לוגו דף הבית JDC

החזר כספי על הוצאות רפואיות ואביזרים רפואיים לניצולי שואה

מאת:  דר. דורון שגיא / משפחה מטפלת
א א א
תקציר:ניצולי שואה שעומדים במבחן הכנסה יכולים לקבל החזר כספי בעבור הוצאות רפואיות ואביזרים רפואיים נוספים באמצעות קרן הרווחה לנפגעי השואה

עדכון- אפיק ההחזרים עבור הוצאות רפואיות בקרן סגור משנת 2014

ניצולי שואה רבים סובלים מבעיות ייחודיות, כתוצאה מהאירועים הקשים אותם חוו בעברם. על זיכרונות העבר נוסף כיום הצורך להתמודד עם משברי הזקנה. מדובר בעיקר בבעיות בריאותיות, מצוקות נפשיות, ובדידות הקשורה לרשתות תמיכה בעייתיות. הטבות שונות להן זכאים ניצולי השואה, יכולות לעזור ולו במעט עם התמודדות זו. עם זאת, לא כל ניצולי השואה זכאים לאותן הזכויות. רק חלק מניצולי השואה מקבלים פיצויים קבועים. גם אלו שאינם מקבלים פיצויים קבועים יוכלו לזכות בהטבות מסוימות. כלל ניצולי השואה שעומדים במבחני ההכנסה הרלבנטיים, זכאים להחזר כספי בעבור הוצאות רפואיות ואביזרים רפואיים באמצעות קרן הרווחה לנפגעי השואה.

קרן הרווחה לנפגעי השואה

הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל נוסדה במטרה לסייע לניצולי השואה שעם זקנתם מתקשים לנהל אורח חיים תקין בכוחות עצמם. קרן הרווחה לנפגעי השואה מגדירה כניצול שואה לא רק מי שהיה בגטאות, מחנות ריכוז או במסתור, אלא כל אדם שסבל מרדיפות הנאצים גם בארצות שנכבשו או שהיו גרורותיה של גרמניה הנאצית כמו רומניה, טוניס ועוד. בהגדרת קרן הרווחה לנפגעי השואה נכללים גם אנשים שברחו מאימת הנאצים ובכלל זה אלו שברחו מגרמניה החל מעליית הנאצים לשלטון ב 1933, מאוסטריה החל מ-1938  (שנת הסיפוח לגרמניה) ומיתר הארצות מפרוץ המלחמה והכיבוש ועד לתום המלחמה. הגדרה כוללנית זו מאפשרת את קבלת ההטבות שמציעה קרן הרווחה לנפגעי השואה, לאוכלוסייה הרחבה של ניצולי השואה.

החזר כספי על תרופות ואביזרים רפואיים

הקרן מעניקה לזכאים (ראה תנאים להלן) סיוע בהחזרים כספיים עבור אביזרים רפואיים שונים וכן בעבור הוצאות רפואיות. את ההחזר הכספי ניתן לבקש עבור:

  • קבלות מקוריות בעבור משקפיים, מכשיר שמיעה, טיפולי שיניים, ציוד רפואי/שיקומי (כולל מוצרי ספיגה), עזרים אורטופדיים (בכפוף לאישור אורטופד, כולל תיקון ציוד), נעליים אורטופדיות.
  • קבלות בעבור נסיעות לטיפולים חוזרים (דיאליזה וטיפולים אונקולוגים, בצירוף אישור רפואי).
  • מנוי לחברה המעניקה שירותי קרדיו ביפר (מכשיר המאפשר העברת נתוני אק"ג לחולי לב).
  • החזר על טיפולים רפואיים- כולל החזר על השתתפות עצמית בטיפולים רפואיים, טיפולים אלטרנטיביים בקופת חולים, לא כולל תרופות וזריקות.

תנאי הזכאות להחזר הכספי

מגיש הבקשה צריך לענות על הגדרות הקרן ל- "ניצול שואה", כפי שפורט.מעבר לכך, הקרן מקיימת מבחן הכנסות שנועד להבטיח שאת כספי הקרן יקבלו ניצולי השואה שנזקקים לה ביותר (מעצם מהותה כקרן רווחה). התנאי הוא שניצול שואה יחיד לא יעבור את סף ההכנסות של 8812 ₪ לחודש (כולל כל הכנסותיו מכל גורם כולל קצבת זקנה של הביטוח הלאומי ללא התייחסות להכנסות בן/בת הזוג).  בפועל, מבחן ההכנסות כולל בתוכו את חלק הארי של ניצולי השואה .

את הבקשה להחזר כספי על הוצאות רפואיות ואביזרים רפואיים ניתן להגיש פעם בשנתיים. כלומר, בדיוק 24 חודשים לאחר  שהוגשה הבקשה למענק, ניתן להגיש בקשה חדשה.

מהו סכום המענק שניתן לקבל?

גובה המענק המירבי הוא עד 4000 ₪ (בכל הסעיפים יחד). יש להגיש קבלות מקוריות (מהשנה האזרחית הנוכחית ומהשנה האזרחית הקודמת לא מתקבלים העתקים או קבלות "נאמן למקור"). הסיבה לדרישה זו נובעת בצורך של הקרן לוודא מול הגורמים הממנים כי לא הוגש כפל בקשה/החזר ממספר מקומות שונים. כך למשל, אם מוגשת בקשה למענק באוגוסט 2009, יש לצרף קבלות החל מינואר 2008 ועד אוגוסט 2009.  בכל מקרה גובה מענק מרבי כולל הוא עד 4,000 ₪, בגין כל הסעיפים הנ"ל . במידה ואושרה בקשה על סכום נמוך מ- 4,000 ₪ וטרם חלפו שנתיים מהגשת הבקשה, ניתן להגיש בקשה נוספת 12 חודשים לאחר הגשת הבקשה הקודמת, עד להשלמת סכום המענק ל- 4,000 ₪.

לטופס בקשת ההחזר בעבור הוצאות רפואיות ואביזרים רפואיים ופירוט המסמכים שיש לצרף, נא ראה: טבלת מיצוי זכויות לניצולי השואה.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה