ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

דרכי הזנה לחולה המונשם

מהם הסוגים השונים של דרכי ההזנה לחולים מונשמים?

עודכן לאחרונה:21/01/20

חולים מונשמים

הבעיה הראשונה העולה בהזנת חולים מונשמים היא שלא תמיד יודעים בדיוק מה התזונה העדיפה עבורם. ההנחה הרווחת היא שמכיוון שהם מונשמים עליהם לאכול אוכל מרוסק בלבד, זאת בלי לתת תמיד את הדעת על סוג המזון ועל איכותו. כאשר חולה עובר להיות מחובר למכונת הנשמה חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל או עם דיאטנית מומחית לגבי סוג התזונה החדש הדרוש לו. פעמים רבות חולים מונשמים צריכים אוכל רב-סיבי (כמו קמח מחיטה מלאה או ירקות ירוקים), תוספות של נוזלים וויטמינים. כל אלו יכולים להקל על הנשימה וכן על תחושתו הכללית של החולה.

בעיה נוספת שעלולה להיגרם בעקבות אכילה עם מכונת הנשמה היא קושי בבליעת המזון. עקב כך שכלי הנשימה ושרירי הגרון פועלים פחות והופכים לפאסיביים קשה לחלק מהחולים ללעוס את המזון בצורה שלמה ולבלוע אותו באופן תקין. קיימת סכנה כי המזון יכנס לקנה הנשימה ולא לוושט. עניין זה שכיח ופתיר אצל אנשים בריאים, אך, אצל חולים מונשמים אסור לקחת את הסיכון הזה. ההמלצה היא להגיש מזון מרוסק של בשר מעורבב עם ירקות מגוונים ולהשתמש באבקות מסמיכות נוזלים שמגיעות ללא טעם לוואי. מחקרים רבים בתחום ההזנה לחולים מונשמים גילו כי חומרים דייסתיים יותר קלים לבליעה ולעיכול מאשר נוזלים רגילים.

בעיה נוספת שניתן למנוע אותה באופן פשוט היא דלקות ופטריות בחלל הפה, בעקבות הצטברות של חיידקים שמתאספים בעקבות יובש או חוסר תנועתיות באזור הלשון והגרון. לאחר ייעוץ עם רופא, ניתן לקבל משחה המונעת פטריות, להשתמש במי פה, ולבצע תרגילי פיזיותרפיה מיוחדים לאזור בהדרכת פיזיותרפיסט.

אצל חולים מונשמים קיים גם הסיכון המוגבר להתייבשות. מכיוון שחולה מונשם נזקק לרוב למזון דייסתי ולפחממות וסיבים הסופחים נוזלים, הוא יכול לאבד נוזלים כמעט בלי להרגיש. לכן, יש להקפיד על תוספות נוזלים דרך אינפוזיה או דרך בליעה במידה ומתאפשרת, באופן יום-יומי וקבוע ובכמות המומלצת לכל מטופל.

בעיה אחרת היא עיכול לא תקין של התזונה בזמן ההנשמה. הנשמה מלאכותית ניתנת לחולה אך ורק באופן מבוקר, בעזרת עזרה סיעודית וטכנית מתאימה, שאינה מסכנת אותו, אלא להפך. אך, שיבושים טבעיים במערכת העיכול יכולים להיגרם מכורח ישיבה ממושכת, נטילת תרופות, וחוסר פעילות גופנית המאט את חילוף החומרים. במקרה של שלשול, הקאה או עצירות יש לפנות באופן מיידי לרופא. כדי למנוע מקרים כאלו מומלץ לאפשר לחולה מנוחה ארוכה ונוחה לאחר ההזנה ולפניה, לבצע במידה ומתאפשר פעילות פיזית מתונה המתאימה למצבו.

הסוגים השונים של דרכי ההזנה לחולים מונשמים

הזנה בעבור חולים מונשמים נעשית באמצעות שני גורמים עיקריים. הראשון הוא זונדה, צינור המחובר לקיבה שעובר בוושט דרך הפה או האף. בדרך כלל דרך זונדה נהוג להעביר מזון מרוסק, פחמימות נוזליות ותרכובות רפואיות של ויטמינים ומינרלים. אפשרות נוספת למתן תזונה היא דרך מזרק שנכנס באופן ישיר לצינור גסטרונומי המחובר לקיבה. מטפל סיעודי או בן משפחה יכול להזריק לחולה מנות קבועות אחרי שקיבל הדרכה מצוות רפואי מתאים. הזרקה צריכה להתבצע בכמויות קטנות ובאופן אטי, על מנת למנוע את שאיבת המזון לריאות. הזנה זו ניתנת בהמלצת רופא בלבד, על פי צרכיו ומצבו של כל חולה וחולה. בשני המקרים חשוב לשמור על היגיינה ועל תקינותם של הצינור או המזרק ולבדוק בכל יום שהם שלמים, תקינים ונקיים.

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.
(תמונה להמחשה צילום גיל דור)

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na