לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

הוצאות הקשורות באשפוז הורה זקן בבית החולים

עצות לניהול הוצאות בעת אשפוז הורה זקן

מאת:  אדוה בובליל/ משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-14/04/19
א א א
תקציר:לעתים בני משפחה לא מודעים לזכויותיהם וממהרים לשלם עבור שירותים שיכלו לקבל בחינם או בהנחה. טיפול בבן משפחה מזדקן בתקופת האשפוז כרוך בהוצאות כספיות חריגות ולא צפויות. כיצד תוכלו לחסוך בהוצאות הקשורות באשפוז?

התקופה בה מאושפז ההורה מביאה עמה גם הוצאות כספיות רבות: נסיעות למקום האשפוז, הפסד ימי העבודה ועוד הוצאות חריגות. להלן מספר עצות באשר למקומות בהם ניתן בכל זאת לחסוך בעת אשפוז ההורה.

סיוע במימון השגחה בעת האשפוז

בעת אשפוז הנמשך מעבר לימים ספורים נעזרות לעתים משפחות בשירותי השגחה צמודה בתשלום, הניתנים על ידי אחיות מוסמכות או מטפלים סיעודיים, שמשגיחים על החולה ודואגים לכל צרכיו הרפואיים והיום-יומיים (רחצה, האכלה וכיו"ב). חשוב לדעת שקופות החולים מעניקות החזר כספי חלקי על ההשגחה הצמודה למבוטחיהן במסלולי הביטוח המשלים. חשוב שתהיו מודעים לתנאים בהם קופת החולים שלכם מעניקה החזר ולהגבלת הסכום ליום אשפוז שהיא קובעת. כך, לדוגמה, קופות מסוימות יתנו החזר רק כשההשגחה ניתנה על ידי אחות.

עוד על מימון השגחה צמודה בעת אשפוז ראה מאמר "השגחה צמודה בבתי חולים".

ימי מחלה

חשוב לדעת שהחוק מאפשר לבני משפחה הנעדרים מהעבודה על מנת לטפל בהורה חולה או בהורה של בן זוגם לקחת עד 6 ימי מחלה על חשבון ימי המחלה שלהם על מנת לטפל בהורה החולה. זאת בתנאי שבן זוגם לא לקח ימי חופשה על חשבון ימי המחלה שלו. על פי החוק, מדובר במקרים בהם ההורה הפך להיות תלוי לחלוטין בזולת בביצוע פעולות היום-יום. בעבר, הייתה משמעות לגיל ההורה (התנאי היה שגיל ההורה מעל 65), אולם, החוק תוקן ובעקבות התיקון אין הגבלת גיל. במקרה זה, יהיה עליכם להצטייד באישור מרופאו המטפל של ההורה הזקן, המגדיר אותו כ"הורה חולה".

אביזרי שיקום להשאלה

במידה וההורה נזקק לציוד רפואי או אביזר שיקומי, כגון כיסא גלגלים, כדאי מאוד לשאול אותו במידת האפשר מאחת העמותות המספקות שירותים אלה. שאילת הציוד (ולא רכישתו) לא רק שתהווה חסכון משמעותי, היא אף תאפשר לכם להתנסות בציוד הספציפי לו זקוק ההורה, ולראות מה האביזר שהכי מתאים לו, במידה ואכן תאלצו לרכוש אותו. במקרה שתצטרכו לרכוש את הציוד הרפואי בדקו האם אתם זכאים להשתתפות של משרד הבריאות במימונו. המשרד משתתף במימון אביזרי שיקום כמו: גפיים תותבות, הליכונים, כיסאות גלגלים ועוד.

עוד על השתתפות משרד הבריאות ברכישת אביזרי עזר לשיקום כאן.

סיוע בהסעת חולים

חשוב לדעת שבחוזר מנכ"ל שהוציא משרד הבריאות, עברה האחריות על תשלום עבור העברה באמבולנס מבית חולים כללי לבית חולים כללי אחר לבית החולים המפנה. במקרה בו החולה מועבר לאשפוז במחלקות שיקום או סיעוד מורכב, התשלום על ההעברה באמבולנס הוא באחריות קופת החולים.
במקרה בו הזקן נזקק להעברה באמבולנס במימון המשפחה תוכלו למצוא סיוע אצל העמותות העוסקות בכך.
כמו כן מומלץ לפנות לעו"ס במחלקה בה ההורה מאושפז ולבדוק אפשרות להסעה בעזרת בית החולים.

חלוקת הנטל בין בני המשפחה

זכרו כי חשוב לחלק את הנטל בין בני המשפחה, בייחוד במצב קיצוני כמו אשפוז. בתור המטפלים העיקריים, מומלץ לנסות להאציל סמכויות, לחלק את המשימות הקשורות לאשפוז בין כל בני המשפחה. נסו ליצור תורנות מסודרת של ביקור והשגחה על הזקן במוסד בו הוא מאושפז. בקשו מבני המשפחה האחרים לשמרטף בעת ביקורכם אצל הזקן, או ארגנו שמרטפות משותפת לכמה מילדי המשפחה. משימות קטנות כמו רכישת תרופות, תוכלו לחלק גם לבני המשפחה הצעירים יותר.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה