לוגו דף הבית JDC

המדריך למעסיק עובדים המשמשים גם כמטפלים עיקריים בבן משפחה מזדקן

על הדרכים לסייע לעובד בארגון שלך, שמשמש גם כמטפל עיקרי בבן משפחה מזדקן

מאת:  יפעת קרלמן, עו"ס / רעות- משפחה מטפלת
א א א
תקציר:העלייה בתוחלת החיים גורמת לכך שיש יותר "זקנים זקנים", ושהמטפלים העיקריים יטפלו בהם לאורך שנים רבות יותר, בעת היותם חלק מעולם העבודה. השילוב בין היות העובד גם מטפל עיקרי בבן משפחה מזדקן מאתגר. למקום העבודה יש תפקיד חשוב בסיוע לעובד לשמור על האיזון בין תפקידו כמטפל עיקרי לעולם העבודה. כל הדרכים בהן כמעסיק תוכל לסייע לעובד המשמש כמטפל עיקרי בבן משפחה מזדקן

מטפלים עיקריים בעולם העבודה- מימדי התופעה

על פי סקר שנערך ב- 2006 על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל כ- 927000 ישראלים מטפלים באופן קבוע בזקן אחד או יותר. מאז האוכלוסייה המזדקנת רק הולכת וגדלה. העלייה בתוחלת החיים גורמת לכך שיש יותר "זקנים זקנים", ושהמטפלים העיקריים יטפלו בהם לאורך שנים רבות יותר, בעת היותם חלק מעולם העבודה. בישראל נמצא שכ- 45% מהמטפלים העיקריים בהורה מזדקן הם גם אנשים עובדים (מחקר מ- 2004). הטיפול בהורה יכול להיות משהו צפוי, ומצד שני יכול לקרות בן רגע, בשעת משבר, כאשר הורה עצמאי הופך לפתע לאדם הזקוק לסיוע בכל תפקודי היום יום. למקום העבודה יש תפקיד חשוב בסיוע לעובד לשמור על האיזון בין תפקידו כמטפל עיקרי להיותו חלק מעולם העבודה.

מה ההשפעה של מטפל עיקרי על מקום העבודה ועל העובד?

במחקרים שנערכו בארה"ב ובישראל,  נמצא ששילוב של עבודה וטיפול בבן המשפחה פוגע גם בעובד ועלול גם לפגוע בארגון. על פי המחקרים, ההשפעה באה לידי ביטוי בהיעדרויות, איחורים, ירידה בתפוקה ואף במקרים מסויימים גם בעזיבת מקום העבודה. במחקר שנערך בישראל ב-2004, על ידי מכון ברוקדייל והמוסד לביטוח לאומי בקרב מקבלי גמלת סיעוד, דיווחו 40% מהמטפלים העיקריים על  כך שעובדים פחות ממה שהיו רוצים בשל הצורך לטפל בזקן, 78% דיווחו כי מקיימים שיחות טלפון וכל מיני סידורים הקשורים לטיפול בזקן תוך כדי עבודה, 83% ציינו שכשהם בעבודה הם חשים לחץ נפשי ודאגה. עוד נמצא ש- 14% מתוך אנשים המטפלים בקשיש הזכאי לגמלת סיעוד נאלצו לעזוב את עבודתם לצורך הטיפול בו.

יש לכך גם משמעות כלכלית. במחקרים שנערכו בארה"ב נמצא שבכל שנה "העלות" לארגון של העסקת עובדים שמשמשים גם כמטפלים עיקריים, מסתכמת בעשרות מיליארדי דולרים, כולל מקרים בהם יש צורך במציאת עובדת אחרת על רקע עזיבה של עובדת לצורך טיפול בבן המשפחה.

במחקר שנערך באוניברסיטת חיפה ב- 2011 על ידי פרילוצקי, הלפרין, כץ ולבנשטיין, נמצא שבכ- 73% ממקומות העבודה אין מדיניות מסודרת כלפי עובדים המטפלים בהורים קשישים.

מה האינטרס שלי כמעסיק לסייע לעובד?

מלבד האינטרס הכלכלי שתואר, יש אינטרס נוסף- כשהעובד מקבל הכרה בקשיים שלו ותמיכה הוא ירגיש מחוייבות רבה יותר לארגון, תהיה לו מוטיבציה גדולה יותר בעבודה.

מה הצרכים של מטפלים עיקריים בעולם העבודה?

ממחקרים שנערכו בתחום בארה"ב עלו מספר צרכים של מטפל עיקרי שעובד.

  • גמישות בעבודה-  מטפלים עיקריים ציינו שגמישות בשעות עבודה ובימי עבודה יכולים לסייע. נמצא במחקרים שהחוויה הטובה כתוצאה מהתמיכה שמקבלים מהמעסיק, הובילה לתחושת סיפוק רבה יותר ונאמנות גדולה יותר למקום העבודה.
  • קבלת מידע וסיוע- קבלת מידע על כל הזכויות והשירותים הקיימים בקהילה שיכולים לסייע.
  • קבלת תמיכה רגשית-  על ידי חברים לעבודה והמעסיק/ מחברים/ ומשפחה.
  • קבלת עזרה בכל הדברים  הטכניים הקשורים לטיפול בהורים.

מה המעסיקים יכולים לעשות כדי לתמוך בעובדים מטפלים עיקריים?

דורון ולינצ'יץ (2002) מציעים במאמרם מספר פתרונות יצירתיים שלדעתם, מאפשרים ליישב או למתן את הקונפליקט בין טיפול בבן משפחה לבין עולם העבודה. לרעיונות הללו אין עדיין ביטוי במשפט הישראלי. בין הפתרונות שמוצעים –

  • גמישות- בשעות העבודה, היקף המשרה, וביכולת לעבוד מהבית. דורון ולינצ'יץ (2002) מציעים להעניק זכות לעובד לעבור ממשרה מלאה למשרה חלקית, או ממסגרת של שעות עבודה  מוגדרות למסגרת של שעות גמישות או לחילופין לאפשר לעובד לעבוד מהבית. הגמישות מאפשרת לעובד את השילוב הזה שבין עבודה להיותו בן משפחה מטפל. על פי דורון ולינצ'יץ  מחקרים בתחום הראו שאפשרויות אלה הן המדיניות המועדפת ביותר ליישב את הקונפליקט בין המחוייבות לעבודה ובין הטיפול בהורים.
  • חופשת משפחה או חופשה לצרכי טיפול ממושך בבני משפחה– לדוגמה ניתן לעצב מדיניות במסגרתה העובדים זכאים לקבל חופשה ללא שכר או חופשה חלקית במשך שנה עם התחייבות לשמירת מקום העבודה בתום החופשה. או שניתן לאפשר לעובד להחליט אם לקבל פיצויי פיטורין או לקחת חופשה לשנתיים שלוש תוך צבירת וותק וזכויות פנסיה כאשר לאחר החופשה יוכלו לבחור בין אפשרויות להעסקה מחדש או קבלת פיצויי פיטורין . ברחבי העולם יש מדינות בהן רעיונות אלו מיושמים.

עוד נקודות למחשבה שיכולות לעזור …

  • תקשורת "פתוחה" עם העובד– חשוב לשמור על תקשורת פתוחה עם העובד. תיקשורת פתוחה עשויה לסייע ביצירת סביבת עבודה נעימה. כדאי להעלות את הנושא של הטיפול בבן המשפחה, בשיחות הערכה עם העובד. הרבה מטפלים עיקריים לא מזהים את עצמם ככאלה. עצם השאלה יכולה לסייע להם להכיר בכך שהם מטפלים עיקריים. חשוב להעביר מסר אמתי לעובד כי אתם מהווים עבורו כתובת לפנייה בשעת הצורך והעלאת קשיים בנושא. נמצא  שסיוע מסוג זה יכול להגביר את המחוייבות לארגון והפרודוקטיביות של העובד.
  • תמיכה מתמדת- תמיכה מתמשכת בעובד, תסייע גם לארגון שלך וגם לעובד ותחזק את תחושת השייכות שלו והמחוייבות שלו לארגון .
  • ידע זה כוח!- שירותי מידע ותמיכה וייעוץ– מחקרים רבים מצביעים על הצורך הרב של בני המשפחה המטפלים במידע על זכויות ושירותים שיעזרו להם לטפל בהוריהם. כמו כן, חשוב שהזכויות שיש לעובד בארגון יהיו נגישות עבורו. באתר האינטרנט "רעות- משפחה מטפלת" ניתן לקבל את כל המידע על זכויות ושירותים לאנשים זקנים ובנוסף ניתן לקבל ייעוץ און ליין ללא תשלום.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה