יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  האם ניתן לבחור מרכז שיקום?

  מי מחליט לאן להפנות את החולים המיועדים להמשך טיפול במרכזי שיקום?

  עודכן לאחרונה:21/08/23

  שיקום הוא תהליך שמטרתו להחזיר את האדם החולה שעבר פגיעה או שמצבו התפקודי התדרדר עקב פגיעה, תאונה, אשפוז ממושך או מחלה ממושכת, לתפקוד מרבי בסביבתו הטבעית. טיפולי שיקום כוללים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול פסיכולוגי וליווי סוציאלי. תהליך שיקום יכול להתבצע במכוני טיפול הפועלים בקהילה או במסגרת אשפוז במחלקה שיקומית. לביה"ח השיקומי מגיעים בד"כ מבי"ח כללי בהפניית אחות הקשר מטעם קופת החולים, הפועלת בבית החולים הכללי לפי המלצות הצוות הרפואי.

  בינואר 2009 הוציא משרד הבריאות חוזר מנהל (4/2009 מ-14.1.09) המציין בפירוט מהם הקריטריונים לשיקום באשפוז או בקהילה, מה כולל תהליך שיקומי. החוזר מפרט את אחריות קופות החולים במתן השיקום ואת חובת ביצוע מעקב על ידי רופא המשפחה אחר הליך שיקומי המתקיים בקהילה (לקריאת החוזר המלא- לחץ כאן).

  תהליך הפניית חולה למרכז שיקום

  הפניה למרכז שיקום מתבצעת על ידי הגורם המבטח. קופת החולים בה מבוטח החולה אחראית על מימון תהליך השיקום. קופות החולים מקיימות הסדרי בחירה עם מכונים ומרכזי שיקום שונים בארץ ומפנות את החולים למכונים אלו.

  בהחלטת הקופה על מסגרת השיקום המתאימה לאדם יש לשתף את המטופל ומשפחתו ולהתחשב בהעדפותיו תוך מתן מידע מלא על המרכזים והמכונים בהם ניתן להסתייע בתהליך השיקום.

  החלטה של הצוות הרפואי בבית החולים שבו החולה מאושפז לגבי מתן טיפולי שיקום תועבר לגורם המבטח (קופת חולים) ולמטופל ומשפחתו לפחות שני ימי עבודה לפני שחרורו מהאשפוז. במידה והגורם המבטח מקבל החלטה שונה מהמלצת ביה"ח, הוא חייב לספק נימוק מפורט ומתועד תוך פירוט האלטרנטיבות המוצעות למטופל.

  קיימת חובה על נציג הגורם המבטח (רופא מומחה בגריאטריה או שיקום) לעדכן את המטופל ביחס לזכויות המוקנות לו בחוק לרבות פנייה לגופים האחראים על מיצוי זכויותיו בקופ"ח, במשרד הבריאות, לנציבות קבילות הציבור וכן ע"י פנייה לביה"ד לעבודה כמפורט בחוק בריאות ממלכתי.

  האם ניתן לבחור מרכז שיקום?

  ההחלטה על הפניה לשיקום באשפוז או  לשיקום בקהילה נקבעת על ידי הצוות המטפל בבית החולים הכללי וקופות החולים בהתאם להנחיות של משרד הבריאות. לאחר המלצת הצוות המטפל בבית החולים על סוג תהליך השיקום שהחולה זכאי לו, החולה יכול לבחור את מרכז השיקום מתוך המוסדות/ המכונים הקשורים בהסדר בחירה עם קופת החולים שבה הוא מבוטח. על פי הוראת משרד הבריאות, כל קופה חייבת לפרסם את הסדרי הבחירה שלה ולאפשר את הבחירה.

  עצות לבחירת מרכז השיקום

  בבחירת מרכז שיקום מומלץ להתייחס לשיקולי קרבת מרכז השיקום למקום מגוריו של החולה ומשפחתו. חשוב לציין שאדם המתגורר רחוק ממשפחתו וילדיו יכול לבקש לעבור למחלקה שיקומית הקרובה לאזור מגוריהם. לדוגמה, אדם שגר בצפון וילדיו גרים במרכז הארץ, יוכל לבקש לעבור למחלקה שיקומית במרכז.

  כאשר קיימת אפשרות לבחור בין כמה מסגרות שיקום באשפוז, העצה הטובה ביותר היא לערוך סיור במרכז השיקום לפני שחרורו של החולה מבית החולים הכללי. במהלך הסיור מומלץ להתרשם ממחלקות האשפוז ומאולמות הטיפולים. מומלץ לנסות לשוחח עם משפחות החולים המאושפזים במקום ולקבל המלצות על איכות הטיפול.

  (תמונה להמחשה צילום גיל דור)

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  פרסום ראשון: 26.8.2014

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן