יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  הבטחת הכנסה

  מי שאין ביכולתו להבטיח לעצמו הכנסה למחיה, זכאי (בתנאים מסוימים) לקבל מהביטוח הלאומי קצבת הבטחת הכנסה

  עודכן לאחרונה:17/01/24

  הביטוח הלאומי דואג למי שאין בכוחם להבטיח לעצמם הכנסה למחיה, ומשלם להם קצבת הבטחת הכנסה. הקצבה משולמת למי שאין לו הכנסות או שהכנסתו נמוכה, שמתייצב בשירות התעסוקה ולא נמצאה לו עבודה, או שנמצאה לו עבודה בשכר נמוך.

  הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה

  הבטחת הכנסה: קצבה מלאה אשר משולמת למי שאינו יכול להבטיח לעצמו הכנסה מעבודה (חולים, נכים, נפגעי עבודה, מובטלים), שאינו זכאי לתשלומים על פי תכניות אחרות.

  השלמת הכנסה: קצבה חלקית שמשולמת למי שהכנסתו מעבודה או ממקור אחר נמוכה מההכנסה המינימלית שנדרשת למחיה (קצבה זו מהווה השלמה לשכר נמוך, לדמי אבטלה לתשלום מזונות ועוד).

  תנאי זכאות להבטחת הכנסה

  מי שאין לו הכנסה או שהכנסתו נמוכה עשוי להיות זכאי להבטחת הכנסה וזאת בתנאים הבאים:

  1. תושב ישראל לפחות 24 חודשים רצופים.

  מי שהינו תושב ישראל פחות מ-24 חודשים רצופים עשוי להיות זכאי לקצבה בתנאי שהוא עולה חדש ששוהה בישראל 12 חודשים ועדיין לא חלפו 5 שנים מיום עלייתו ובתנאי שהוא חד-הורי או חי בנפרד מבן/ בת הזוג, חולה, בהריון, שוהה במוסד או בתהליך גמילה מסמים או אלכוהול;  מקבל מביטוח לאומי אחת מהקצבאות הבאות: אזרח ותיק, שאירים, נכות מעבודה, קצבה לבני משפחה של מי שנפטר מתאונת עבודה או קצבה למתנדב שנפגע עקב ההתנדבות; בן הזוג עונה על אחד מהתנאים.

  1. מלאו לו 20 שנה.

  בנסיבות מיוחדות דוגמת מחלה, הריון, גמילה, לימודים באולפן או השתתפות בתכניות שיקומיות מאושרות ניתן להיות זכאי לקצבה גם אם מלאו למבקש הקצבה 18 שנים. הורה לילד או קטין ללא הורים זכאים לקצבה בכל גיל.

  1. הכנסה: גובה ההכנסה המקסימלית שמאפשרת לקבל קצבה מלאה או חלקית הינו בהתאם לגיל, למצב המשפחתי.

  בחישוב ההכנסות נלקחות ההכנסות של כל בני המשפחה. כמו כן נלקחות בחשבון הכנסות מעבודה, הכנסות שאינן מעבודה, בעלות על רכב, בעלות על נדל"ן ונכסים פיננסיים.

  1. החזקת רכב

  בעלי רכב (כולל אופנוע) ומי שמשתמשים קבוע ברכב שאינו בבעלותם עשויים להיות זכאים לקצבה רק אם שווי הרכב נמוך מ-44,611 שקל (החל מה-1.1.2023). מי שבבעלותו רכב ששוויו גבוה מ-מ-44,611 שקל או שני רכבים עשוי להיות זכאי לקצבה במספר מקרים, בהם: מורשה לנהיגה ברכב של מי שזכאי לקצבת ניידות; הוא או בת זוגו או ילדם נכים עם מוגבלות ברגליים והוכרו על ידי הביטוח הלאומי; מקבל קצבת ילד נכה עבור ילדו; הוא או בת זוגו חולים ורשיון הרכב של החולה הופקד במשרד הרישוי; מסיע ברכבו בן משפחה חולה לצורך טיפולים רפואיים בתדירות גבוהה.

  במקרה של משפחה עם שני רכבים – כאשר אחד מכלי הרכב משמש להסעת ילד נכה או להסעת מי שמקבל קצבת ניידות, הרכב שמיועד להסעה לא ישלול זכאות לקצבה ולא ייחשב כהכנסה. הרכב השני, שלא מיועד להסעתו של האדם עם המוגבלות ייחשב כהנסה וייבחן של השווי שלו.

  1. התייצבות בשירות התעסוקה : כדי להיות זכאי לקצבת הבטחת הכנסה על האדם ובת זוגו להתייצב בשירות התעסוקה.

  מי ששירות התעסוקה הציע לו עבודה והוא סירב לקחת אותה תישלל זכאותו לקצבה לשלושה חודשים.

  קיימים מקרים בהם ניתן לקבל פטור מהתייצבות בשירות התעסוקה, בהם – עבודה בשכר נמוך; אישה בהריון (מהשבוע ה-13); הורים לילד עד גיל שנתיים; חולה שאינו מסוגל לעבוד יותר מ-30 יום (הפטור מהתייצבות הוא לחצי שנה); עקרת בית נכה שמקבל קצבת נכות; אישה במקלט לנשים מוכות; דרי רחוב.

  1. לימודים במוסד להשכלה גבוהה.

  מי שלומד במוסד להשכלה גבוהה (מוסד על תיכוני, ישיבה, מוסד תורני, מוסד להכשרת כוהני  דת) לא זכאי להבטחת הכנסה.

  במקרים הבאים בלבד ניתן ללמוד ולהיות זכאי להבטחת הכנסה: מי שלומד בהכשרה מקצועית מטעם שירות התעסוקה; חד הורי יכול ללמוד במוסד להשכלה גבוהה (לא לימודים לתואר שני או שלישי) ולהיות זכאי לקצבה בתנאי שהוא קיבל קצבה ב-16 חודשים מתוך 20 החודשים שקדמו לחודש התחלת הלימודים. הקצבה תוענק ל-36 חודשים בלבד.

  לא זכאים לקצבה:

  • מי ששוהה במוסד וכל החזקתו במוסד מושתתת על המדינה, רשות מקומית, מוסד דת או הסוכנות היהודית.
  • מי שהוא או בת זוגו משרתים בצה"ל.
  • חבר קיבוץ או מושב שיתופי.

  גובה הקצבה

  סכום הקצבה להבטחת הכנסה נקבע בהתאם לגיל, להכנסה, ולהרכב המשפחה. להלן הנתונים המעודכנים ל-1.1.2024.

   

   

   

   

  מהקצבה להבטחת הכנסה מנוכים התשלומים הבאים:

   • דמי ביטוח בריאות: דמי ביטוח בריאות מינימליים בגובה 116 שקל (נכון ל-1.1.2024). דמי הביטוח לא ינוכו אם מקבל קצבת ההכנסה עובד.
   • מי שבן זוגו מאושפז וכל החזקתו היא על חשבון אוצר המדינה או הסוכנות היהודית או רשות מקומית, יופחת מהקצבה שלו סכום של 735 שקל (נכון ל-1.1.2024).
   • מי שבן זוגו אינו ישראלי- יופחת מקצבתו סכום של 735 שקל (נכון ל-1.1.2024).

   

  פורסם: 21.8.2019

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן