לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

האם הוריך סובלים מקשיי ראייה?

הירידה באיכות הראייה נובעת משינויים פיזיולוגיים טבעיים בעין המזדקנת או כתוצאה ממחלות, ומשפיעה משמעותית על איכות חייו של האדם המזדקן

מאת:  יובל סויברט/ משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-12/09/19
א א א
נושאים:
תקציר:בעיות בריאות העין עלולות לגרום לנזקים בלתי הפיכים לעיניים. גילוי מוקדם והפתרונות הטיפוליים הקיימים כיום יכולים בדרך כלל למנוע החמרה של המצב ולשמר את הראייה.

חוש הראייה הוא אחד החושים המרכזיים אצל האדם, ופגיעה באחד ממרכיבי מערכת הראייה, גורמת לירידה באיכות החיים. עם העלייה בגיל הוריכם המזדקנים עוברים שינויים בראייה, מתארך זמן ההסתגלות בין חושך לאור, תפיסת העומק משתנה, גוברת הרגישות לסינוור ועוד.

חשיבות האבחון

בעיות בריאות העין עלולות לגרום לנזקים בלתי הפיכים לעיניים. גילוי מוקדם והפתרונות הטיפוליים הקיימים כיום יכולים בדרך כלל למנוע החמרה של המצב ולשמר את הראייה.

טיפול בבעיות ראייה

במקביל לשינויים הפיזיולוגיים בעין המזדקנת עלולים להופיע שינויים פתולוגים הנובעים ממחלות עיניים, כמו: ניוון מרכז הראייה, גלאוקומה, קטרקט וסוכרת בעין. לבעיות אלו חשוב לתת טיפול רפואי ותרופתי, אולם אלה לא תמיד משפרים את יכולת הראייה, לפחות לא באופן מיידי. לכן, יחד עם הטיפול הרפואי יש לעזור לחולים אלה לשפר את תפקוד הראייה שלהם באמצעות התאמת אביזרים מיוחדים לראייה לקויה.

ניוון מרכז הראייה

ניוון מרכז הראייה ברשתית הקשור לגיל מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לאובדן ראייה חדה בקרב אנשים בני 50 ומעלה, בעולם המערבי. לקבלת יעוץ לטיפול תרופתי מתאים, חשוב לפנות לרופא מטפל ואו לרופא עיניים.

גלאוקומה

מחלת הגלאוקומה (ברקית בעברית) מצויה ב 2-3% מהאוכלוסייה ומהווה את הגורם השני לעיוורון בעולם המערבי. עד לשלבים מתקדמים של המחלה הלוקה בה אינו מרגיש הפרעה ואינו מודע לקיומה, ולכן מומלץ להיבדק  ע"י רופא עיניים אחת לשנה החל מגיל 40. הטיפול בגלאוקומה הוא תרופתי. להורדת הלחץ התוך עיני באמצעות טיפות עיניים, או ניתוחי. במידה והטיפול בטיפות אינו משיג את התוצאה הרצויה ניתן להוסיף לו טיפול בלייזר שמטרתו לגרום לשינוי מבני המשפר את ניקוז הנוזלים ומפחית את הלחץ התוך עיני.

קטרקט

קטרקט הינה עכירות של עדשת העין. כאשר הקטרקט מתקדם ומופיעה ירידה בחדות הראייה ובאיכות הראייה יש צורך בניתוח. בניתוח מוחלפת העדשה הטבעית העכורה בעדשה מלאכותית לשם החזרת הראייה לקדמותה.

למרות שלפעמים הקטרקט מתפתח במהירות, בדרך כלל הוא מתפתח במשך שנים. האופטומטריסט יכול לעקוב אחרי התפתחות הקטרקט בעיניכם ולהתאים משקפיים שיאפשרו לכם לראות באופן אופטימלי על אף הבעיה.

סוכרת בעין

סוכרת עלולה לגרום גם לפגיעה קשה ובלתי הפיכה ברשתית, שעשויה להוביל להתפתחות קטרקט או גלאוקומה. היות ואין קשר בין איזון הסוכרת לבין האפשרות לפגיעה ברשתית, חשוב להקפיד על בדיקות עיניים סדירות. לעתים ניתן לטפל בעין סוכרתית על ידי תרופות בלבד, ולעתים יש צורך בטיפולי לייזר על מנת להאט את הנזק הנגרם לרשתית.

הדרכה שיקומית

מטרת ההדרכה השיקומית היא להקנות לאדם עם לקויי הראייה טכניקות שיכולות לשפר את התפקוד היום-יומי ועל ידי כך להגיע לעצמאות מקסימלית, כגון- התמצאות מחוץ לבית, חציית כבישים  בבטחה, שימוש במטבח בבטחה ועוד. ההדרכה ניתנת על ידי אנשי מקצוע שתחילה מבצעים הערכה מה הקשיים התפקודיים של האדם בבית ואף מחוצה לו ולאחר מכן מכינים תכנית הדרכה המותאמת לצרכיו. לבירור זכאות לשירות זה, יש לפנות למחלקות לשירותים חברתיים (רווחה) באזור המגורים. בנוסף, ניתן לפנות למכונים לראייה ירודה הנמצאים במספר נקודות ברחבי הארץ על מנת לברר לגבי עזרים ושירותים שיכולים לסייע, כמו: השאלת אביזרי ראייה, קבוצות תמיכה, וטיפול רגשי במשבר הכרוך באובדן הראייה.

באמצעות השירות לעיוור באגף השיקום במשרד הרווחה ניתנים  שירותים הכוללים אביזרי שיקום. כאמור, אביזרים טכניים משמשים תפקיד מרכזי ומכריע במהלך השיקום ובתפקוד  של האדם העיוור (כלב נחייה, מקל, מערכות הגדלה, מכונת כתיבה בברייל, שעון ברייל ועוד ועוד).

בנוסף, המליצו בפני הוריכם המזדקנים  להתאים את הבית לבעיות הראייה. מומלץ להגביר את רמת התאורה בבית, כיוון שעיניים מבוגרות זקוקות לאור רב יותר, ולהשתמש במשקפיים מתאימים לכל משימה. כאמור, יש אפשרות להתאים אביזרים שונים לקשיי הראייה, כמו- טלפון ושעונים בעלי ספרות גדולות.

לרשימת מכונים לכבדי ראייה הקישו כאן

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה