לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

עם ההורים, בדרך לחדר מיון

אל תתנו להוריכם להגיע לבד לחדר המיון. טיפים והדרכה לליווי הורה לחדר מיון

מאת:  מיכל אברהם, עו"ס/ משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-14/04/19
א א א
תקציר:מספר עצות שיעזרו ויקלו עליכם את הטיפול בהוריכם בעת הביקור בחדר מיון.

אף אחד לא אוהב להגיע לחדר מיון של בית החולים. להורים מזדקנים זו חוויה מלחיצה וקשה אף יותר. העומס והלחץ של הצוות בחדר המיון, נוסף על החרדה והמתח של ההורה החולה, הופכים את שעות ההמתנה בחדר המיון למורטות עצבים עבור כולם.

הנה מספר עצות שעשויות לעזור ולהקל על הטיפול בהוריכם בעת הביקור בחדר מיון.

הגיעו מצוידים בסיכומי מחלה ובתרופות שההורה לוקח

לעתים, בעת לחץ, קיים קושי להיזכר בהיסטוריה רפואית או בפרטים ובתאריכים של אירועים רפואיים קודמים. הכינו מראש באופן קבוע בתיק שלכם סיכום מחלה עדכני עם רשימת תרופות. סיכום מחלה מוכן יקל עליכם מאוד בשיחה עם הרופא ויוריד מהוריכם את הלחץ שבצורך להיזכר בפרטים בעצמם.

אל תיבהלו מהבלבול של הוריכם

ההגעה לחדר מיון היא חוויה מלחיצה עבור הוריכם ועלולה לגרום לחוסר ריכוז ואף למצב בלבולי שאינו אופייני להם. אלה עשויים להיות סימנים למתח וחרדה שהוריכם מגלים על רקע הסיטואציה. כילדים תוכלו להקל עליהם ולהפחית את רמת החרדה שלהם. הגיבו בהבנה ואמפתיה כלפי הוריכם. השתדלו להימנע מלהגיב בחוסר סבלנות לטעויות או להתנהגויות לא אופייניות שלהם.

התאזרו בסבלנות והתכוננו לזמן המתנה ארוך

ההמתנה בחדר מיון היא ממושכת. התכוננו לכך מראש, הצטיידו בחטיף ושתייה במידת האפשר. דאגו לידע את בני משפחתכם, להשגחה לילדים, אם צריך. התאזרו בהרבה סבלנות ונסו להקל על הוריכם את ההמתנה.

הישארו עם "היד על הדופק"  במהלך תהליך הבדיקה

צוות חדר המיון בדרך כלל עמוס מאוד ומוצף פניות של בני משפחה וחולים. עם זאת, אל תתביישו לפנות לאחיות ולרופאים ולנסות לקבל פרטים על תהליך הטיפול בהוריכם. בקשו פרטים על בדיקות שנעשו ועל התכנון שלהם להמשך טיפול או בדיקות נוספות.

בקשו עזרה מבני משפחה נוספים

ידעו את בני המשפחה האחרים שהגעתם למיון ובקשו את עזרתם. בן משפחה נוסף יוכל "לשחרר" אתכם לכמה דקות מדי פעם ל"קפיצה" לקפיטריה, להפסקות "התאווררות" קלות, להפוך את ההמתנה ליותר נעימה, ככל הניתן. עם זאת, הימנעו מהפיכת הביקור בחדר מיון לאירוע משפחתי. זכרו שעבור הוריכם ההגעה לחדר מיון היא חוויה מלחיצה. בדקו איתם אם זה בסדר להביא עוד מלווה ואף שאלו מי הם מעדיפים שיבוא. מלווה נוסף יוכל להקל עליכם ועל הוריכם מבלי להכביד עליהם.

כבדו את פרטיותם של הוריכם

הקפידו להסיט את הווילון סביב המיטה על מנת להקנות להוריכם תחושה של פרטיות. גלו רגישות למצוקתם ובדקו איתם אם הם רוצים שתהיו נוכחים בעת בדיקות רפואיות. במידה והם מעדיפים להיות לבד, כבדו את פרטיותם והמתינו בחוץ. אפשרו להוריכם לשמור על עצמאותם, לעשות מה שהם יכולים לבדם, ולענות לשאלות הרופאים בעצמם. התערבו במידה והם יבקשו את עזרתכם.

לוו את הוריכם למחלקה במקרה של אשפוז

במקרים רבים בהם החולה הוא אדם זקן, ייתכן והרופאים יעדיפו להמשיך את תהליך הברור והאבחון במהלך אשפוז במחלקה. במקרה זה רצוי שתמתינו עם הוריכם עד להעברתם למחלקה, דאגו שיכנסו לחדר ואף למיטה. ודאו שיש לידם כל מה שהם צריכים, נסו להישאר עד התשאול הראשוני של האחיות במחלקה, ולפני לכתכם דאגו ליידע אותם באשר לפעם הבאה שתבואו לבקרם.

לוו את הוריכם בחזרה הביתה

הסיעו את הוריכם לביתם. במידה והם גרים לבד בדקו איתם אם הם מרגישים בטוחים להישאר לבד בביתם ואם לא הציעו להם פיתרונות אחרים, במידת האפשר.

לקראת חזרה לשגרה

קראו היטב את מכתב השחרור מחדר המיון והכינו ממנו עותק. ידעו את רופא המשפחה וגורמים מקצועיים אחרים המעורבים בטיפול בהוריכם באשר לאירוע. זכרו שכל ביקור בחדר המיון הוא תזכורת עבורכם לגלות ערנות ומעורבות באשר למצבם של הוריכם. נצלו את נקודת הזמן הזו להערכה מחודשת של הצרכים של הוריכם ושקלו האם יש צורך בבקשת עזרה משירותים נוספים, אולי זו הזדמנות לפנות לביטוח לאומי למיצוי זכויותיהם, אולי תשקלו התקנת לחצן מצוקה וכו'.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה