ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

המדריך לפתרון בעיות עם עובד זר

עצות למניעה ופיתרון של בעיות שמתעוררות בעת העסקת עובדים זרים

עודכן לאחרונה:20/05/20
איך מקבלים רישיון להעסקת עובד זר?

העסקת עובד זר לצורך טיפול בהורים היא פיתרון טוב שעוזר להורים להישאר בסביבה הטבעית ולקבל טיפול אישי אולם, היא עשויה להיות משימה מאתגרת. גם כשהעובד כבר נמצא ועובד חשוב לזכור שהעסקת עובד זר היא סידור שצריך לנהל, והקשר עם העובד הזר הוא קשר שצריך לתחזק. בשונה מבית אבות, שם מדובר במערכת גדולה שעובדת ומטפלת בהרבה אנשים, ואחרים מנהלים אותה עבורכם, העסקת עובד זר מצריכה השקעת משאבים שונים. להלן מספר עצות למניעה ופיתרון של בעיות שעלולות לעלות בעת העסקת עובד זר.

השקיעו זמן בחיפוש ומציאת עובד זר מתאים

חשוב לוודא שהלשכה הפרטית אליה אתם פונים רשומה ברשות ההגירה והאוכלוסין כמורשית לעסוק בהבאת והשמת עובדים זרים. קבלו המלצות מחברים או אנשי מקצוע (כמו עובדת סוציאלית). השקיעו זמן בראיון עובדים זרים ועל אף לחץ הזמן, נסו למצוא עובד זר מתאים להוריכם. חשבו מראש על המטלות שיידרשו מהעובד וודאו שהוא מסוגל להן, חשבו האם הטיפול היום-יומי בבן המשפחה דורש כוח פיזי והאם העובד הזר יוכל לעמוד במשימות הדורשות כוח פיזי. נסו למנוע בעיה של שפה. סכמו מראש ובכתב את תנאי ההעסקה, שכר, ימי חג, חופשות, יום החופש השבועי ועוד.

דאגו שהעובד הזר יקבל את התנאים הסוציאליים המגיעים לו על פי חוק

עובד זר זכאי למלוא הזכויות הסוציאליות בדומה לעובד ישראלי. ודאו שהעובד מקבל הבראה, ביטוח רפואי, חופשה ואת שאר התנאים הסוציאליים המגיעים לו לפי חוק.

זכרו שכיום הסדרים שמעסיקים עשו על מנת למנוע בריחה של העובד אינם חוקיים. כך, למשל, אסור כיום להחזיק בדרכון של העובד בניגוד לרצונו וכן אסור להפקיד עבורו פיקדון ממשכורתו במעין “ביטוח בריחה”.

לחצו כאן כדי לדעת מה מגיע לעובד זר המטפל בהוריכם.

“אל תהיו צודקים, היו חכמים”

ישנם תנאים סוציאליים שחייבים לתת לעובד הזר על פי חוק. יחד עם זאת, במהלך הזמן, העובד עשוי להגיע עם בקשות נוספות להן אינכם מחויבים, למשל, קבלת תשלומים נוספים מעבר למה שנקבע בחוק, יציאה לחופש מעל ימי החופש שצבר ועוד. אתם עשויים למצוא את עצמכם במצב בו, מצד אחד, אתם רוצים שהעובד יהיה שבע רצון, מצד שני, לפעמים המשמעות של היענות לבקשת העובד תיצור עבורכם בעיה. במצבים אלו כדאי לחשוב ולהגדיר לעצמכם היכן עובר מבחינתכם הגבול? האם זה משהו שכן תוכלו לאפשר לעובד על אף המאמץ שלכם, או שזה משהו שלא ניתן לעמוד בו.

נסו לפתח קשר אישי, משפחתי עם העובד הזר

זכרו כי העובד, שמטפל באדם שהכי חשוב לכם, רחוק מביתו וממשפחתו ודי בודד בארץ ולכן חשוב שירגיש בנוח ורצוי במשפחתכם. דאגו לו לתנאי מחיה נוחים ומסודרים, סדרו לו חדר, התעניינו לגבי עברו, משפחתו, יום הולדתו, חגים שהוא חוגג וכו’. נסו לתת לעובד תחושה שהוא חלק מהמשפחה, להזמין אותו להצטרף לארוחות יחד עם ההורה, לשתף אותו בשמחות משפחתיות וכו’. זכרו שעבודתו של העובד מאוד קשה ושוחקת ונסו להקל עליו כמה שיותר. הקפידו לאפשר לו יום מנוחה שבועי וחופשות כפי שמגיע לו על פי חוק. החופשות מאפשרות לעובד “להתאוורר”, תורמות למילוי מצברים ומונעות שחיקה.

הישארו תמיד עם “היד על הדופק”

חשוב לעקוב ולראות שהוריכם מקבלים את הטיפול הטוב ביותר האפשרי, שימו לב למראה הבית, לניקיון הבגדים. שימו לב למראה הכללי של ההורה, לניקיון ולטיפוח האישי שלו. נסו להגיע לביקורים בעת המקלחת או אף תאמו עם העובד שזמן הרחצה יהיה בעת הביקור שלכם, לפחות בהתחלה. שימו לב למצב האוכל במקרר, ודאו שהאוכל שההורה רגיל אליו זמין לו ושהתזונה של ההורה מתאימה למצבו הבריאותי ולהרגלי התזונה שלו. עקבו אחרי מצב ארון התרופות של ההורה, שימו לב לתדירות רכישת התרופות ובדקו אם אין תרופות חדשות, ואם יש התאמה בין התרופות למרשמים של הרופא.

חשוב שתוודאו שההורים מגיעים לביקורות אצל הרופא ולא רק מוציאים מרשמים דרך העובד הזר.

אם אתם חושדים שמשהו לא בסדר, שתפו את הרופא, את חברת הסיעוד או התאגיד, ואל תהססו לפעול בנושא עד שתהיו שקטים לגבי איכות הטיפול בהורה. במידה וקיים חשד קונקרטי להתעללות או הזנחה של ההורה פנו מיד לפקידת סעד ברווחה או למשטרה.

מה עושים במידה והעובד הזר נוסע לחופשה בחו”ל?

פנו ללשכה הפרטית שאיתה אתם בקשר ונסו למצוא פתרון. הלשכה הפרטית בה רשום העובד אינה מחויבת למצוא לו מחליף במקרה של חופשה ובדרך כלל אינה יכולה להתחייב מראש על עובד זר מחליף שיהיה פנוי בזמן החופשה העתידית. מציאת מחליף יכולה להיעשות מבחינת החברה ממש סמוך ליציאתו של העובד לחופש, אם באותו זמן נמצא עובד זר שהפסיק כרגע את עבודתו. פיתרון נוסף הוא לבקש מהעובד שידאג למחליף. כמו כן, ניתן לחפש עובד ישראלי או לעבור זמנית לבית אבות או לנופשון.

למידע מלא על התארגנות בעת חופשות וחגים של העובד, לחצו כאן.

היעזרו בלשכה הפרטית ובחברת הסיעוד במידה ויש בעיות

חברת הסיעוד והלשכה הפרטית צריכות לעמוד בקשר רצוף אתכם ועם העובד ולראות אם הכל מתנהל כשורה ואף לסייע בפתרון בעיות באם מתעוררות בהעסקת העובד.

מה עושים אם העובד הזר ברח?

עובד זר אינו יכול לסיים את עבודתו אצל מעסיק סיעודי ללא הודעה מוקדמת. במידה והעובד עזב יש לדווח עליו.

מטופל סיעודי או נציגו או לשכה פרטית המבקשים להגיש תלונה בעניין אי מתן הודעה מוקדמת על ידי עובד זר תוך הפרת נוהל זה יפנו למנהל שירות במשרד הפנים בדוא”ל: [email protected] תוך ציון מלוא הפרטים (שם העובד, מס’ דרכון, רישיון עבודה ותיאור המקרה) וצירוף מסמכים רלוונטיים אחרים בנוגע לתלונה. למאמר המלא לחצו כאן.

חפשו בעזרת הלשכה הפרטית עובד זר שכבר נמצא בארץ ומחפש עבודה בסיעוד. במידת הצורך, יש אפשרות ללשכה הפרטית והמטופל להגיש בקשה לרשות האוכלוסין וההגירה להבאת עובד מחו”ל.

ניתן גם לבדוק אפשרות להיעזר בנופשון, תלוי במצב התפקודי של ההורה ובאזור מגוריו.

(תמונה להמחשה unsplash)

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na