יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  האם ניתן להוזיל את הוצאות הבריאות בזקנה

  הדרכים לחסוך במימון תרופות , אביזרים, בדיקות וטיפולים

  עודכן לאחרונה:23/02/21

  קופות החולים – בידקו האם הזקן מוכר בקופת החולים כחולה כרוני

  הגדרת חולה כרוני נקבעת או על פי מחלות מסוימות שהוגדרו, או על פי תרופות מסוימות אותן האדם צורך מדי חודש באופן קבוע.  לאדם המוגדר כחולה כרוני יש תקרת חודשית לתשלום השתתפות עצמית עבור כל סוגי התרופות (שבסל התרופות, כולל תרופות שלא מהוות חלק מהטיפול במחלה הכרונית) שהוא צורך.

  כל קופת חולים מגדירה לעצמה מהי התקרה,והמחשב מזהה באופן אוטומטי כל חולה שהרופא הגדיר אותו כחולה כרוני, כך שבעת רכישת התרופות בבית המרקחת ניתנת הנחה באופן אוטומטי לאותם חולים.

  אם הוריכם משלמים כל חודש סכום גבוה על תרופות, מומלץ לפנות לרופא המשפחה של הוריכם ולודא שאכן הוגדרו כחולה כרוני.

  לחוזר סמנכ"ל פיקוח על קופות חולים ושב"ן, עדכון תשלומים על שירותי בריאות, ותרופות לשנת 2015, לחצו כאן.

  מי מוגדר כחולה כרוני?

  • חולה המטופל באופן קבוע באחת התרופות הבאות: נוגדי כפיון (מחלת הנפילה), נוגדי קרישת דם, תכשירים לטיפול בסוכרת, בדיכאון, במצב מאני, בגידולים, בעודף שומנים בדם, במחלת פרקינסון, במחלת השחפת, במחלת לב וכן תרופות משתנות, תכשירים להורדת לחץ דם, תרופות טיפול באי ספיקה של בלוטת יותרת המוח תכשירים נוגדי גלאוקומה, תכשירים לטיפול במחלות בלוטת התריס, תכשירים להפחתת חומצת שתן, תכשירים להרחבת כלי הדם.
  • אדם החולה לפחות באחת מהמחלות או מצוי באחד מהמצבים הבאים: איידס, אדיסון, פרקינסון, אלצהיימר, מחלות אוטואימוניות, דלקת כרונית של המעי הגס, אי ספיקת לב כרונית, פיברומיאלגיה המצריכה טיפול קבוע, סיסטיק פיברוזיס, מטופל בדיאליזה, קדחת ים תיכונית משפחתית, דלקות מפרקים כרוניות, הגדלה של הערמונית, תת־פעילות של בלוטת יותרת התריס, טרשת נפוצה ועוד. לרשימה המלאה לחץ כאן
  • חולה שלא נכלל ברשימות שפורטו, אבל מקבל תרופה אחת או תרופות שונות השייכות לאותה קבוצת תרופות טיפוליות, ושאינן נכללות  ברשימת התרופות שפורטה, ובמשך חצי שנה לפחות ברציפות.

  נצלו את התקרה הרבעונית

  בקופות חולים השנה מחולקת לרבעונים. תשלום לרפואה מקצועית נגבה על ידי הקופה אחת לרבעון לפי הצורך, ותקפה לתשעים יום  מיום השימוש בשירות. כלומר, אדם אשר שילם השתתפות עצמית רבעונית בגין ביקור רופא שניוני, מכון או מרפאת חוץ יהיה פטור מתשלום נוסף עבור אותו שירות במשך 90 יום מיום הביקור גם אם חל הביקור בתום הרבעון הקלנדרי.


  הנחות ופטורים מהשתתפות עצמית עבור ביקור אצל רופא, או במרפאות חוץ ומכונים

  אוכלוסיות מסוימות זכאיות להנחה או אפילו פטור מתשלום ההשתתפות העצמית עבור ביקור אצל רופא, מרפאות חוץ, מכונים-

  • אדם שהגיע לגיל הפרישה ומקבל השלמת הכנסה מהביטוח הלאומי
  • אדם שהגיע לגיל הפרישה ומקבל תגמול לאסירי ציון ובני משפחותיהם (לפי סעיף 11 ובתנאי שעונה על תנאים נוספים.
  • משפחה שבה לפחות אחד מבני הזוג מעל גיל הפרישה, זכאית להפחתת תקרתה תשלום הרבעונית למשפחה בגובה  50%.
  • משפחה שאחד מחבריה עולה חדש , בשנתו הראשונה בישראל זכאית להפחתת תקרת התשלום הרבעונית למשפחה בגובה  50%
  • חולי דיאליזה, אונקולוגיה, איידס, גושה, cf, תלסמיה, המופיליה ושחפת יקבלו פטור
  • נפגעי תאונות דרכים יקבלו פטור מתשלום השתתפות עצמית על שירותים הכלולים בתוספת השנייה לחוק בריאות ממלכתי, לפרטים נוספים, לחצו כאן.

