ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

הנשמה מלאכותית – סיבות ודרכי טיפול

כיצד ניתן לסייע לחולה הזקוק להנשמה מלאכותית?

עודכן לאחרונה:22/06/20

מהי הנשמה מלאכותית?

במקרה בו אדם אינו מסוגל לנשום באופן עצמאי ונורמאלי (כשל נשימתי), מבצעים בו הנשמה מלאכותית. מטרתה של ההנשמה המלאכותית היא לשמור על זרימת אוויר אל הריאות ומהן גם כשדרכי הנשימה אינן מתפקדות. ניתן לבצע הנשמה מלאכותית בשני אופנים עיקריים: בבית החולים- הנשמה מלאכותית תבוצע בעזרת מכשיר הנשמה, בשטח- היא תבוצע מפה אל פה. בכל מקרה, הנשמה מלאכותית הנה פעולת חירום.

מצבים של כשל נשימתי המחייבים הנשמה מלאכותית עלולים להיגרם מבעיות אוורור (אי ספיקה נשימתית אוורורית) ומבעיות חמצון (אי ספיקה נשימתית חימצונית). בעיית אוורור מתרחשת כאשר הריאות אינן מסוגלות להוציא מהגוף את הפחמן הדו-חמצני והוא מצטבר בדם. היא יכולה להיגרם מחסימת דרכי האוויר, שיתוק של שרירי הנשימה או ניוון שרירים, פגיעה מוחית שמובילה לדיכוי של מרכז הנשימה הנותן פקודות למערכת הנשימה, או מחלות ריאה חסימתיות. בעיית חימצון היא מצב בו אין מספיק כניסה של חמצן למערכת הדם. היא יכולה להיגרם מדימום ריאתי, מדלקת ריאות, מבצקת ריאות ועוד.

מי זקוק להנשמה כרונית?

כאמור, הנשמה מלאכותית היא פעולת חירום. היא תתבצע בטיפול נמרץ במצבי חירום נשימתיים. אולם, קיימים מקרים בהם הנשמה מלאכותית היא טיפול קבוע שהחולה זקוק לו– הנשמה כרונית. זו תינתן לחולה שלאחר הנשמת החירום אינו שב לנשום באופן טבעי ועצמאי. חולה נזקק להנשמה כרונית במצבים בהם הוא סובל מפגיעה בעצבי שרירי הנשימה, שאיפת חומרים כימיים, לחץ תוך גולגולתי, בעיה בשמירה על נתיב אוויר פתוח ועוד.

סוגי ההנשמה

בשימוש במכשיר הנשמה, קיימים שלושה סוגי הנשמה מלאכותית עיקריים:

  • הנשמת לחץ: בסוג הנשמה זה מכשיר ההנשמה קובע את כמות האוויר המוזרם לריאות על פי לחץ האוויר שמגיע לריאות.
  • הנשמת נפח: בסוג הנשמה זה מכשיר ההנשמה מזרים אוויר לריאות עד שהוא מגיע לנפח שנקבע מראש.
  • הנשמה על פי זמן: בסוג הנשמה זה מכשיר ההנשמה פועל על פי זמן קצוב מראש.

מסגרות טיפול בחולים מונשמים

חולים המקבלים הנשמה מלאכותית כרונית יכולים להיות מטופלים בבית החולים מחוץ לטיפול הנמרץ. במקרים מסוימים ניתן לשחרר חולים שלא ניתן לגמול אותם ממכונת ההנשמה מבית החולים ולספק להם בעזרת קופת חולים בקהילה, את הטיפול בביתם. מצב זה נקרא אשפוז בית. חולה המשוחרר לאשפוז בית יקבל אל ביתו מכונת הנשמה בעלות מינימאלית וליווי וסיוע של צוות רפואי מקופת החולים על פי צרכיו– אחות, רופא, דיאטנית ועוד.

במקרים של אשפוז בית כדאי להכיר את גורמי התמיכה השונים בקהילה המסייעים למשפחתו של החולה המונשם בבית. ביניהם ניתן למצוא את העובדות הסוציאליות בקופות החולים ובלשכות לשירותים חברתיים והביטוח הלאומי. חולה המונשם בבית יהיה זכאי לגמלאות כגון: גמלת ניידות המסייעת במימון הוצאות ניידות כמו- רכב וגמלת סיעוד, במסגרתה הזקן מקבל סיוע בפעולות היום-יום.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

 

לייעוץ חינם בנושא, השאר את פרטיך*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

(תמונה להמחשה unsplash)