יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  הכל על דיור מוגן

  דיור מוגן מאפשר לבני הגיל השלישי ליהנות מעצמאות מלאה בתוך סביבה בטוחה ומוגנת המציעה שירותים שונים המתאימים לצרכיהם

  עודכן לאחרונה:03/08/23

  דיור מוגן מיועד לזקנים המתפקדים בצורה עצמאית. זקנים שהחליטו שהגיעה העת לעזוב את הבית, כל אחד וסיבותיו עמו, ימצאו בדיור המוגן חיי חברה עשירים בקרב בני גילם. כמו כן הם יוכלו למצוא בדיור המוגן סביבה בטוחה ומוגנת המאפשרת נגישות לשירותים השונים הנדרשים לאדם המבוגר. כך, למשל, ניתן למצוא בדיור המוגן שירותי כביסה, אוכל, ניקיון, אירועי תרבות, אבטחה וכד'.  הדיור המוגן מציע בד"כ שירות רפואי מינימאלי, ובעת הצורך דואגים לעזור לדייר לקבל טיפול רפואי מחוץ לדיור המוגן. בנוסף, קיימים בתי דיור מוגן פרטיים בהם פועלת מחלקה לדיירים שמצב בריאותם התדרדר במהלך המגורים במקום והם מתקשים בחלק מהתפקודים היום-יומיים ("דיור תומך").

  האפשרויות לסידור המוסדי משתנות בהתאם להגדרת המצב התפקודי של האדם עבורו נדרש הסידור המוסדי:

  עצמאי: אדם עצמאי בתפקוד יומיומי.

  סוג מוסד מתאים למצב: דיור מוגן או בית אבות.

  מקורות מימון: מימון פרטי.

  תשוש: אדם הזקוק לעזרה חלקית בפעולות היומיומיות כמו אכילה, לבוש.

  מי מגדיר את המצב התפקודי: משרד הרווחה על פי טופס תפקודי.

  סוג מוסד מתאים למצב: דיור מוגן או בית אבות.

  מקורות מימון: מימון פרטי או משרד הרווחה.

  מועמד לשיקום: אדם שמצבו התפקודי הורע וקיימת לגביו הערכה שלאחר טיפול, שיקום והחלמה, יחזור במידה רבה למצבו התפקודי הקודם.

  מי מגדיר את המצב התפקודי: צוות רפואי מטפל ואחות בקרה מטעם קופת חולים.

  סוג מוסד מתאים למצב:  מחלקה שיקומית בבית החולים.

  מקורות מימון: קופת חולים.

  סיעודי: אדם הזקוק לעזרה מלאה ברוב או בכל הפעולות היומיומיות כמו אכילה, לבוש.

  מי מגדיר את המצב התפקודי: משרד הבריאות על פי טופס תפקודי.

  סוג מוסד מתאים למצב: בית אבות מחלקה סיעודית.

  מקורות מימון: השתתפות במימון על ידי משרד הבריאות או ביטוחים סיעודיים.

  תשוש נפש: אדם שאינו מוגבל באופן פיזי אך סובל מירידה בזיכרון, בשיפוט ובהתמצאות במידה כזו שהוא מסכן את עצמו. אדם הזקוק לעזרה מלאה בכל משימות היומיום ולהשגחה בגלל מצבו הקוגנטיבי.

  מי מגדיר את המצב התפקודי: משרד הבריאות על פי טופס תפקודי.

  סוג מוסד מתאים למצב: בית אבות מחלקה לתשושי נפש.

  מקורות מימון: השתתפות במימון על ידי משרד הבריאות או ביטוחים סיעודיים.

   

  טבלה מסכמת של הטקסט בנושא אפשרויות סידור מוסדי

  חשוב לציין שמבחינת החוק הדיור המוגן נחשב כהמשך מגורים בקהילה ועל כן זכותו של אדם להמשיך ליהנות מהשירותים והזכויות המוצעים לזקן בקהילה. הזקן יכול ליהנות מהזכויות שמעניק  "חוק סיעוד" במסגרת הביטוח הלאומי אם נוצר צורך בעזרה בעקבות התדרדרות במצבו הרפואי והתפקודי. לעתים מותר להעסיק עובד זר בתחומי הדיור המוגן.

  בתי אבות– מיועדים לזקנים אשר זקוקים לעזרה מסוימת או להשגחה ועל כן לא יכולים להמשיך לגור בביתם במסגרת הקהילה. הסיבות לכך מגוונות, וביניהן סיבות רפואיות, תפקודיות, חברתיות, בטיחותיות ועוד. בניגוד לדיור המוגן, בבית האבות הדייר מקבל שירות טיפולי במסגרת בית האבות ועל כן לא נהנה מזכויות הזקן בקהילה ("חוק סיעוד" וכד'). ההחלטה לעבור לבית אבות היא ברוב המקרים לא רק של הזקן אלא נעשית יחד עם משפחתו ובתיאום עם רשויות הבריאות והרווחה. רוב בתי האבות מציעים מחלקות מגורים נפרדות עבור זקנים שזקוקים לעזרה מינימאלית ביום-יום, עבור זקנים סיעודיים הזקוקים לעזרה צמודה ותשושי נפש.

  לחץ כאן לקרוא עוד על ההבדלים בין בית אבות לדיור מוגן.

  טיפים לבחירת דיור מוגן פרטי

  בעת בחירת דיור מוגן פרטי חשוב לשים לב לנושאים הבאים:

  1. מומלץ שבדיור המוגן יוצע פתרון טיפולי גם בזקנים שמצבם הבריאותי מתדרדר במהלך המגורים במקום. בדיור מוגן לא מדובר בטיפול סיעודי אלא בטיפול רפואי שוטף במקרים של קושי בביצוע פעולות יום-יומיות. זאת מעבר לטיפול באמצעות "חוק  סיעוד" שמפעיל המוסד לביטוח לאומי ושכאמור מותר בדיור מוגן.
  2. כדאי שהדיור המוגן יהיה קרוב למקום המגורים של משפחת הזקן ואם אפשר גם לקהילה שלו.
  3. מומלץ כי תהיה תחבורה ציבורית נוחה למקום שבחרתם.
  4. בצעו סיור בדיור המוגן ובדקו האם יחידות המגורים בו מרווחות ונעימות.
  5. במהלך הסיור שימו לב לאווירה במקום, דברו עם הדיירים והצוות, בררו מהן פעילויות הפנאי והתעסוקה שמוצעת לדיירים, בקשו להצטרף לאחת הפעילויות ובדקו את רמת הניקיון.
  6. בדקו האם תפריט הארוחות עשיר ומזין. בדקו כמה ארוחות (אם בכלל) כלולות בתשלום.
  7. בדקו היטב את הסכם הכניסה לדיור המוגן, שימו לב מהו אופן התשלום והאם מדובר במסלול עם דמי כניסה או דמי פיקדון, בדקו מהם השירותים הכלולים בתשלום והאם ההסכם כולל שירות רפואי.
  8. כדאי שתהיה מחלקה סיעודית באזור הדיור המוגן או שלדיור המוגן יהיה הסכם עם מוסד המציע שירותים סיעודיים, כדי שאם אחד מבני הזוג ייאלץ לעבור למחלקה סיעודית, יוכל בן זוגו או בת זוגתו לבקרו בקלות.

  מימון דיור מוגן פרטי

  הסכם התשלום עם הדיור המוגן מתחלק לשניים- דמי אחזקה חודשיים ופקדון.

  דמי האחזקה החודשיים: תשלום שלרוב נקבע מראש ונועד לכיסוי העלויות השוטפות כגון ארנונה, חשמל, מים, הוצאות תרבות וכדומה.

  פיקדון: התשלום עבור הדירה עצמה. דיירים מסוימים יבחרו לרכוש את יחידת הדיור המוגן שלהם, אולם יש המעדיפים לשלם בצורת פיקדון.

  מסלול הפיקדון מתחלק לשני מסלולים:

  פיקדון רגיל ומסלול דמי כניסה.

  במסלול הפיקדון הרגיל יפקיד הדייר עם כניסתו סכום של כמה מאות אלפי דולרים, ממנו ינוכו דמי שחיקה מדי שנה, עד מספר שנים מקסימלי, בד"כ 12 שנה. לאחר 12 שנה הסכום הנותר שמור לזכות הקשיש או יורשיו לאחר מותו.

  במסלול דמי הכניסה יפקיד הדייר סכום הנמוך משמעותית מסכום הפיקדון הרגיל, אולם שיעור הניכוי השנתי יהיה גבוה בהרבה. מסלול זה כדאי פחות לטווח הארוך, כיוון שהוא יקר בהרבה, אולם זקנים שידם אינה משגת לשלם את הפיקדון הרגיל עשויים לבחור בו.

  עלות המגורים בדיור מוגן פרטי אינה קבועה ומשתנה בהתאם למיקום הדיור המוגן, רמת החיים בו וכדומה. על מנת לעמוד במימון ניתן להיעזר במספר דרכים וביניהן:

  1. שימוש בכספים שנצברו – חסכונות, פנסיות וזכויות שצבר הזקן. אם לזקן יש דירה בבעלותו ניתן להשכיר אותה על מנת לכסות חלק מההוצאה.
  2. משכנתה הפוכה –  זקן שיש בבעלותו דירה יכול לקבל הלוואה בתמורת לשיעבוד הדירה. את ההלוואה יידרשו בני משפחתו להחזיר לאחר מותו. הם יוכלו לעשות זאת על ידי מכירת הדירה. חשוב לדעת כי לא ניתן לשעבד כל דירה. חברות העוסקות במתן משכנתה הפוכה מעדיפות דירות באזורי יוקרה. בנוסף, גובה ההלוואה משתנה בין השאר בהתאם לגילו של המבקש. ככל שהוא מבוגר יותר הוא יקבל משכנתה יותר גבוהה.
  3. הוזלת עלות– בחירה ביחידת דיור קטנה ובדיור מוגן פחות מפואר עשויה להוזיל את המגורים במקום. גם מיקום של דיור מוגן באזור פחות מרכזי, יוזיל את העלות.

  ההבדל בין דיור מוגן פרטי לציבורי

  דיור מוגן ציבורי מיועד לזקנים אשר אין בבבעלותם דירה, הם עצמאיים ואינם מסוגלים לממן את העלות הגבוהה של מגורים במסגרת הקהילה. מאחר ומדובר בדיור מוגן ציבורי, ניתנת עדיפות לבעלי הכנסה נמוכה ולזקנים המתגוררים כיום בדירות של הדיור הציבורי (עמידר וכדומה). עלות דיור מוגן ציבורי מסובסדת על ידי הממשלה. ברוב המקרים מדובר בתשלום חודשי של 8% מהכנסותיו של הזקן.

  עוד על דיור מוגן ציבורי כאן.

  מה עושים אם המצב התפקודי מתדרדר בזמן המגורים בדיור המוגן?

  במקרה וחלה התדרדרות במצבו הבריאותי של הזקן והוא זקוק לעזרה בחלק מהפעולות היום-יומיות, ניתן לבצע מספר פעולות:

  1. העברה למחלקה סיעודית. עדיפה העברתו למקום סמוך לדיור המוגן. באין ברירה נאלצים זקנים לעבור למוסד אחר המציע טפול סיעודי במקרה של התדרדרות קיצונית במצב.
  2. העסקת מטפל. בהתאם לחוק הדיור המוגן התשע"ב  2012, רשאי דייר בדיור מוגן שחלה ירידה בתפקודו הפיזי להלין מטפל ביחידת הדיור, זאת בכפוף למספר תנאים:
  • על הדייר לפנות להנהלת הדיור המוגן ולקבל את אישורה. ההנהלה רשאית לסרב רק בנסיבות מיוחדות ולאחר שקיבלה אישור מהממונה מטעם משרד הרווחה ולאחר שניתנה לדייר הזדמנות להביע עמדתו.
  • על יחידת הדיור להיות מותאמת למגורי אדם נוסף.
  • צוות רב מקצועי אישר שיש צורך רפואי או תפקודי במטפל או שרשויות המדינה אישרו שיש צורך בטיפול צמוד.
  • הדייר יישא בהוצאות הלנתו של המטפל, בהתאם להסדר שיקבע בין הדייר לדיור המוגן.

  שינוי נוסף שמביא עמו סעיף זה הוא הצורך של הדיור המוגן להתאים את שירותיו והפעילויות שהוא מספק גם לדיירים שאינם עצמאיים לחלוטין.

  למרות האמור, החוק לא גורע מזכותו של הדיור המוגן לפנות דייר אם מצבו הרפואי אינו מאפשר את המשך שהייתו.

  מה עושים כשנוצרת בעיה בדיור המוגן?

  מעבר לדיור מוגן אינו מהלך קל עבור רוב הזקנים. שינוי זה עשוי לעתים להיות מלווה בקשיי הסתגלות חברתיים, אי שביעות רצון מיחידת המגורים, מתפריט הארוחות, מיחס הצוות וכד'. על בני המשפחה של הזקן להיות קשובים לטענות שהוא מעלה ולנסות לפתור אותן. חשוב לקיים שיחות עידוד עם הזקן או במקרה הצורך שיחות עם הנהלת המקום או/ ו עם גורמים חיצוניים למוסד.

  יש לזכור כי דיור מוגן פרטי אינו פועל תחת פיקוח של רשויות המדינה. לכן יש צורך במעקב קבוע של המשפחה אחר המתרחש בדיור המוגן. בחירה של דיור מוגן פרטי העונה על צרכיו של הזקן, מיקום בקרבת בני המשפחה ומעקב מתמיד אחר תנאי המחייה במקום, יבטיחו איכות חיים גבוהה יותר עבור הזקן.

  שאלון לבחירת סידור מוסדי

  (תמונה להמחשה unsplash)

  פורסם: 30.6.2015

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן