ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

גינון טיפולי ככלי להחלמה ולשיקום

בבית החולים השיקומי רעות ת"א לא מסתפקים בשיטות השיקום המקובלות ומספקים למטופלים אפשרות לחזור לטבע ולעסוק בגינון טיפולי

עודכן לאחרונה:04/12/19

שתילה, נטיעה וגינון בכלל הם עיסוק מהנה ומרגיע בכל ימות השנה. בבית החולים השיקומי רעות ת”א, המיועד לשיקום ולטיפול בחולים במחלות ממושכות, לא מסתפקים בשיטות השיקום המקובלות כמו פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק ובדיבור, ומספקים למטופלים אפשרות לחזור לטבע ולעסוק בגינון טיפולי.

היתרונות של הגינון הטיפולי

ההשפעה המיטיבה שיש לצמחייה ולשהות באוויר הצח הייתה ידועה משחר ההיסטוריה, וכבר במצרים העתיקה המליצו רופאי הפרעונים לבני המלוכה שסבלו מבעיות נפשיות לטייל בין שבילי הגן. כשיטה טיפולית החל הגינון להתמסד במאות ה-17 וה-18 בקליניקות פסיכיאטריות בארצות הברית ובאירופה, וכיום השיטה מוכרת כטיפול יעיל באוכלוסיות מיוחדות מכל הסוגים.

מיכל ליבוביץ’, אחראית הגינה הטיפולית בבית החולים השיקומי רעות, מסבירה שהגינון הטיפולי מבוסס על הסביבה כאמצעי להתערבות טיפולית. “פרדריק אלמסטד, מתכנן ה’סנטרל פארק’ בניו יורק, כתב שסביבה הכוללת צמחייה וטבע מעסיקה את המוח מבלי לעייף אותו. מאה שנים אחרי אלמסטד החלו להתפתח תיאוריות מודרניות שמסבירות את הטענה שלו.

“תיאוריות של עומס ועוררות טוענות, שסביבה של צמחים היא בעלת מורכבות נמוכה של גירויים, ולכן מכילה מידע שקל יותר לעבד, לעומת סביבה עירונית. כיוון שכך, עבודת הגינון דורשת מאמץ קשב קטן יחסית למשימות אחרות ומהווה פעילות מרגיעה מבחינת מערכת התפיסה.

“תיאוריות אבולוציוניות רואות באדם פרט ביולוגי שמותאם לחיים קרובים לטבע. כיוון שכך, על פי התיאוריות האלה, יש בנו נטייה טבעית להגיב באופן חיובי לתכנים שקשורים בטבע, כמו צמחייה ומים. בנוסף על אלה, צמחים מהווים חלק מההנאה האסתטית שלנו. מחקרים רבים מראים שאנשים מעדיפים סביבת טבע הנשלטת על ידי צמחייה על פני סביבה עירונית נטולת צמחייה, וכן שחוויות מהילדות קשורות לרוב בתיאורי טבע ונוף.

“אם כל זה נכון, אין ספק שהחוויה החיובית הקשורה בשתילה, בזריעה, בהשקיה, בעידור, בגיזום וכמובן בקצירה ברינה, עשויה להועיל לאנשים שמתמודדים עם שינוי לרעה בחייהם, בדמות מחלה או מוגבלות.

“אנשים שנמצאים בשיקום סובלים לרוב ממצב של מתח נפשי, שהוא תגובה פסיכולוגית ופיזיולוגית למצב של איום. המתח הוא כמובן תופעה שלילית שאנחנו שואפים להפחית, כיוון שבטווח הארוך הוא עלול לפגוע בתפקוד, באיכות החיים ובבריאות”.

בנוסף על הרגיעה והתחושות החיוביות, הצפייה בתהליכים המתרחשים בטבע יכולה לסייע למטופל לקבל את השינויים במצבו. “כשאדם צופה בתהליכי ההתפתחות והשינויים שחלים בצמחים הוא רוכש הבנה לגבי תהליכים שמתרחשים בחייו. הוא שואב תחושה של יציבות דינמית דרך שינוי. ללא שינוי מתמיד צמחים לא יוכלו לשרוד. הצמח חייב לפרוח בזמן כדי לייצר זרעים או להיכנס לתרדמה כדי לשרוד את החורף. יש מקצב טבעי, זמן ועונה לכל דבר. ההבנה הזאת עוזרת לאנשים להתמודד עם השינויים ועם המשברים שקורים להם עצמם ולקבל אותם כחלק בלתי נפרד ממהלך החיים”.

הגינה הטיפולית במרכז רפואי רעות

הגינה הטיפולית בבית החולים נמצאת בחלקה בתוך מבנה מקורה וממוזג ובחלקה בשטח חיצוני ומהווה חלק מהמחלקה לריפוי בעיסוק. הצוות הטיפולי בגינה כולל מרפאה בעיסוק ושתי מדריכות תעסוקה שעברו השתלמות “הפעלה בגינון לזקנים” מטעם מרכז “אשל” להשתלמות והדרכה. הפעילות נעשית בקבוצה או באופן פרטני, כשמטרות הטיפול נקבעות בהתאם לצורכי המטופל ולתכנית השיקומית הכוללת. המטופלים שותלים צמחי בית, מרבים צמחים מייחורים, זורעים באדניות ובעציצים, שותלים צמחי בצל ופקעת, מגדלים תבלינים וירקות ומכינים מהם מאכלים וגם יוצרים בצמחים ומקשטים עציצים.

“באמצעות הגינון הטיפולי”, אומרת ליבוביץ’, “אנחנו רוצים להשיג שיפור במיומנויות מוטוריות כמו כוח וטווח תנועה ובמיומנויות קוגניטיביות כמו זיכרון, קשב וריכוז, יכולת לעבוד ברצף ועוד. בנוסף לאלה, הפעילות מספקת למטופלים גירוי אינטלקטואלי, הנאה, פעילות חברתית ותחושת הישג ואחריות, שמסייעים בשיקום ובהחלמה ומשפרים את הרווחה האישית ואת איכות החיים מבחינה פיזית ונפשית”.

אתר מוטק’ה לבני גיל הזהב מספק תוכן רב וכלים שימושיים לרווחתם של בני 60+, לחצו לכתבות נוספות בתחום החיים הטובים.

 

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na