יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  הנקודות שחשוב לבדוק לפני שחותמים על הסכם עם בית דיור מוגן

  מהו דיור מוגן, מה מיוחד בהסכם שחותמים עם בית דיור מוגן ומה צריך לבדוק לפני שחותמים על ההסכם?

  עודכן לאחרונה:01/08/23

  מהו דיור מוגן?

  דיור מוגן הוא פתרון המיועד לזקנים המתפקדים באופן עצמאי ואינם זקוקים לטיפול רפואי צמוד. דיירי הדיור המוגן נהנים מאורח חיים עצמאי, אך גם מהיתרונות שבמגורים בסביבה מוגנת ובטוחה בקרב בני גילם ומאפשרות לפעילויות פנאי וחברה. הדיור המוגן מעניק גם נגישות לשירותים הנדרשים לאדם הזקן, כגון כביסה, אוכל, נקיון, אירועי תרבות, וכיו"ב.

  מה מיוחד בהסכם שחותמים עם בית דיור מוגן?

  דיור מוגן נחשב כמגורים בקהילה, ולכן הזקן רשאי ליהנות מהיתרונות שבהגדרה זו כגון הזכות לקבל מטפלת דרך חוק סיעוד. הדבר חיוני במיוחד במקרה שמצבו הבריאותי של הדייר מתדרדר. במגורים בקהילה מחייבים את הדייר לשלם במקרים רבים תשלום נוסף על שירותים שונים כגון טיפול רפואי.

  הסכם התשלום עם הדיור המוגן מתחלק לשניים- דמי אחזקה חודשיים ופקדון.

  – דמי האחזקה החודשיים: תשלום שלרוב נקבע מראש, ותכליתו כיסוי העלויות השוטפות כגון ארנונה, חשמל, מים, הוצאות תרבות וכדומה.

  – פקדון:  התשלום עבור הדירה עצמה. דיירים מסוימים יבחרו לרכוש את יחידת הדיור המוגן שלהם, אולם יש המעדיפים לשלם בצורת פקדון.

  מסלול הפיקדון מתחלק לשני מסלולים:

  מסלול הפקדון הרגיל, במסגרתו יפקיד הדייר עם כניסתו סכום של כמה מאות אלפי דולרים, שינוכו ממנו דמי שחיקה מדי שנה, עד מספר שנים מקסימלי, בד"כ 12 שנה-לאחר 12 שנה הסכום הנותר שמור לזכות הקשיש או יורשיו לאחר מותו.
  מסלול דמי הכניסה, במסגרתו יפקיד הדייר סכום הנמוך משמעותית מסכום הפקדון הרגיל, אולם שיעור הניכוי השנתי יהיה גבוה בהרבה. מסלול זה כדאי פחות לטווח הארוך, כיוון שהוא יקר בהרבה, אולם זקנים שידם אינה משגת לשלם את הפקדון הרגיל עשויים לבחור בו.

  מהן הנקודות החשובות שצריך לבדוק בהסכם כניסה לדיור מוגן?

  • ערבויות לפיקדון: בית הדיור המוגן אינו מחויב על פי חוק לספק ערבות בנקאית לכספי הפקדון ששילם הדייר. עם זאת, בתי דיור מוגן מסוימים מספקים ערבות כזו אך גובים את הערבות מהדייר. עלות בגין ערבות בנקאית עשויה להגיע לסכום משמעותי, וכדאי לבדוק היטב אם קיים הסכם ערבות כזה.
  • ודאו מה כלול בדמי האחזקה החודשיים וחשבו על סמך זה את המחיר הסופי שתצטרכו לשלם מדי חודש. שימו לב, בתי דיור מוגן מסוימים אינם כוללים את עלות הארנונה והחשמל בדמי האחזקה החודשיים.
  • הסדר סיעודי: בדקו האם לדיור המוגן יש הסכם עם מוסד סיעודי בקרבת מקום. כך, במקרה של התדרדרות במצבו הבריאותי של הדייר, המעבר לאשפוז הסיעודי יהיה כרוך בקשיים בירוקרטיים מועטים. יתרה מכך- המעבר למוסד סיעודי בקרבת הדיור המוגן יקל על בן או בת הזוג לבקר שם.
  • רפואה בדיור מוגן: הדיור המוגן מציע לרוב שירות רפואי בסיסי ומינימלי. כדאי מאוד לוודא מהם הפתרונות שמציע מרכז הדיור המוגן למקרים של התדרדרות במצבם הבריאותי של דייריו.

  מהם הפתרונות הקיימים במקרים של החמרה במצב הבריאותי של הדייר?

  במידה ואחד הדיירים נזקק לטיפול רפואי החורג מהמסגרת שמעניק הדיור המוגן, על הדיור המוגן לדאוג שיקבל את הטיפול הדרוש לו מחוץ לדיור המוגן ולהעברתו למרכז הרפואי המתאים. בבתי דיור מוגן מסוימים קיימת מחלקה הנקראת "דיור תומך" והיא נועדה לדיירים שמצבם הבריאותי התדרדר עד כדי פגיעה בתפקודם העצמאי והם מעוניינים להישאר בסביבתם המוכרת בדיור המוגן.

  חשוב לזכור כי במקרה של התדרדרות במצבו הבריאותי של הזקן, הוא זכאי להטבות שמעניק לו "חוק סיעוד", כשבבתי דיור מוגן מסויימים מאפשרים העסקת עובד זר בתחומי הדיור המוגן.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי.

  פורסם: 30.7.2014

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן