוני עד כדי הפרעה בתפקוד יום-יומי יש לשקול פנייה אל המוסד לביטוח לאומי לשם קבלת מטפלת בבית באמצעות חוק סיעוד.

  לסיכום, הסיבות לרעד בידיים הן שונות ולכן חשוב לקבל אבחון רפואי אשר יקבע את הסיבה להן. לאחר האבחון ניתן יהיה להחליט האם יש צורך בנטילת תרופות, או שמספיק בשלב הנוכחי להיעזר בפתרונות לא תרופתיים כמו למשל שתיית מעט יין לפני אירוע חברתי.

  למידע נוסף על זכויות ואפשרויות טיפול: 1-700-700-204

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה unsplash)