  תרופות ב"סל הבריאות"

  נסו לחסוך בהוצאות התרופות.תרופות עם מרשם עולות פחות מתרופות ללא מרשם,כך שאפילו לרכישת אקמול כדאי לבקש מרשם מרופא.כמו כן חשוב לדעת שבתי מרקחת של קופות החולים יותר זולים מבתי מרקחת ברשתות שיווק.


  הנחה בתשלום דמי ההשתתפות העצמית עבור תרופות לאזרחים ותיקים:

  יש אוכלוסיות מסוימות הזכאיות להנחות בתשלום ההשתתפות העצמית עבור תרופות –

  1. אזרחים ותיקים שמקבלים קצבת השלמת הכנסה מביטוח לאומי

  2. אזרח ותיק שמשולם לו תגמול לפי חוק תגמולים לאסירי ציון ובני משפחותיהם (על פי סעיף 11) בתנאים מסויימים.

  ההנחה היא של 50% מדמי ההשתתפות העצמית עבור רכישת תרופות בסל.

  מי שמלאו לו 75 זכאי ל- 10% הנחה בהשתתפות עצמית בתרופות (הנחה של 10% על היתרה לאחר ההנחה על תרופות לאזרחים ותיקים).


  פטורים והנחות לניצולי שואה, נכי המלחמה בנאצים ווטרנים מתשלום עבור תרופות שבסל

  כל אזרח ותושב ישראל שקיבל אי פעם תשלום, חודשי או חד פעמי, בהקשר של  נרדפותו על ידי הנאצים ועוזריהם, מישראל, מגרמניה או מדינת חוץ אחרת, או מועידת התביעות החומריות של יהודים נגד גרמניה מקבל פטור מלא מדמי ההשתתפות העצמית ברכישת תרופות שבסל הבריאות. בתנאי שלא ניתנת הנחה מתוקף הסדר אחר (כולל נכי מלחמה בנאצים).

  וטרנים זכאים ל- 75% הנחה בתרופות הכלולות בסל.

  תרופות שלא "בסל בריאות"

  נסו לקנות בזול

  נסו לחשב ולקנות בדיוק את מספר הכדורים שאתם צריכים,לא תמיד צריך לקנות חפיסה וניתן לקנות פר כדור (בעיקר כשמדובר בתרופות פרטיות).שאלו את הרופא אם יש תרופות מקבילות שעולות פחות מהתרופה הפרטית,חפשו בתי מרקחת שלא גובים את פערי התיווך על תרופות פרטיות. תוכלו לקבל את רשימת בתי המרקחת דרך חברות התרופות או  דרך הסתדרות הרוקחים.

  בקשת עזרה מארגונים העוסקים בסיוע לחולים

  פנו לבקש עזרה מארגונים העוסקים בסיוע לחולים-כמו ארגון רופאים לזכויות אדם, והאגודה לזכויות החולה .ארגון "חברים לרפואה" עוזר בהעברת תרופות ממי שלא זקוק להן לחולים אחרים. אפשרות נוספת היא לנסות להצטרף לניסויים קליניים. שאלו את הרופא המטפל על ניסויים הנערכים על תרופות שאתם צריכים,תוכלו גם לבדוק ברשימת הניסויים הקליניים באתר משרד הבריאות.

  מכשירים ועזרים

  נסו להשאיל את המכשירים והאביזרים מעמותות שעוסקות בהשאלת ציוד,בידקו אפשרות לסיוע ברכישת האביזרים מביטוחים משלימים של קופת חולים או ממשרד הבריאות.

  ביטוחים משלימים וביטוחים פרטיים

  אם החלטתם לעשות ביטוח משלים בקופה ואו ביטוח פרטי, בידקו היטב מה מגיע לכם במסגרת הביטוח ,וודאו שאינכם עושים ביטוח כפול שמכסה את אותם שירותים. במידה ונזקקתם לטיפול רפואי שהביטוחים מכסים אל תהססו להשתמש בפוליסה שרכשתם ולבקש החזר.

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן